natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Polsko se chystá rozšířit svou námořní flotilu

  10. září 2013  16:37

  Polské námořnictvo (v popředí ORP Generał Kazimierz Pułaski) | foto: Polské námořnictvo

  Polsko se chystá rozšířit svou námořní flotilu

  Polské ministerstvo obrany se chystá rozšířit své námořnictvo i v době rozpočtových škrtů.  Tento týden ministerstvo podepíše smlouvu na výrobu prvního ze třech plavidel pro detekci a odstraňování námořních min z programu Kormoran II. Podle deníku Rzeczpospolita vyjde tento program ministerstvo na 280 milionů eur a první plavidlo by mělo být hotovo do dvou let.

  Kromě trojice plavidel z programu Kormoran II se ministerstvo chystá pořídit také tři plavidla pro obranu pobřeží v rámci programu Miecznik stejně jako trojici menších strážních plavidel.

  Naši severní sousedé navíc začali připravovat nákup trojice ponorek, které by mohlo dodat německé konsorcium ThyssenKrupp. Ministerstvo přitom plánuje, že v příštích letech ušetří téměř 740 milionů eur. Každý rok v následujícím desetiletí hodlá utratit 210 milionů eur.

  Kam dál?
  Polsko omezí účast v zahraničních misích (16.8. 2013)
  Polsko urychluje program modernizace námořnictva (29.7. 2013)

  Zdroj: Polskie Radio (Polsko)

  ---

  Čtyřiadvacet zemí podporuje USA v nátlaku na syrskou vládu

  Vláda amerického prezidenta Baracka Obamy uvedla, že více než dvě desítky zemí podporují americkou snahu o tvrdou mezinárodní odpověď na použití chemických zbraní v Sýrii. „Důrazně odsuzujeme odporný chemický útok na předměstí v Damašku z 21. srpna, při kterém přišlo o život mnoho mužů, žen a dětí... Důkazy jednoznačně ukazují na vinu syrského režimu,“ stojí v prohlášení, ke kterému se kromě některých členských států NATO připojily také další země jako Japonsko, Jižní Korea, Katar, Saúdská Arábie nebo Austrálie.

  „Mezinárodní normy proti užití chemických zbraní jsou dlouhodobé a univerzální. Použití chemických zbraní kdekoli na světě oslabuje bezpečnost lidí. Pokud zůstane bez odpovědi, zvýší se tak riziko, že dojde k dalšímu použití a šíření těchto zbraní,“ stojí ve společném prohlášení. Země v něm zároveň uznávají, že je potřeba najít „politické řešení, které zajistí sjednocenou a demokratickou Sýrii“.

  Kam dál?
  Kerry: „Vojenské řešení v Sýrii neexistuje“ (9.9. 2013)

  Zdroj: USA Today (USA)

  ---

  Návrh na předání syrských chemických zbraní získává podporu

  OSN, Německo a Velká Británie přivítaly návrh Ruska, aby Sýrie předala všechny své chemické zbraně pod mezinárodní kontrolu. Takový tah by podle Moskvy mohl pomoci předejít vojenskému zásahu v zemi. Také syrský ministr zahraničí Walid al-Mualim ruský návrh kvitoval. „Sýrie vítá iniciativu Ruska, která je založena na obavě syrských představitelů o životy Syřanů a bezpečnost naší země... Stejně tak vítáme snahu Ruska, které se snaží předejít americké agresi vůči našemu lidu,“ řekl al-Mualim po setkání s ruským protějškem Sergejem Lavrovem.

  Generální tajemník OSN Pan Ki-mun v reakci na návrh Ruska uvedl, že by „mohl navrhnout dohled nad vytvořením speciálních zón, kde by syrské chemické zbraně mohly být shromážděny a zničeny“.

  Německá kancléřka Angela Merkel a britský premiér David Cameron ale současně vyzvali k opatrnosti, protože by se mohlo jednat o pouhou zdržovací taktiku.

  Kam dál?
  Čína se připojila k Rusku, odmítá vojenský zásah v Sýrii (6.9. 2013)

  Zdroj: Deutsche Welle (Německo)

  ---

  Turecko vyslalo k hranici se Sýrií další vojáky

  Turecko se rozhodlo vyztužit svou obranu na hranicích se Sýrii a vyslalo do oblasti další jednotky a vojenské vybavení. Turecká letadla dále provedla pozorovací let nad hranicí kvůli „zvýšené aktivitě“ v oblasti. Turecko tak pokračuje v posilování své obrany na 900 kilometrů dlouhé hranici se Sýrií, se kterým začalo již před rokem. Co přesně vyvolalo poslední aktivitu Turecka na hranicích zatím zůstává nejasné a je předmětem spekulací v médiích.

  V nedávném prohlášení zatím turecký premiér zopakoval, že Turecko, které otevřeně podporuje opoziční rebely, je připraveno zúčastnit se jakékoli mezinárodní koalice proti Sýrii.

  Kam dál?
  Nové středisko NATO zlepší obranu Turecka a celého středomoří (30.8. 2013)
  Turecko podporuje invazi do Sýrie (27.8. 2013)

  Zdroj: RT (Rusko)

  ---

  Zvyšte výdaje na obranu, vyzývá šéf NATO

  Operace v Libyi ukázala, že členské státy NATO potřebují více dronů, obrněných transportních vozidel a schopností pro doplňování paliva za letu. Uvedl to generální tajemník Severoatlantické aliance Anders Fogh Rasmussen a vyzval členské státy Aliance ke zvýšení výdajů na obranu v době zotavující se evropské ekonomiky. „Pokud bude pokračovat současný trend, kdy Evropa není schopna účastnit se řešení krizových situací v mezinárodním prostředí, bude toto vakuum zaplněno novými mocnostmi, které stále více investují do obrany a bezpečnosti. Hlavně evropští spojenci mají v sázce mnoho,“ řekl Rasmussen.

  Na otázku o možnosti snížení schopností Velké Británie v otázce nukleárního zastrašení, které prosazují britští liberální demokraté, Rasmussen odpověděl, že tato schopnost je pro Alianci „klíčová“. „Jasně jsme v našem strategickém konceptu stanovili, že budeme pokračovat v zachování obranných politik založených na přiměřeném mixu jaderných a konvenčních sil... Nebudu zasahovat do rozhodnutí států. Jsem si jistý, že britská vláda dodrží všechny závazky k NATO.“

  Kam dál?
  Škrty ohrozí naše vojenské schopnosti, varuje nový šéf britských ozbrojených složek (23.8. 2013)

  Zdroj: Express (Velká Británie)

  koc; natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media