natoaktual.cz

SPECIÁL: Víme, co máme

Pilotní série projektu na podporu
domácího obranného průmyslu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Po prosincové střelbě v Pensacole: Washington posílá domů hrstku saúdských vojáků z kurzů v USA

  13. ledna 2020  17:57
  Ilustrační foto. | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

  Po prosincové střelbě v Pensacole: Washington posílá domů hrstku saúdských vojáků z kurzů v USA

  Spojené státy americké se chystají vyřadit více než tucet saúdských vojáků ze vzdělávacího programu, který absolvují v USA, a poslat je zpět do Saúdské Arábie. Odjet mají po vyšetřování střelby saúdskoarabského pilota, která se odehrála na základně na Floridě a během níž byli zabiti tři američtí námořníci. Střelba je vyšetřována jako teroristický útok. Není jasné, proč byli vojáci z tohoto vzdělávacího programu vyřazeni, protože se podle úřadů nepodíleli na daném útoku.

  Prosincová střelba vyvolala diskuzi o tom, jak dobře jsou zahraniční vojáci prověřováni předtím, než absolvují výcvik na amerických základnách. Někteří zákonodárci, v čele s prezidentem Donaldem Trumpem, požadovali, aby bylo pozastaveno členství Saúdské Arábie v americkém vojenském výcvikovém programu.

  Kam dál?
  Střelba na základně na Floridě je vyšetřována jako teroristický útok (9.12. 2019)

  Zdroj: Associated Press (USA)

  ---

  Bomba u silnice zasáhla vozidlo americké armády v Afghánistánu

  Bomba u silnice zasáhla v sobotu americké vojenské vozidlo v provincii Kandahár v Afghánistánu. Okamžitě po útoku se k němu přihlásil Talibán. „Neexistují žádné informace o možných obětech“, uvedl afghánský představitel.

  Kam dál?
  Tálibán odmítl zprávy o příměří v Afghánistánu (2.1. 2020)

  Zdroj: Military.com (USA)

  ---

  Čtyři zranění po útoku na iráckou vojenskou základnu s americkými vojáky

  Čtyři lidé byli zraněni při nedělním útoku na leteckou základnu Balad v severním Iráku, kde jsou i američtí vojáci. Zranění jsou čtyři iráčtí vojáci, z nichž dva jsou důstojníci. Žádní američtí vojáci nebyli zraněni.

  Irácká armáda ve svém prohlášení uvedla, že na základnu bylo vypáleno osm raket Kaťuša. V prohlášení nebylo uvedeno, kdo za útokem stojí.

  Kam dál?
  NATO přesouvá personál z Iráku kvůli bezpečnostním hrozbám (8.1. 2020)

  Zdroj: Reuters (Velká Británie)

  ---

  Kolik stojí nasazení amerických vojáků ve světě?

  Okolo 200 000 amerických vojáků je rozmístěno na stovkách základen mimo území Spojených států amerických. Navzdory příslibu amerického prezidenta Donalda Trumpa stáhnout americké jednotky z Blízkého východu se počet vojáků v regionu zvýšil. Od 11. září 2001 zaplatili američtí daňoví poplatníci 6,4 bilionů dolarů za války a vojenské akce na Blízkém východě a v Asii, uvedl Watsonův institut mezinárodních a veřejných vztahů na Brown University. Na Blízkém východě se podle ústředního velení USA nachází 60 000 až 70 000 vojáků.

  Některé hostitelské země platí značné částky za udržení americké vojenské přítomnosti na jejich území, zatímco jiné nemusí nutně poskytovat stejné příspěvky, uvádí Glenn Carle, bývalý zástupce CIA. Podle Carla polovina Američanů jasně podporuje odchod amerických vojáků z Iráku. Většina bezpečnostních odborníků si však myslí, že je nezbytné, aby zde byly Spojené státy americké vojensky přítomné, dodal.

  Kam dál?
  NATO zvažuje svou roli na Středním východě (10.1. 2020)

  Zdroj: Al-Džazíra (Katar)

  ---

  Kanada vysílá do Íránu vyšetřovatele kvůli sestřelenému dopravnímu letadlu

  Kanada oznámila, že do Íránu vysílá další vyšetřovatele poté, co íránská armáda ve středu omylem sestřelila dopravní letadlo poblíž Teheránu a zabila 176 pasažérů, včetně 57 Kanaďanů. Írán udělil nejméně 10 víz členům týmu rychlého nasazení, z nichž tři dorazili v neděli do Teheránu. Kanadská rada pro bezpečnost dopravy (TSB) oznámila, že do Íránu vyšle druhý tým vyšetřovatelů, kteří se specializují na stahování a analýzu dat letových zapisovačů.

  Kanadský premiér Justin Trudeau vyzval Íránce k odpovědnosti a uvedl, že bude usilovat o spravedlnost. Trudeau také hovořil s íránským prezidentem Hasanem Rúháním a řekl, že se Rúhání zavázal spolupracovat s kanadskými vyšetřovateli.

  Kam dál?
  Írán zaútočil na americké síly v Iráku v rámci odvety za zabití velitele (8.1. 2020)

  Zdroj: Deutsche Welle (Německo)

  ade; natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu