natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Představitelé NATO jsou proti armádě EU

  19. listopadu 2018  18:42

  Sídlo Severoatlantické aliance v Bruselu | foto: NATO Photos

  Představitelé NATO jsou proti armádě EU

  Koncept armády Evropské unie, prosazovaný francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem a německou kancléřkou Angelou Merkel by byl duplicitní a nerozumný, varoval předseda vojenského výboru Severoatlantické aliance britský maršál Stuart Peach. 

  Síla NATO spočívá v jednom souboru sil, s jedinečnou strukturou velení a řízení a plánovacími procesy, připomněl Sir Peach. „Ze strany všech států, které jsou členy EU i NATO, by nebylo moudré mít dvě velící struktury, nebo duplikovat činnost Aliance,“ prohlásil generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.

  Kam dál?
  Mattis se postavil za NATO, vzhledem k návrhům na zřízení evropské armády (14.11. 2018)

  Zdroj: Defense News (USA)

  ---

  Ovlivňování voleb je narůstající hrozbou, varuje NATO

  Problém ruského vměšování se do demokratických voleb pokračuje a vyvíjí se, členové Aliance musí být připraveni čelit takové hrozbě, uvádí návrh zprávy Severoatlantické aliance. Ruskou taktiku nyní přejímají další státy, včetně Číny či Íránu, řekla členka Kongresu Spojených států Susan Davis. 

  Ačkoliv v našich posledních volbách nebyl vliv natolik patrný jako v průběhu prezidentských voleb v roce 2016, technologické firmy musely přesto rušit stovky falešných účtů snažících se ovlivnit volby, dodala kongresmanka.

  Kam dál?
  NATO se obrací ke startupům a technologiím kvůli vzrůstajícím hrozbám (14.11. 2018)

  Zdroj: CBC (Kanada)

  ---

  Výdaje Kanady na obranu zpochybněny na Parlamentním shromáždění NATO

  Kanada je spokojena, že vydává na obranu tolik, kolik plyne z jejího závazku v Severoatlantické alianci, uvedla zástupkyně ministra národní obrany Kanady Jody Thomas na schůzce Parlamentního shromáždění NATO. Po jejím vystoupení před aliančním výborem pro obranu a bezpečnosti přitom zaznělo několik kritických hlasů zpochybňujících výdaje státu.

  „Kanada je jednou ze zemí, které zatím neprosadily plán pro naplnění závazku 2 %, ačkoliv se k tomuto závazku připojila ve Walesu,“ prohlásil předseda výboru kongresman USA Michael Turner. Kanada zamýšlí zvýšit svůj rozpočet o 1,46 % do konce roku 2024, zopakovala Thomas současný postoj kanadské vlády.

  Kam dál?
  Velvyslankyně USA při NATO chválí Kanadu za příspěvek Alianci (3.10. 2018)

  Zdroj: National Post (Kanada)

  ---

  Čína dotahuje NATO v armádních informačních technologiích

  Pekingu se podařilo získat velkoformátový software používaný Severoatlantickou aliancí a Spojenými státy pro mapování bojového prostoru. Čínské jednotky tak získávají organizační podklady srovnatelné s některými z elitních vojenských operací Západu. Vysoce výkonný software, užívaný vojenským velením NATO pro povědomí o situaci, prodává belgický zbrojařský podnik Luciad čínské vládě, uvádí zdroje z řad čínských vládních dodavatelů. 

  Balíček obsahuje program LuciadLightspeed, zpracovávající data z dronů, satelitů, radarů i dalších senzorů v reálném čase. Situační povědomí znamená vědět co se děje v cílovém prostoru a využít tuto znalost k poražení nepřítele.

  Kam dál?
  Čína se může vojensky vyrovnat USA již v roce 2050 (15.11. 2018)

  Zdroj: South China Morning Post (Čína)

  ---

  Podpora USA syrským Kurdům je velkou chybou, varuje Turecko

  Ankaru rozčílila podpora Washingtonu Lidovým obranným jednotkám (YPG), které Turecko vnímá coby rozšíření nezákonné Kurdské strany pracujících (PKK), jež desítky let vede povstaleckou aktivitu na tureckém území. Záležitost vytváří napjaté vztahy mezi spojenci v Severoatlantické alianci, prohlásil turecký ministr zahraničí Mevlut Cavusoglu, který je v současnosti na návštěvě USA. 

  Napětí mezi Ankarou a Washingtonem plyne z podpory YPG a rozhodnutí nevydat súfijského duchovního Fethullaha Gülena, kterého Ankara viní z neúspěšného pokusu o převrat a proti němuž je dle ministra vedeno vyšetřování FBI.

  Kam dál?
  Pompeo: Bylo by nešťastné, pokud by Turecko odešlo z NATO (1.11. 2018)

  Zdroj: Haaretz (Izrael)

  voj; natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media