natoaktual.cz

SPECIÁL: Útok na Ukrajinu

Zpravodajský souhrn
k ruské invazi na Ukrajinu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Polsko: Postoj Ruska nebude mít na politiku NATO vůči Sýrii vliv

  5. prosince 2012  23:51

  Ministr zahraničních věcí Polska Radoslaw Sikorski. | foto: NATO Photos

  Polsko: Postoj Ruska nebude mít na politiku NATO vůči Sýrii vliv

  Polský ministr zahraničí Radoslaw Sikorski prohlásil, že i přes výhrady, které má Rusko vůči umístění raket Patriot v Turecku, bude NATO pokračovat v jejich rozmístění na turecko-syrské hranici. Nehledě na pozici Ruska si bude Aliance sama rozhodovat, jak bránit území svého člena v případě, že je v ohrožení, sdělil novinářům po jednání ministrů zahraničí členských zemí NATO a ruského ministra zahraničí Sikorski.

  Sikorski dále uvedl, že článek 4 Washingtonské smlouvy dovoluje členským zemím podniknout akci, je-li člen Aliance v ohrožení, což je mimo jiné i dobrým znamením pro ostatní hraniční země NATO, jako je například Polsko. Rusko zastává názor, že rozmístěním raket Patriot se naopak riskuje, že budou použity. Ruský prezident Vladimir Putin navíc prohlásil, že tento systém je zastaralý.

  Kam dál?
  NATO uklidňuje Rusko kvůli raketám Patriot (29.11. 2012)

  Zdroj: Polskie Radio (Polsko)

  ---

  NATO: Poskytnutí protiraketové obrany Turecku není předstupněm pro intervenci

  Severoatlantická aliance schválila poskytnutí raket Patriot Turecku. Představitelé NATO a USA trvají na tom, že daný systém protiraketové obrany má sloužit pouze k obraně Turecka a není předzvěstí vojenské intervence v Sýrii. Patrioty nebudou sloužit ani k ochraně syrských civilistů či k podpoře bojujících rebelů. Pakliže by však Aliance změnila své stanovisko ohledně intervence, mohl by se systém stát součástí případné vzdušné kampaně nebo by mohl poskytovat vzdušné krytí pro akci v Sýrii.

  Syrská vláda naopak chápe plán NATO rozmístit rakety Patriot v Turecku jako provokaci a první krok k vynucení bezletové zóny, vzdušným útokům nebo intervenci. Ačkoliv Aliance považuje ustavení bezletové zóny v Libyi za úspěch, v Sýrii se ke stejné možnosti, proti které se staví i vláda Baracka Obamy, nepřiklání.

  Kam dál?
  NATO by mělo dát souhlas s rozmístěním Patriotů (4.12. 2012)

  Zdroj: Washington Post (USA)

  ---

  Lavrov: Rusko a NATO posílí společnou bezpečnost

  Rusko a NATO posilují systém společné bezpečnosti, který není namířen proti nikomu konkrétnímu, prohlásil ruský ministr zahraničních věcí Sergej Lavrov po jednání zástupců Rady NATO-Rusko v Bruselu.

  Moskva se v současnosti obává především situace, kdy se vojáci NATO stáhnou v roce 2014 z Afghánistánu. Rusko společně s členy Organizace smlouvy o kolektivní bezpečnosti posílí interakci podél afghánských hranic, uvedl Lavrov s tím, že ti, co v současnosti v Afghánistánu působí, by tak měli mít zájem o koordinaci. Podle Lavrova již spolupracuje Rusko a NATO úspěšně v boji proti pirátství, pašování drog a terorismu.

  Kam dál?
  Rusko: NATO nezvládá boj s afghánskými drogami (28.11. 2012)

  Zdroj: The Voice of Russia (Rusko)

  ---

  Umístění raket v Turecku je varováním pro Damašek a jeho podporovatele

  Schválení raket Patriot Turecku je nejen první formou zapojení Severoatlantické aliance do syrského konfliktu, ale zároveň reprezentuje i jasné poselství pro režim v Damašku i jeho partnery. „Rozhodnutí NATO poslat baterie raket do Turecka je nepřímo i zprávou pro všechny regionální a mezinárodní podporovatele prezidenta Bašára Asada,“ prohlásil ředitel Mezinárodního centra strategického a bezpečnostního výzkumu Mehmet Seyfettin Erol.

  Ministři zahraničí zemí NATO uvedli, že protiraketový systém bude pod kontrolou vrchního velitele spojeneckých sil v Evropě s tím, že účel raket je čistě obranný. Svou roli v tureckém rozhodnutí požádat Alianci o pomoc hrál mimo jiné strach, že by se Asadova vláda mohla uchýlit k použití chemického arzenálu. Sýrie je jediným sousedem Turecka, který nepodepsal konvenci o chemických zbraních. Přesné množství chemických a biologických zbraní, kterými Sýrie disponuje, není známo, představitelé USA se už však nechali slyšet, že jejich použití by bylo spouštěčem pro vojenskou akci.

  Kam dál?
  Turecký prezident: Útok ze strany Sýrie je nepravděpodobný (30.11. 2012)

  Zdroj: Xinhua (Čína)

  ---

  Velvyslanec Srbska při NATO spáchal sebevraždu

  Srbská vláda vydala prohlášení informující o úmrtí jejího velvyslance při NATO Branislava Milinkoviče. Podle diplomata, který si nepřál být jmenován, zamřel Milinkovič poté, co skočil ze střechy garáže na bruselském letišti. Tam se svými kolegy čekal na delegaci srbského ministerstva zahraničí, která měla přicestovat do Bruselu, aby se zúčastnila jednání s představiteli NATO.

  Ačkoliv Srbsko není členem Severoatlantické aliance, má při NATO svou stálou misi. Milinkovič, bývalý novinář a velvyslanec Srbska v Rakousku, spáchal sebevraždu v průběhu dva dny trvajících jednání ministrů zahraničí zemí NATO v Bruselu.

  Kam dál?
  Srbsko: Na úvahy o vstupu do NATO je zatím brzy (2.10. 2012)

  Zdroj: Businessweek (USA)  

  dun; natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media