natoaktual.cz

Summit NATO 2024

Speciální příloha
k summitu ve Washingtonu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Pomoc Pákistánu dovezly už tři lety NATO

  18. října 2005  15:52

  Pomoc Pákistánu dovezly už tři lety NATO
  Do Pákistánu dorazilo už třetí letadlo s pomocí poskytnutou Severoatlantickou aliancí. Upravený Boeing 707 dovezl 3 tuny stanů a přenosných kamen z Litvy a 4 tuny bulharských zimních stanů a dek. NATO už rovněž svým velitelům přikázalo, aby vypracovali plány pro větší pomoc v oblasti zasažené zemětřesením. Vojáci však mohou další oblasti, ve kterých by mohlo NATO pomoci, hledat až po konzultacích s pákistánskou vládou.

  Aliance minulý týden zklamala mnoho Pákistánců svým rozhodnutím, že na pomoc nepřevelí některé své vojáky ze sousedního Afghánistánu. Nyní tak její představitelé odmítají poskytnout jakékoli informace, aby u obyvatel zasažených oblastí nevzbudili přehnaná očekávání.

  Zdroj: Pravda (Rusko) 

  ---

  Ukrajina potvrdila odhodlání vstoupit do NATO
  Integrace do Evropské unie a Severoatlantické aliance je klíčovým prvkem ukrajinské zahraniční politiky. Opět o tom ujistil ukrajinský prezident Viktor Juščenko. Rovněž prohlásil, že Ukrajina už splnila dvě třetiny závazků vyplývajících z akčního plánu Ukrajina - EU a je připravena splnit i všechny ostatní.

  Juščenko též očekává, že do dvou let bude vytvořena zóna volného obchodu mezi Ukrajinou a EU a přístupové rozhovory s NATO začnou na jaře. Ruský ministr obrany Sergej Lavrov už dříve řekl, že vztahy mezi Ruskem a Ukrajinou budou muset být po případném vstupu Ukrajiny do aliance přehodnoceny.

  Zdroj: Novosti (Rusko), International Relations and Security Network (Švýcarsko)

  ---

  Zločinci zastavovali dopravu v Kosovu
  V západním Kosovu došlo k několika případům, kdy maskovaní a ozbrojení muži zřídili kontrolní stanoviště u silnic a snažili se zastavovat projíždějící auta. Informoval o tom mluvčí mírových sil NATO v Kosovu plukovník Siegfried Jooss. Podle místních médií skupina nazývající se "Armáda za kosovskou nezávislost" zřizuje stanoviště na západě provincie a hrozí představitelům OSN a NATO smrtí či únosem, pokud budou stát v cestě kosovské nezávislosti.

  OSN tak své zaměstnance odrazuje od nočních cest ve vozidlech se znaky organizace. Ozbrojená extremistická skupina v období, kdy se blíží zahájení rozhovorů o budoucnosti provincie, působí obavy bezpečnostních činitelů. Pokud by pro ni výsledky jednání nebyly uspokojivé, skupina by mohla v Kosovu opět rozpoutat násilí.

  Zdroj: Kosova Report  (Kosovo)

  ---

  NATO ocenilo vysokou účast v iráckém hlasování
  Vysoká účast voličů v referendu o irácké demokratické ústavě a její schválení je jedinou cestou pro tuto válkou zničenou zemi. Ve svém prohlášení to uvedl generální tajemník Severoatlantické aliance Jaap de Hoop Scheffer. Referenda se zúčastnilo přes 60 procent registrovaných voličů a jeho průběh byl relativně klidný.

  Pokračující politický proces v Iráku je nejlepší a jedinou cestou demokratického úsilí iráckého lidu, uvedl Scheffer. Schválení návrhu ústavy tak umožní konání parlamentních voleb v prosinci.

  Čtěte také na natoaktual.cz:
  (17.10.2005) Experti: Iráčané udělali další krok ke stabilitě

  Zdroj: Defense News (USA) 

  ---

  Karadžičovi vyšla nová básnická sbírka
  V Srbsku byla uvedena na trh nová kniha poezie Radovana Karadžiče, bývalého bosenskosrbského vůdce podezřelého z válečných zločinů. Vydavatel knihy uvedl, že básně byly dokončeny v posledních měsících, nicméně odmítl sdělit, jak se k němu dostaly.

  Ve svých básních Karadžič, který je obviněn z genocidy, válečných zločinů a zločinů proti lidskosti, popisuje hory, husté lesy, řeky či divoká zvířata. Karadžič, který byl před svou politickou kariérou psychiatrem, psal už dříve poezii i prózu jako hobby. Po jeho zmizení byly znovu vydány i některé jeho práce z 90. let.

  Zdroj: BBC (Velká Británie) 

  ivn natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media