natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Po IS bombarduje Turecko také irácké Kurdy, skončilo tak dvouleté příměří

  27. července 2015  15:26

  Letouny F-4 Phantom tureckých vzdušných sil. Ilustrační foto. | foto: Turecké ministerstvo obrany

  Po IS bombarduje Turecko také irácké Kurdy, skončilo tak dvouleté příměří

  Turecké letouny rozšířily nálety proti organizaci Islámský stát také na irácké Kurdy. Při útoku se zaměřily na sklady zbraní a tábory, které patří v Turecku nezákonné Kurdské straně pracujících (PKK). Ve svém prohlášení to uvedla turecká vláda. Nálety proti Kurdům v severním Iráku pro Turecko znamenají otevření druhé fronty a zároveň konec dvouletého příměří s PKK, které bylo považováno za úspěch vlády tehdejšího premiéra Recepa Tayyip Erdogana.

  PKK vydala prohlášení, v němž se píše, že příměří, které už tak bylo napjaté kvůli několika útokům PKK v Turecku, je teď konec. „Toto příměří už nemá žádný smysl,“ stojí v prohlášení. Turecká vláda navíc opakovaně upozornila, že PKK považuje za stejně teroristickou organizaci, jakou je také organizace Islámský stát.

  Na útoky Turecka proti IS již stačil zareagovat Írán – spojenec syrského prezidenta Bašára Asada. Mluvčí íránského ministerstva zahraničí varovala, že by nemělo docházet k narušování státní suverenity. „Všechny kroky, které vedou k oslabení národní vlády, mohou ve výsledku pomoci teroristickým skupinám.“

  Kam dál?
  Turecké stíhačky poprvé zaútočily na IS v Sýrii (24.7. 2015)

  Zdroj: Washington Post (USA), Channel News Asia (Singapur)

  ---

  Siemoniak znovu volá po stálé základně NATO v Polsku

  Polský ministr obrany Tomasz Siemoniak zopakoval, že jeho země bude příští rok na varšavském summitu NATO pevně usilovat o posílení přítomnosti sil Severoatlantické aliance v Polsku. Siemoniak takto reagoval na nedávné prohlášení USA, že by v Polsku nemusela být stálá americká základna, nýbrž jen střídání vojenských cvičení.

  „Samozřejmě, že chceme tuto střídavou přítomnost proměnit na stálou přítomnost. První krok jsme udělali v květnu ve Washingtonu, kde bylo dohodnuto, že by v Polsku měla být přítomna těžká americká výzbroj. Bojujeme za to, aby Polsko tyto základny mělo,“ uvedl Siemoniak při své návštěvě výcvikového střediska nedaleko ukrajinského Lvova.

  Ministr také dodal, že rusko-ukrajinský konflikt jen tak neskončí. „Podporujeme mírový proces z Minsku, ale sami vidíte, že agresivní kroky Ruska – anexe Krymu a operace na Ukrajině – vykazují nový negativní trend,“ dodal polský ministr.

  Kam dál?
  Polský prezident podepsal zákon zvyšující výdaje na obranu (24.7. 2015)
  USA nepodpoří vytvoření základny NATO v Polsku (22.7. 2015)

  Zdroj: Polskie Radio (Polsko)

  ---

  Slovenský europoslanec: Řecko v žádném případě z NATO neodejde

  Čtěte také

  Přečtěte si analýzu Lukáše Visingra: Obranná a bezpečnostní politika Řecka ve stínu dluhové krize (20.7. 2015)

  Případný odchod Řecka z eurozóny neohrozí jeho členství v EU ani Severoatlantické alianci. Tvrdí to slovenský europoslanec a předseda liberálů Richard Sulík. „Řecko z NATO v žádném případě neodejde, Severoatlantická aliance je pro Řecko spása. Udělali by obrovskou chybu a oni to vědí. Pokud by z NATO odešli, Turecko by to s nimi mělo jednoduché,“ komentoval Sulík. „Pro ně je NATO v první řadě ochranou před Tureckem. Z NATO by Řekové nikdy neodešli.“

  Sulík je zastáncem odchodu Řecka z eurozóny. Zároveň však tvrdí, že by mělo zůstat členským státem EU.

  Kam dál?
  NATO: dohoda o pomoci Řecku je důležitá pro bezpečnost (14.7. 2015)

  Zdroj: SME (Slovensko)

  ---

  Na žádost Turecka se sejde Severoatlantická rada. Jednat bude o IS i Kurdech

  Ankara po teroristickém útoku na turecké hraniční město Suruc požádala o setkání Severoatlantické rady. Schůzky se zúčastní vyslanci všech 28 členských států NATO. Při útoku sebevražedného atentátníka pravděpodobně z řad organizace Islámský stát zemřelo na 30 lidí.

  Severoatlantickou radu Turecko svolalo na základě článku 4 Washingtonské smlouvy, který říká, že členský stát může požádat o konzultaci, kdykoli je ohrožena jeho teritoriální integrita, politická nezávislost nebo bezpečnost.

  Kam dál?
  Při teroristickém útoku na turecké město nedaleko Sýrie zemřelo nejméně 32 lidí (21.7. 2015)

  Zdroj: Der Spiegel (Německo)

  ---

  Rusko kvůli NATO reviduje svou námořní doktrínu, zaměří se na Arktidu a Krym

  Dodatky k ruské námořní doktríně, které schválil ruský prezident Vladimir Putin, reagují na „rozšiřování Severoatlantické aliance na východ“. Uvedl to ruský vicepremiér Dmitrij Rogozin. Podle něj se upravená doktrína zaměřuje na Arktidu a Krym. „Změny v mezinárodních vztazích a konsolidace ruské námořní moci,“ jsou hlavními důvody revize ruské námořní doktríny.

  „Vývoj NATO a jeho přibližování k našim hranicím. Zaměření se na Krym a Sevastopol vyplývá z jejich znovupřipojení k Rusku a z potřeby je co nejrychleji integrovat do ekonomického života země. A samozřejmě se také naše lodě potřebují vrátit zpět do Středomoří,“ zdůvodnil Rogozin pohnutky, které vedly Rusko k aktualizaci námořní doktríny.

  Kam dál?
  Ruskou armádu rozšíří nová síla rezervistů (21.7. 2015)
  NATO je naší hlavní hrozbou, stojí v nové ruské vojenské doktríně (29.12. 2014)

  Zdroj: RT (Rusko)

  koc; natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media