Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Pompeo chce s ministry zemí NATO řešit boj proti terorismu

20. listopadu 2019  16:05
Šéf americké diplomacie Mike Pompeo | foto: NATO Photos

Pompeo chce s ministry zemí NATO řešit boj proti terorismu

Bezpečnostní témata, jako je terorismus a energetická bezpečnost, budou prioritou pro amerického ministra zahraničí Mika Pompea na setkání s jeho protějšky ze Severoatlantické aliance. Všichni spojenci NATO jsou zároveň členy Globální koalice proti skupině Islámský stát. Její zástupci se sešli minulý týden ve Washingtonu, aby potvrdili svůj závazek v boji proti IS.

Dalším očekávaným tématem schůzky ministrů zahraničí NATO bude Čína. „NATO je konfrontováno s čínskými snahami podkopat jeho bezpečnost a bezpečnost jeho komunikací,“ prohlásil Pompeo.

Kam dál?
Pompeo jednal s norskou ministryní zahraničí o summitu NATO (14.11. 2019)

Zdroj: Voice of Americe (USA)

---

Spojenci se budou na setkání ministrů zabývat i „mozkovou smrtí“ NATO

Ministři zahraničí členských států Severoatlantické aliance budou v Bruselu jednat mimo jiné i o „mozkové smrti“ NATO, o níž mluvil francouzský prezident Emmanuel Macron.

Americká velvyslankyně při NATO Kay Bailey Hutchinson s Macronovým prohlášením jednoznačně nesouhlasí. „Myšlenka, že by jedna z našich zemí nebo skupina zemí čelila tak obrovskému ohrožení své populace, není racionální,“ prohlásila Hutchinson.

Jednání ministrů se koná před summitem lídrů NATO v Londýně. Kvůli Macronovým výrokům panuje mezi spojenci značné napětí, k němuž přispívá i plánovaná účast amerického prezidenta Donalda Trumpa na summitu.

Kam dál?
NATO prožívá mozkovou smrt, tvrdí Macron (8.11. 2019)

Zdroj: Stars and Stripes (USA)

---

Bosna odblokovala premiérskou pozici, stane se jím Srb

Bosna a Hercegovina po třinácti měsících sporů nominovala na premiéra srbského ekonoma Zorana Tegeltiju. Jedná se o výsledek vyjednávání mezi členy předsednictva země složeného ze srbského, chorvatského a bosňáckého zástupce.

Zorana Tegeltiju nominoval srbský zástupce Milorad Dodik, který zároveň požadoval, aby Bosna a Hercegovina přestala odesílat reporty o průběhu reforem Severoatlantické alianci.

Bosňácký a chorvatský zástupce v předsednictvu země to však odmítli, a blokovali proto jmenování premiéra. Nakonec se předsednictvo dohodlo, že reporty budou do NATO nově odesílány skrze diplomatickou misi, a nikoliv přes předsednictvo.

Kam dál?
Srbsko přijalo novou dohodu IPAP s NATO (11.11. 2019)

Zdroj: Reuters (USA)

---

Vojáci bundeswehru dostali návod, jak se chovat na internetu

Německá armáda publikovala příručku pro své zaměstnance o tom, jak by se měli chovat na sociálních sítích. Neměli by například přidávat nic, co by mohlo „ohrozit vojenskou bezpečnost“, nebo je samotné. Vojáci by se také měli chovat s respektem k ostatním a k armádě. „Pomáhejte vylepšovat obrázek vašeho zaměstnavatele bundeswehru a podporujte jeho zapojení do společnosti,“ radí příručka.

Vojáci byli také poučeni, jak se chovat na internetu bezpečně. „Musí vám být jasné, že vaše příspěvky na síti už nezmizí,“ napsal vojákům v dopise velitel bundeswehru generál Eberhard Zorn. Zaměstnanci armády by například neměli sdílet svou lokalitu ani osobní údaje.

Kam dál?
Soud: Bundeswehr právem propustil vojáka, který odmítl podat ruku ženě (11.10. 2019)

Zdroj: Der Spiegel (Německo)

---

Stoltenberg se potká s Macronem kvůli jeho výrokům o NATO

Generální tajemník Severoatlantické aliance Jens Stoltenberg navštíví francouzského prezidenta Emmanuela Macrona, aby s ním diskutoval jeho výroky o „mozkové smrti“ NATO. Podle Stoltenberga je nejlepším řešením rozdílných pohledů „si sednout, diskutovat o nich a porozumět jejich sdělení a motivaci“.

„Mým poselstvím je, že NATO se adaptuje, NATO je čilé a NATO odpovídá,“ uvedl Stoltenberg. Macronova kritika Aliance obnovila napětí mezi jejími členy před prosincovým summitem spojeneckých lídrů.

Kam dál?
Německá ministryně obrany se vymezila proti slovům o „klinicky mrtvém NATO“ (12.11. 2019)

Zdroj: Deutsche Welle (Německo)

kpa; natoaktual.cz

Barista i záchranář u kanónu

Říjen 2019

Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

Dny NATO v Ostravě

Září 2019

Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

Továrna na instruktory

Červenec 2019

Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

Mraky prachu, vedro a léčky

Červen 2019

Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.