Polsko koupí protiraketové střely Patriot a helikoptéry Airbus
Polsko se rozhodlo od Američanů koupit protiraketové střely Patriot a předběžně počítá s nákupem vrtulníků Airbus od Francie. Cílem takto velkého nákupu je modernizace polské armády ve světle napětí přicházejícího z Ruska. „Takzvaný protiraketový štít musí být prioritou všech priorit,“ uvedl polský prezident Bronislaw Komorowski. Polsko plánuje koupit celkem osm raketových baterií Patriot do roku 2025.
Francouzská nabídka na dodání vrtulníků Airbus zatím vítězí nad nabídkami Spojených států a Itálie. Jedná se o objednávku 50 helikoptér namísto původních 70, avšak i přesto jde o největší polský nákup obranných prostředků od západoevropských zemí od konce studené války. První stroje by Polsko mohlo získat již v roce 2017.
Kam dál?
Polsko chce od USA koupit raketové střely Tomahawk (12.3. 2015)
Zdroj: Reuters (USA)
---
NATO chystá v Estonsku velké kybernetické cvičení
Tento týden se v estonském Tallinnu uskuteční velké cvičení NATO zaměřující se na bezpečnost v oblasti kybernetiky. Cvičení Locked Shields 2015 je součástí snah Aliance zlepšit svou schopnost čelit potenciálním útokům hackerů. Celkem se cvičení zúčastní 400 počítačových expertů z 16 států.
Cvičení bude založené na zcela fiktivním scénáři a budou během něj použity operační systémy Windows 8 a nově připravovaný systém Windows 10.
Kam dál?
Stoltenberg: Kybernetický útok může spustit článek 5 (27.3. 2015)
Zdroj: Associated Press (USA)
---
Chování Turecka znepokojuje spojence v NATO
V Alianci vyvolává obavy turecká snaha o nezávislou zahraniční politiku, jejíž součástí je i nákup zbraní od nečlenských států NATO. „Turecko se svojí rétorikou snaží přestylizovat do nezávislé země, což znepokojuje Alianci,“ uvedl jeden z bruselských úředníků.
Turecko se rozhodlo nakoupit čínské zbraně protiraketové obrany kvůli jejich nízké ceně. Někteří představitelé NATO se však obávají, že by turecký protiraketový štít, jehož součásti by pocházely z Číny, nebylo možné integrovat do globálního aliančního obranného štítu. Smlouva s Čínou by podle nich mohla vést i ke špionáži na půdě NATO.
„Zatím nejsme v situaci, kdy bychom se ptali, na čí straně stojí Turecko. Ale ještě jedno nebo dvě podobná negativně vnímaná turecká rozhodnutí a už v ní budeme,“ varoval bývalý velvyslanec EU v Turecku Marc Pierini.
Kam dál?
Čína potvrdila prodej protiraketového systému Turecku (20.3. 2015)
Zdroj: Business Insider (USA)
---
Tálibán oznámil začátek jarní ofenzivy
Tálibánští radikálové oznámili, že jarní ofenziva nazvaná „Azm“ začne 24. dubna 2015. Oznámení poslali médiím a dodali, že terčem budou jak vojenské tak zahraniční cíle i vládní představitelé. Dodali, že pokud cizinci neopustí území Afghánistánu, stanou terčem tálibánského útoku. Tálibán informaci zveřejnil v době, kdy afghánská vláda prohlásila, že se schyluje k začátku vyjednávání o příměří s radikály.
Kam dál?
Afghánci zahájili samostatnou ofenzivu proti Tálibánu (3.3. 2015)
Zdroj: Khaama Press (Afghánistán)
---
Koalice vedená Saúdskou Arábií končí vojenskou operaci v Jemenu
Ukončení bombardování Jemenu oznámila koalice vedená Saúdskou Arábií. Kampaň nazvaná Decisive Storm byla namířena proti rebelům z řad Hútíovců vedených Íránem. Nyní končí, protože rebelové již nepředstavují hrozbu pro civilní jemenské obyvatelstvo. „Cíle kampaně byly naplněny,“ prohlásil v Rijádu brigádní generál Ahmed Asseri.
Kampaň bude nahrazená kampaní jinou, která se soustředí na to, aby dala zemi znovu dohromady a zároveň účinně zadržela rebely.
Zdroj: France24 (Francie)