natoaktual.cz

SPECIÁL: Summit NATO 2021

Vrcholná schůzka spojenců Aliance
14. června v Bruselu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Počet zabitých vojáků NATO v Afghánistánu v září klesl

  1. října 2012  15:16

  Jednotky ISAF v Afghánistánu. | foto: NATO - ISAF

  Počet zabitých vojáků NATO v Afghánistánu v září klesl

  V porovnání s předchozími měsíci byl zaznamenán výrazný pokles úmrtí vojáků zapojených do alianční mise v Afghánistánu. Oproti zatím nejkrvavějšímu měsíci v letošním roce, srpnu, kdy v zemi zemřelo 52 vojáků NATO, jich v září o život přišlo dvacet sedm. Poslední oběť byla zaznamenána po sobotní přestřelce mezi vojáky NATO a Afghánskou národní armádou. V 33 podobných incidentech zahynulo tento rok 51 spojeneckých vojáků.

  Další úmrtí jdou na vrub útokům členů Talibanu, kteří 3. května zahájili svou každoroční ofenzivu. Naposledy se obětí sebevražedného útoku stali dva američtí vojáci minulou středu.

  Z celkového počtu dosahujícího 100 tisíc zahraničních vojáků jich letos v Afghánistánu bylo zabito již 345.

  Kam dál?
  Počet útoků na jednotky NATO se snížil (25.9. 2012)

  Zdroj: Xinhua (Čína)

  ---

  Za bombovým útokem v Damašku je Asadův režim, tvrdí uniklé dokumenty

  Za dvěma bombovými útoky v Damašku,  při nichž letos v květnu přišlo o život 55 lidí, stojí režim syrského prezidenta Bašára Asada, vyplývá z tajných dokumentů, které obdržel zpravodajský kanál al-Arabyia od opozičních zdrojů. Výbuch dvou aut před komplexem vojenského zpravodajství měl mezinárodní společenství přesvědčit o přítomnosti zahraničních teroristických skupin v zemi, jak o tom informoval a instruoval dva dny před útokem šéf útvaru speciální ochrany prezidenta, generál Dhu al-Himma Shalish, velitele zpravodajství leteckých sil Sýrie Saqra Mannona.

  Shalish naznačil, že jednal na přímý rozkaz prezidenta Asada a podle instrukcí „Spojeného velení“, pravděpodobně odkazující na Írán, Rusko a syrský režim.

  Liga arabských států se po útoku vyjádřila v tom smyslu, že útočníkům šlo především o narušení průběhu mise OSN, v té době vedené Kofi Annanem.

  Kam dál?
  Sýrie má největší arzenál chemických zbraní na Blízkém východě (23.8. 2012)

  Zdroj: Al-Arabyia (Saudská Arábie)

  ---

  Vstup do NATO vyžaduje trpělivost, upozorňuje estonský ministr Gruzii

  Estonsko podporuje snahy o připojení Gruzie do Severoatlantické aliance, nicméně cesta ke vstupu do NATO je dlouhá a Gruzie musí být trpělivá, uvedl při své přednášce na Akademii národní obrany v Gruzii se estonský ministr obrany Urmas Reinsalu. Právě zkušenosti Estonska se vstupem do NATO založené na vytrvalosti mohou být zemi příkladem.

  Přípravy na přijetí Gruzie do Aliance se podle ministra zatím zdárně vyvíjí, jak je vidět na příkladu národní obranné strategie či podílení se na misi v Afghánistánu, které  jsou důkazem serióznosti gruzínského úsilí vstoupit do NATO.

  Kam dál?
  Gruzie má dveře otevřené, zopakoval šéf NATO (3.11. 2010)

  Zdroj: The Baltic Times (Estonsko)

  ---

  Od počátku konfliktu padlo v Afghánistánu 2000 amerických vojáků

  Zabitím amerického vojáka na východě Afghánistánu se počet ztrát na životech vojáků USA vyšplhal od roku 2001 na dva tisíce. V poslední době je toto číslo navyšováno především množícími se útoky ze strany členů Afghánské národní armády a Afghánské policie. Jelikož série těchto útoků narušuje vzájemnou důvěru a partnerství stran při výcviku bezpečnostních sil Afghánistánu, je momentálně považována za největší hrozbou pro misi NATO v zemi.

  Za tento rok si vyžádaly útoky členů afghánských bezpečnostních sil přes padesát obětí. Podobného počtu dosahují úmrtí zapříčiněné incidenty s NATO i na straně Afghánců.

  Kam dál?
  Lež Talibanu: 5 220 zabitých zahraničních vojáků (6.1. 2009)

  Zdroj: Khaama Press (Afghánistán), AGI (Itálie) 

  ---

  USA přes další útok na své vojáky potvrdily pokračování afghánské mise

  I přes další ozbrojený incident mezi vojáky NATO a Afghánskou národní armádou bude mise ISAF v zemi pokračovat až do jejího plánovaného ukončení v roce 2014. Bílý dům potvrdil, že ani poslední útok, při kterém zemřelo 5 lidí, z nichž jedním byl i voják NATO, nesnižuje odhodlání prezidenta, vojáků ani spojenců úspěšně dokončit výcvik afghánské armády. Po množících se útocích do vlastních řad mezi vojáky ISAF a členy afghánské armády již byly zpřísněny prověrky afghánských vojáků.

  Afghánské ministerstvo obrany vyšetřuje, zda-li do incidentu, který údajně vypukl po slovní roztržce, byly nějak zapojené povstalecké skupiny. Podle zástupce tiskového mluvčího ministerstva bylo příčinou fatální přestřelky pouhé nedorozumění.

  Kam dál?
  Americké armádě dochází trpělivost: pozastavila výcvik afghánské domobrany (3.9. 2012)

  Zdroj: AFP (Francie)

  dun; natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media