natoaktual.cz

SPECIÁL: Summit NATO 2021

Vrcholná schůzka spojenců Aliance
14. června v Bruselu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Petraeus načrtl předání provincií Afgháncům

  8. listopadu 2010  15:22
  Petraeus načrtl předání provincií Afgháncům
  Americký velitel v Afghánistánu David Petraeus navrhl časový plán pro předání kontroly nad provinciemi místním bezpečnostním silám. Plán amerického generála má být představen představitelům NATO na summitu v Lisabonu, který se koná 19. listopadu. Několik oblastí by podle informací mělo být předáno již během šesti měsíců.

  Podle plánu mohou alianční jednotky opustit brzy například západní provincii Herát, kdežto v Kandaháru a Hílmandu zůstanou alespoň ještě dva roky. Podle zdrojů chtěl Petraeus zabránit zveřejnění svého návrhu z obav, aby se některé provincie a oblasti nestaly ústředním cílem pro Taliban.

  Afghánistán je rozdělen do 34 provincií a více než 300 oblastí. Doufá se, že se podaří předat okolo dvou třetin všech oblastí bez vážného rizika. Násilí se v Afghánistánu soustředí především do devíti provincií na jihu a východě země.

  Čtěte také:
  JZ Afghánistán: USA začaly předávat základny Afgháncům
  Bývalý velitel mariňáků: Nestanovujte data stažení z Afghánistánu

  Zdroj: The Sydney Morning Herald (Austrálie)

  ---

  Kanada v Afghánistánu ponechá vojáky pro výcvik
  Kanadská vláda oznámila, že stovky kanadských vojáků možná zůstanou v Afghánistánu i roky poté, co oficiálně skončí jejich mise v roce 2011. Ministr obrany Peter MacKay prohlásil, že vláda zvažuje především možnost, že by vojáci v Afghánistánu zůstali, aby na místě pomohli s výcvikem místní armády a policie. Ministr to odůvodnil tím, že v zemi je potřeba udělat ještě práci a že Kanada "je ve výcviku velmi dobrá".

  Vláda premiéra Stephena Harpera se tak přiblížila k pozici opozičních liberálů, kteří usilují o to, aby vojáci v Afghánistánu zůstali i nadále a prováděli výcvik a další nebojové mise. Ottawa přitom dlouho trvala na tom, aby se její mise v Afghánistánu stala po roce 2011 přísně civilní. Kanada má v současné době v Afghánistánu tři tisíce vojáků, přičemž 400 z nich se podílí na výcviku.

  Čtěte také:
  Kanada se chce z Afghánistánu stáhnout přes Pákistán
  Kanadské speciální jednotky opustí Afghánistán příští rok

  Zdroj: The Globe and Mail (Kanada)

  ---

  NATO si jaderné zbraně ponechá
  Představitelé Severoatlantické aliance se na summitu v Lisabonu nejspíše neshodnou na snížení počtu aliančních taktických jaderných střel. Jaderný arzenál Aliance je přitom zdrojem neshod s Ruskem, ale i mezi členskými státy samotnými. Německo, Polsko a Švédsko volají po tom, aby se NATO zavázalo k dalšímu jadernému odzbrojení, čemuž oponují především Francie a USA.

  "Dokud budou na světě existovat jaderné zbraně, musí si je ponechat i Severoatlantická aliance," oznámil alianční stanovisko velitel pro transformaci NATO Stephane Abrial. V letošním roce již byla navíc mezi Spojenými státy a Ruskem podepsána nová dohoda o redukci strategických jaderných zbraní (START), která omezuje jejich počet o 30 %.

  Taktické jaderné zbraně se tak podle náměstkyně amerického ministra obrany Michele Flournoy stanou součástí až budoucích jednání. Podle ní se musí začít především zlepšením vzájemné transparentnosti a úsilím o stažení taktických zbraní z aliančních, potažmo ruských hranic.

  Čtěte také:
  Alianční jaderné zbraně v Německu nejspíš zůstanou

  Zdroj: AFP(Francie)

  ---

  Taliban hrozí smrtí všem, co jednají o míru
  Afghánský prezident Hamíd Karzáí se snaží v současné době s Talibanem jednat, zatímco koaliční vojáci zintenzívnili vojenskou kampaň, aby k jednacímu stolu přitáhli jeho středně postavené velitele. Zdroj uvnitř Talibanu však popřel, že by alespoň jedna ze strategií měla na nejvýše postavené povstalce nějaký efekt. Podle něj nepanuje mezi talibanskými špičkami žádný náznak ochoty jednat.

  V mešitách na paštunském kmenovém území v Afghánistánu se nyní navíc objevily lístečky podepsané vůdcem Talibanu Muhammadem Umarem. Ten v nich hrozí smrtí každému, kdo se účastní mírových jednání s afghánskou vládou, tvrdí nejmenovaný člen Talibanu.

  Přesto podle západních představitelů, Afghánců a současných i bývalých členů Talibanu k jednáním mezi oběma stranami několikrát došlo – v Saudské Arábii, Spojených arabských Emirátech a v Afghánistánu. Rozhovorů se podle zdrojů účastní především bývalí členové dřívější talibanské vlády. Nejedná se však o oficiální jednání, ale spíše sondování.

  Čtěte také:
  Holbrooke: Talibanci chtějí vyjednávat o míru
  Afghánci chtějí při rozhovorech s Talibanem pomoc od Saudů

  Zdroj: The Guardian (Velká Británie)

  ---

  Ukrajina se opět připojí k Active Endeavour
  Ukrajinská korveta Ternopol vyrazila ze svého domovského přístavu v Sevastopol, aby se připojila k alianční námořní misi Active Endeavour ve Středomoří. "Jsem potěšen, že se korveta Ternopol popáté stane součástí mise Active Endeavour," uvedl velitel ukrajinského námořnictva Viktor Maksimov.

  Očekává se, že Ternopol se na své misi bude mimo hlídkování ve Středozemním moři soustředit i na výcvik a implementaci praktických kroků k monitorování civilní lodní přepravy.

  Operace Active Endeavour se soustředí na hlídkování ve Středozemním moři a na monitorování námořní přepravy. Jejím cílem je odhalování a ochrana před aktivitami teroristů. Ukrajina byla po Rusku druhou zemí mimo NATO, která se operace zúčastnila.

  Čtěte také:
  Rusko končí v Active Endeavour, soustředí se na boj s piráty
  Gruzie se připojí k operaci NATO ve Středomoří

  Zdroj: RIA Novosti (Rusko)

  mdo natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media