Polsko: Protiraketový štít není záležitostí Ruska
Polsko varovalo Rusko, aby se nepletlo do aliančních plánů na protiraketový štít v Evropě, neboť není členem NATO, sdělil polský senátor Bogdan Borusewicz. "Nemůže se stát, aby země, která není členem NATO, ovlivňovala alianční obranný systém a jeho vývoj," uvedl Borusewicz.
"Myslím, že by vzájemné rozhovory měly pokračovat, aby ruští představitelé nemysleli, že je systém zaměřen proti jejich zemi," připustil však Borusewicz. Právě toho se Rusko nejvíce obává a požaduje právní garance, že alianční protiraketový systém nebude zaměřen proti ruským jaderným zbraním. NATO trvá na tom, že štít je zaměřen proti státům jako Severní Korea a Írán.
Kam dál?
NATO aktivuje protiraketový systém navzdory ruským námitkám
NATO hájí protiraketový štít, chce s Ruskem dále jednat
Zdroj: RIA Novosti (Rusko)
---
Turecko podporuje Pákistán v případě zásobovacích tras NATO
Turecko respektuje rozhodnutí Pákistánu ohledně alianční zásobovacích tras a podporuje požadavek na omluvu od Spojených států za zabití pákistánských vojáků, uvedl turecký premiér Recep Tayyip Erdoğan. Rozhodnutí o otevření zásobovacích tras je prý plně v kompetenci Pákistánu.
"Jako člen NATO, Turecko věří, že by tato otázka měla být vyřešena prostřednictvím vázjemného dialogu," upozornil však Erdoğan. Podle pákistánského premiéra Jusufa Raza Gilaního bude rozhodnutí ohledně zásobovacích tras učiněno s ohledem na doporučení parlamentní komise.
Kam dál?
USA se s Pákistánem na summitu nedohodly
Roztržka mezi USA a Pákistánem se v Chicagu prohloubila
Zdroj: Kuwait News Agency (Kuvajt)
---
NATO si cení partnerství se Spojenými arabskými emiráty
Severoatlantická aliance zdůraznila důležitost partnerství se Spojenými arabskými emiráty pod hlavičkou Istanbulské iniciativy spolupráce (ICI) i v rámci mezinárodních sil ISAF. Podle představitele Divize NATO pro veřejnou diplomacii Nicoly De Santise jsou SAE jedním z hlavních aliančních partnerů v ICI a NATO je s nimi v neustálém kontaktu ohledně dění v Afghánistánu a na Blízkém východě.
Obrana proti budoucím hrozbám terorismu, balistických střel a kyber-boje vyžaduje podle NATO "obranná opatření v rámci kolektivní spolupráce nejen uvnitř Aliance, ale i v rámci ICI a Středomořského dialogu".
Pozitivní roli v Istanbulské iniciativě, jejíž součástí je i Katar, Bahrajn a Kuvajt, i spolupráci při stabilizačních operacích v Afghánistánu vyzdvihl i italský ministr obrany Giampaolo Di Paola. "SAE jsou ukázkovým případem v podpoře bezpečnosti a stability v mnoha částech světa," prohlásil Di Paola.
Zdroj: Khaleej Times (SAE)
---
Pákistánské ministerstvo navrhlo účtovat NATO 1000 dolarů za kontejner
Pákistánské ministerstvo komunikací navrhlo účtovat aliančním silám 1000 dolarů za průjezd jednoho kontejneru. Má se tak zacelit škoda na silniční infrastruktuře za posledních 10 let, která se vyšplhala na 100 miliard pákistánských rupií. "Podle našeho střízlivého odhadu způsobilo NATO škodu za 100 miliard rupií, kterou nikdy nezaplatilo," uvedl ministr komunikací Anwar Ahmad Khán.
Podle Khána je potřeba kompletně zrekonstruovat dva hlavní tahy – z Lahoru do Islámábádu (M2) a z Péšavaru do Torkhamu. Jen rekonstrukce dálnice M2 by měla stát 35 miliard rupií. "Generál Mušaraf povolil používání pákistánského území bez jakéhokoliv legitimního zisku. Tato chyba musí být nyní napravena," sdělil předseda Komise pro veřejné finance Nadeem Afzal Chan.
Kam dál?
Pákistán vyčíslil cenu za otevření cest: 5000 dolarů za kontejner
Zdroj: International Herald Tribune (USA)
---
Situaci v Afghánistánu komplikují Taliban, Pákistán i Írán
Alianční plán na odpovědné ukončení afghánské války přijatý na summitu v Chicagu není podle americké zpravodajské stanice Fox News zcela v rukou amerického prezidenta Baracka Obamy a jeho spojenců. Při prosazování plánů na opuštění Afghánistánu je totiž třeba stále počítat s Talibanem i sousedními státy Pákistánem a Íránem, které se mohou snažit posílit své pozice v zemi.
Taliban nazval alianční summit "show s nulovým výsledkem". "Nikdo nevěří jejich prohlášením a lžím. Tvrdí, že je v Afghánistánu vše v pořádku, což je daleko od skutečnosti," uvedl mluvčí Talibanu Zabiuláh Mudžahíd. Americký plán navíc komplikují neustálé útoky talibanských ozbrojenců. Velikou neznámou poté zůstává i role Íránu a Pákistánu, což vnímají jak sami Afghánci, tak i američtí představitelé.
Hlavně Pákistán je pro USA i Afghánistán klíčový, neboť hraje hlavní roli při jednáních o mírové dohodě s Talibanem a navíc stále neotevřel zásobovací trasy pro alianční konvoje. Co se týká Íránu, Teheránu vadí především americká vojenská přítomnost na jeho východních hranicích. Podle Fox News by se proto mohl pokusit zvrátit jednání mezi afghánskou a americkou vládou.
Zdroj: Fox News (USA)