Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Polsko se chystá rozšířit svou námořní flotilu

Vydáno 10.09.2013

Polské námořnictvo (v popředí ORP Generał Kazimierz Pułaski) | foto: Polské námořnictvo

Polsko se chystá rozšířit svou námořní flotilu

Polské ministerstvo obrany se chystá rozšířit své námořnictvo i v době rozpočtových škrtů.  Tento týden ministerstvo podepíše smlouvu na výrobu prvního ze třech plavidel pro detekci a odstraňování námořních min z programu Kormoran II. Podle deníku Rzeczpospolita vyjde tento program ministerstvo na 280 milionů eur a první plavidlo by mělo být hotovo do dvou let.

Kromě trojice plavidel z programu Kormoran II se ministerstvo chystá pořídit také tři plavidla pro obranu pobřeží v rámci programu Miecznik stejně jako trojici menších strážních plavidel.

Naši severní sousedé navíc začali připravovat nákup trojice ponorek, které by mohlo dodat německé konsorcium ThyssenKrupp. Ministerstvo přitom plánuje, že v příštích letech ušetří téměř 740 milionů eur. Každý rok v následujícím desetiletí hodlá utratit 210 milionů eur.

Kam dál?
Polsko omezí účast v zahraničních misích (16.8. 2013)
Polsko urychluje program modernizace námořnictva (29.7. 2013)

Zdroj: Polskie Radio (Polsko)

---

Čtyřiadvacet zemí podporuje USA v nátlaku na syrskou vládu

Vláda amerického prezidenta Baracka Obamy uvedla, že více než dvě desítky zemí podporují americkou snahu o tvrdou mezinárodní odpověď na použití chemických zbraní v Sýrii. „Důrazně odsuzujeme odporný chemický útok na předměstí v Damašku z 21. srpna, při kterém přišlo o život mnoho mužů, žen a dětí... Důkazy jednoznačně ukazují na vinu syrského režimu,“ stojí v prohlášení, ke kterému se kromě některých členských států NATO připojily také další země jako Japonsko, Jižní Korea, Katar, Saúdská Arábie nebo Austrálie.

„Mezinárodní normy proti užití chemických zbraní jsou dlouhodobé a univerzální. Použití chemických zbraní kdekoli na světě oslabuje bezpečnost lidí. Pokud zůstane bez odpovědi, zvýší se tak riziko, že dojde k dalšímu použití a šíření těchto zbraní,“ stojí ve společném prohlášení. Země v něm zároveň uznávají, že je potřeba najít „politické řešení, které zajistí sjednocenou a demokratickou Sýrii“.

Kam dál?
Kerry: „Vojenské řešení v Sýrii neexistuje“ (9.9. 2013)

Zdroj: USA Today (USA)

---

Návrh na předání syrských chemických zbraní získává podporu

OSN, Německo a Velká Británie přivítaly návrh Ruska, aby Sýrie předala všechny své chemické zbraně pod mezinárodní kontrolu. Takový tah by podle Moskvy mohl pomoci předejít vojenskému zásahu v zemi. Také syrský ministr zahraničí Walid al-Mualim ruský návrh kvitoval. „Sýrie vítá iniciativu Ruska, která je založena na obavě syrských představitelů o životy Syřanů a bezpečnost naší země... Stejně tak vítáme snahu Ruska, které se snaží předejít americké agresi vůči našemu lidu,“ řekl al-Mualim po setkání s ruským protějškem Sergejem Lavrovem.

Generální tajemník OSN Pan Ki-mun v reakci na návrh Ruska uvedl, že by „mohl navrhnout dohled nad vytvořením speciálních zón, kde by syrské chemické zbraně mohly být shromážděny a zničeny“.

Německá kancléřka Angela Merkel a britský premiér David Cameron ale současně vyzvali k opatrnosti, protože by se mohlo jednat o pouhou zdržovací taktiku.

Kam dál?
Čína se připojila k Rusku, odmítá vojenský zásah v Sýrii (6.9. 2013)

Zdroj: Deutsche Welle (Německo)

---

Turecko vyslalo k hranici se Sýrií další vojáky

Turecko se rozhodlo vyztužit svou obranu na hranicích se Sýrii a vyslalo do oblasti další jednotky a vojenské vybavení. Turecká letadla dále provedla pozorovací let nad hranicí kvůli „zvýšené aktivitě“ v oblasti. Turecko tak pokračuje v posilování své obrany na 900 kilometrů dlouhé hranici se Sýrií, se kterým začalo již před rokem. Co přesně vyvolalo poslední aktivitu Turecka na hranicích zatím zůstává nejasné a je předmětem spekulací v médiích.

V nedávném prohlášení zatím turecký premiér zopakoval, že Turecko, které otevřeně podporuje opoziční rebely, je připraveno zúčastnit se jakékoli mezinárodní koalice proti Sýrii.

Kam dál?
Nové středisko NATO zlepší obranu Turecka a celého středomoří (30.8. 2013)
Turecko podporuje invazi do Sýrie (27.8. 2013)

Zdroj: RT (Rusko)

---

Zvyšte výdaje na obranu, vyzývá šéf NATO

Operace v Libyi ukázala, že členské státy NATO potřebují více dronů, obrněných transportních vozidel a schopností pro doplňování paliva za letu. Uvedl to generální tajemník Severoatlantické aliance Anders Fogh Rasmussen a vyzval členské státy Aliance ke zvýšení výdajů na obranu v době zotavující se evropské ekonomiky. „Pokud bude pokračovat současný trend, kdy Evropa není schopna účastnit se řešení krizových situací v mezinárodním prostředí, bude toto vakuum zaplněno novými mocnostmi, které stále více investují do obrany a bezpečnosti. Hlavně evropští spojenci mají v sázce mnoho,“ řekl Rasmussen.

Na otázku o možnosti snížení schopností Velké Británie v otázce nukleárního zastrašení, které prosazují britští liberální demokraté, Rasmussen odpověděl, že tato schopnost je pro Alianci „klíčová“. „Jasně jsme v našem strategickém konceptu stanovili, že budeme pokračovat v zachování obranných politik založených na přiměřeném mixu jaderných a konvenčních sil... Nebudu zasahovat do rozhodnutí států. Jsem si jistý, že britská vláda dodrží všechny závazky k NATO.“

Kam dál?
Škrty ohrozí naše vojenské schopnosti, varuje nový šéf britských ozbrojených složek (23.8. 2013)

Zdroj: Express (Velká Británie)

koc; natoaktual.cz