Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Při srážce stíhaček Eurofighter na severu Německa zemřel pilot

25. června 2019  17:11
Eurofighter Typhoon německé Luftwaffe | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

Při srážce stíhaček Eurofighter na severu Německa zemřel pilot

Na severovýchodě Německa došlo ke srážce dvou stíhaček Eurofighter Typhoon, oznámilo německé letectvo. Oba piloti se katapultovali, přičemž jeden byl nalezen živý, ale druhý srážku nepřežil. Stíhačky vylétly na cvičný let spolu se třetím letounem Eurofighter z letecké základny Laage a podle vzdušných sil nenesly munici.

„Dnes je den truchlení a smutku za ztrátu našeho vojáka,“ prohlásila německá ministryně obrany Ursula von der Leyen. Incident bude dále vyšetřován.

Kam dál?
Technická závada opět zdržela letoun německé vládní letky (20.5. 2019)

Zdroj: Deutsche Welle (Německo)

---

Nový ministr obrany USA bude v Bruselu jednat o Íránu

Úřadující americký ministr obrany Mark Esper seznámí spojence se situací okolo Íránu během své první návštěvy v centrále Severoatlantické aliance v Bruselu. Setkání ministrů obrany NATO by se podle plánů mělo zabývat ukončením jaderné smlouvy INF, USA však chtějí začlenit i diskuzi o napětí ve vztazích s Íránem.

„Jsme připraveni poskytnout Alianci nové informace,“ prohlásila náměstkyně ministra obrany USA Kathryn Wheelbarger a dodala, že USA se v této záležitosti snaží být před spojenci „co nejvíce transparentní“.

Mark Esper převzal funkci úřadujícího ministra obrany toto pondělí. Pro spojence bude setkání NATO možností zjistit, jakým směrem chce Esper vést obrannou politiku USA.

Kam dál?
Na schůzku NATO přijede nový americký ministr obrany Esper (20.6. 2019)

Zdroj: Euronews (Francie)

---

Pákistánský ministr zahraničí informoval NATO o napětí s Indií

Pákistánský ministr zahraničí Šáh Mahmúd Kureší seznámil generálního tajemníka Severoatlantické aliance Jense Stoltenberga s napjatou situací, která panuje mezi Indií a Pákistánem. Podle Kurešího není Indie ochotná spolupracovat, i přes trvající snahy Islámábádu.

„Pákistán spolupracuje s NATO a poskytuje bezprecedentní pomoc silám NATO a USA v záležitostech týkajících se Afghánistánu,“ uvedl před setkáním Kureší. Stoltenberg poté Pákistánu za jeho úsilí poděkoval.

Kam dál?
Indie jako nový významný spojenec USA? (17.6. 2019)

Zdroj: Business Standard (USA)

---

Ukrajinské speciální síly získaly certifikaci NATO

Poprvé v historii získala jednotka ze země, která není členem Severoatlantické aliance, certifikaci NATO pro speciální síly. Ukrajinské centrum speciálních operací prošlo příslušnými zkouškami v Litvě, díky čemuž může být zapojeno do sil rychlé reakce NATO (NRF). Jednotky NRF jsou mnohonárodními silami, které dokáží reagovat ve velmi krátkém čase na různé bezpečnostní výzvy.

Kam dál?
Ukrajina chce do NATO. Čeká ji ale ještě spousta práce (7.6. 2019)

Zdroj: Unian (Ukrajina)

---

Německo omezí export lehkých zbraní do světa

Německé vládní strany se podle zpráv z médií dohodly na aktualizaci dvacet let starých podmínek pro vývoz zbraní. Nová pravidla budou přísnější a dotknou se především lehkých zbraní. Ministerstva zahraničí a obchodu se spolu s kancléřstvím dohodly na zákazu vývozu lehkých zbraní do zemí mimo Evropskou unii a Severoatlantickou alianci. Výjimku budou tvořit také Austrálie, Nový Zéland, Japonsko a Švýcarsko.

Kabinet by tyto podmínky měl přijmout ve středu. Vývoz lehkých zbraní je v Německu kontroverzní, protože se poté zbraně vyskytují v občanských válkách po celém světě, například v Jemenu. Jejich cena je přitom relativně nízká.

Kam dál?
Armádní stánek na regionálních slavnostech v Německu budí kontroverze (4.6. 2019)

Zdroj: Tagesschau (Německo)

kpa; natoaktual.cz

Barista i záchranář u kanónu

Říjen 2019

Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

Dny NATO v Ostravě

Září 2019

Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

Továrna na instruktory

Červenec 2019

Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

Mraky prachu, vedro a léčky

Červen 2019

Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.