natoaktual.cz

Summit NATO 2024

Speciální příloha
k summitu ve Washingtonu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Představitel NATO pochybuje o závazcích Kanady vůči Alianci

  25. listopadu 2013  23:30

  Náměstek generálního tajemníka NATO Alexander Vershbow. | foto: NATO Photos

  Představitel NATO pochybuje o závazcích Kanady vůči Alianci

  V Severoatlantické alianci sílí dojem, že Kanada se ve své širší bezpečnostní politice odklání od NATO, uvedl na konferenci v Halifaxu náměstek generálního tajemníka Severoatlantické aliance Alexander Vershbow. Kanada podle něj vystoupila ze dvou klíčových aliančních programů - Systému včasného varování (AWACS) a Vzdušného sledování pozemních cílů (AGS). Navíc Kanada počítá s tím, že v březnu 2014 ukončí svou vojenskou přítomnost v Afghánistánu. Místo toho se Kanada podle Vershbowa více soustředí na své priority v Severní Americe. Je to podle něj zřejmé na základě zvýšené pozornosti Kanady směrem k Arktidě, užší spolupráci s USA v Severoamerickém velitelství protivzdušné obrany a spolupráci s USA v Tichém oceánu.

  Kanadský ministr obrany Rob Nicholson však toto tvrzení zamítl. „Nevím, čím je to podložené. Kanada dělá více, než musí. Kanada byla a je silným stoupencem NATO a bude tak i v budoucnu,“ uvedl Nicholson.

  Kam dál?
  Kanada je rozhodnuta uzavřít kapitolu své vojenské přítomnosti v Afghánistánu (11.7. 2013)

  Zdroj: The Globe and Mail (Kanada)

  ---

  Pákistánci zablokovali zásobovací trasu NATO kvůli útokům dronů

  Tisíce Pákistánců zablokovaly hlavní trasu určenou pro dodávky zásob jednotkám Severoatlantické aliance v Afghánistánu. Demonstranti v Péšávaru protestovali proti útokům amerických bezpilotních letadel tzv. dronů. „Dnešního protestu se účastním, abych předal Američanům zprávu, že je nesnášíme za to, že pomocí dronů zabíjejí naše lidi. Amerika musí s těmito útoky přestat, abychom v této zemi mohli žít v míru,“ uvedl například jedenadvacetiletý student Hussain Shah.

  Podle jednoho z vůdců protestů Imran Khana útoky narušují suverenitu Pákistánu a zhoršují mírová jednání s Tálibánem. Khan, jehož strana PTI provincii vládne, varoval, že dodávkám NATO nebude povolen průjezd a dodal, že vláda provincie má mandát na blokaci zásobovací cesty do Afghánistánu. Kamiony tak musely být přesměrovány na jinou trasu.

  Na počátku listopadu například jeden z útoků dronů usmrtil bývalého vůdce pákistánského Tálibánu v předvečer jeho schůzky s pákistánskou vládou, která chtěla, aby se zúčastnil mírových jednání. Představitelé vlády byli útoky velmi rozhořčeni i přesto, že je známo, že útoky dronů na některé osoby vláda v Kábulu podporuje.

  Kam dál?
  Pákistánským zásobovacím trasám NATO hrozí zablokování (22.11. 2013)
  Pákistán: Američané jsou připraveni přerušit útoky dronů (21.11. 2013)

  Zdroj: RT (Rusko)

  ---

  Kerry vyzval k rychlému podepsání bezpečnostní dohody s Afghánistánem

  Americký ministr zahraničí John Kerry uvítal rozhodnutí afghánské rady starších Loya Jirga, která schválila dvoustranou bezpečnostní dohodu mezi Kábulem a Washingtonem. Loya Jirga zároveň uvedla, že by dohoda měla být podepsána do konce roku. „Nedovedu si představit zásadnější rozhodnutí ze strany afghánského lidu o jejich závazku k dlouhodobému partnerství se Spojenými státy a našimi mezinárodními partnery,“ uvedl Kerry.

  Kerry navíc dodal, že „dalším klíčovým krokem je rychlé podepsání bezpečnostní dohody, aby se obě země mohly připravit na pokračování vzájemné spolupráce, jejímž cílem je bezpečnost a prosperita budoucího Afghánistánu.“ Bezpečnostní dohoda nyní ještě bude muset být schválena oběma komorami afghánského parlamentu. V zemi by tak v případě podepsání dohody mohlo po roce 2014 zůstat nejméně patnáct tisíc zahraničních vojáků, kteří budou pomáhat s výcvikem afghánských bezpečnostních složek.

  Kam dál?
  Afghánská rada starších jedná o dohodě s USA (21.11. 2013)

  Zdroj: Khaama Press (Afghánistán)

  ---

  Gruzie v předvečer summitu o Východním partnerství: Chceme hlubší integraci s EU i NATO

  Gruzie bude usilovat o hlubší integraci s EU a Severoatlantickou Aliancí. Několik dní před nadcházejícím summitem ve Vilniusu to uvedla gruzínská ministryně zahraničí Maia Panjikidze. Na summitu Gruzie očekává jasné znamení ze strany EU, že podpoří proces posilování demokratických hodnot v Gruzii. Tbilisi by navíc chtělo nový mechanismus pro spolupráci s Aliancí, který by řídil jejich vzájemné vztahy a potvrdil by přínos Aliance k její bezpečnosti.

  Panjikidze a její bulharský protějšek Kristian Vigenin zároveň podepsali protokol pro zlepšení spolupráce a komunikace mezi oběma ministerstvy zahraničí. Po jejím podepsání gruzínská ministryně uvedla, že výsledek nedávných prezidentských voleb v Gruzii jasně naznačuje podporu obyvatel Gruzie pro orientaci země směrem k EU.

  Kam dál?
  Nový gruzínský prezident bude pokračovat v prozápadním kurzu (18.11. 2013)

  Zdroj: Xinhua (Čína)

  ---

  Britové chtějí pořídit další transportní letoun C-17

  Velká Británie se zařadila na seznam zemí, které mají zájem o nákup zbývajících transportních letounů společnosti Boeing s označením C-17 Globemaster. Británie by tak získala devátý letoun C-17 a přiblížila by se ke svému původnímu plánu, podle nějž mělo královské letectvo získat deset těchto strojů. Doposud se většina zájemců o americké C-17 hlásila především z regionu Arabského poloostrova.

  Devátý letoun C-17 by pomohl Británii doplnit mezeru, která vznikla poté, co musela ze svého letectva vyřadit letouny C-130K, jejichž úkoly nyní budou muset plnit zbývající letouny C-130J. Británie navíc obdrží svůj první z dvaadvaceti transportních letounů od společnosti Airbus až příští rok.

  Zástupci společnosti Boeing v listopadu oznámili, že produkce C-17 skončí v roce 2015. Společnost navíc uvedla, že 13 ze zbývajících 22 letounů je vyčleněno pro tři zákazníky - jeden z nich z Blízkého východu. O zbylé se tak mohou ucházet ostatní země světa, jelikož USA již další nákup těchto letounů neplánují.

  Kam dál?
  První „neviditelné“ superstíhačky dostanou legendární ničitelé přehrad (23.7. 2013)

  Zdroj: Defense News (USA)

  koc; natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media