natoaktual.cz

SPECIÁL: Summit NATO 2021

Vrcholná schůzka spojenců Aliance
14. června v Bruselu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Při nehodě na belgickém letišti byla zničena stíhačka F-16

  16. října 2018  16:53

  Belgická F-16 na Dni otevřených dveří v Čáslavi | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

  Při nehodě na belgickém letišti byla zničena stíhačka F-16

  Stíhací bojový letoun F-16 vybuchl a shořel při nehodě, která se v průběhu údržby udála na belgickém letišti. Při práci na jiném stroji technik omylem stiskl spoušť kanónu Vulcan, udávají zprávy z místa nehody. Původní zpráva belgických ozbrojených sil hovoří o „vypuknutí ohně v průběhu údržbářských prací“ na třech letounech na vojenské základně Florennes, přičemž mělo být jedno letadlo zničeno a druhé utrpět „vedlejší škody“.

  Stíhačka za 40 milionů eur byla zničena palbou z šestihlavňového rotačního kanónu M61A1 Vulcan, která zapříčinila výbuch plně naplněné nádrže letounu, říká ovšem zpráva svazu belgických státních zaměstnanců SLFP. Došlo k „lehkému zranění“ jedné osoby, která byla „s problémy se sluchem, patrně kvůli následujícím výbuchům, převezena ambulancí do nemocnice,“ uvedl ze základny podplukovník Didier Di Giovanni.

  Kam dál?
  USA uzemnily celou flotilu stíhaček F-35 (12.10. 2018)

  Zdroj: The Independent (Velká Británie)

  ---

  NATO vysílá na Island 6 000 mariňáků

  Zhruba deset lodí námořních sil Severoatlantické aliance dopraví na 6 000 mariňáků do Reykjavíku, kde bude před cvičením Trident Juncture probíhat organizační konference sil ze Spojených států, Velké Británie, Dánska a Kanady. Alianční cvičení proběhne také v Sandvíku na jihozápadě ostrova v bezpečnostním prostoru letiště Keflavík, kde bude 400 amerických vojáků cvičit vyloďování a zhruba 120 dalších bude trénovat reakci na útok proti velitelství islandské pobřežní stráže.

  Do údolí Pjórsárdalur v jižních vrchovinách Islandu pak zamíří 800 vojáků, kteří se tento týden zapojí do jiného cvičení Aliance. Manévry nejsou vojenské povahy, zahrnují túry po stezkách v údolí a neměly by poškodit životní prostředí, uvádí ministerstvo zahraničních věcí. Jedná se o typické dvoudenní zimní cvičení sil NATO, každý den projde údolím 400 vojáků i s vybavením, aby zažili podmínky chladného klima.

  Kam dál?
  Itálie přebírá letecké hlídky nad Islandem (6.9. 2018)

  Zdroj: Iceland Review (Island)

  ---

  Proběhlo společné cvičení aliančních a amerických hasičů

  Na americké základně Ramstein v Německu zorganizovaly vzdušné síly USA v Evropě partnerské požární cvičení v rámci Severoatlantické aliance.

  „Účastníci si vedli výtečně,“ uvedl důstojník 435. jednotky pohotovostní reakce Justin Domingo a dodal, že „většina účastníků již byla zkušenými požárníky, takže obecně neměli s ničím potíže.“ Do pětidenních manévrů se zapojilo zhruba 20 hasičů ze zemí NATO, akce byla zaměřena na znalost postupu při havárii a požáru, aby partnerské země mohly spolupracovat ve všech situacích.

  Kam dál?
  NATO v Srbsku otestovalo dva vědecké projekty (15.10. 2018)

  Zdroj: U.S. Air Force

  ---

  Role japonské armády ve světě roste

  Během vojenské přehlídky, které se účastnilo na 4 000 vojáků, desítky obrněných vozidel a letounů, včetně nejnovějších stíhaček F-35, chválil japonské vztahy v oblasti obrany předseda vlády Šinzó Abe.

  „Pracujete na varovných a hlídkových aktivitách, spolupracujete se zeměmi, jakými jsou Spojené státy, Velká Británie, Austrálie, Kanada a Nový Zéland,“ prohlásil před nastoupenými jednotkami premiér. Viditelná přítomnost japonských jednotek tisíce mil od domovských ostrovů má podle analytiků jeden záměr – vyslat jasný signál Číně.

  „Čínské ambice dominovat v asijsko-pacifickém regionu mají pro Japonsko ohromné následky,“ říká obranný analytik think-tanku RAND Timothy Heath. „Vybudovat schopnou armádu, která odstraší Čínu od nepředložených aktivit a pomůže dalším zemím vyvažovat politickou a vojenskou moc Číny, je v zájmu Japonska,“ zdůrazňuje Heath.

  Kam dál?
  Japonská armáda se potýká s nedostatkem rekrutů (20.9. 2018)

  Zdroj: CNN (USA)

  ---

  Tendr na nové pušky pro bundeswehr se protáhne

  Snahy německé armády o akvizici nové automatické pušky pro své vojáky se protahuje, výrobci zbraní nebyli schopni dodat odpovídající nabídky, oznámil deník Welt am Sonntag. Informace vychází z důvěrné zprávy německého ministerstva obrany. Vyřazení pušky G36, která byla do výzbroje bundeswehru zavedena v roce 1996, přitom ministryně obrany Ursula von der Leyen oznámila již v roce 2015. Rozhodnutí zaznělo poté, co bylo zjištěno, že zbraň se přehřívá a v horkém počasí ztrácí přesnost.

  Tendr na nástupce pušky byl otevřen v dubnu loňského roku a uzavíral se letos v únoru. Seznam dodavatelů, ucházejících se o zakázku, není znám. Zkoušky v průběhu uplynulých sedmi měsíců ovšem odhalily, že žádná z nabízených zbraní nesplňovala „individuální požadavky.“ Dodavatelé například nabídli pouze zbraně ráže 5,56 mm, a to navzdory skutečnosti, že některé vojenské jednotky vyžadovaly ráži 7,62 mm.

  Kam dál?
  Německo odhalilo plán růstu pro bundeswehr (6.9. 2018)

  Zdroj: Deutsche Welle (Německo)

  voj; natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media