Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Pět tureckých generálů rezignovalo kvůli změnám v armádě

26. srpna 2019  17:13
Turečtí vojáci | foto: Turecké ministerstvo obrany

Pět tureckých generálů rezignovalo kvůli změnám v armádě

Pět tureckých generálů podalo rezignaci poté, co byli převeleni na nové pozice v rámci personálních změn v turecké armádě. Mezi nimi je například i velitel turecké divize v Sýrii generál Ahmet Ercan Çorbaci. Jedná se o jednoho ze 127 generálů a admirálů, kteří byli převeleni na základě dekretu tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana.

Kam dál?
Američané už Turecku nenabízejí systém Patriot (23.8. 2019)

Zdroj: Ahval (Turecko)

---

Čína se chystá využívat námořní základnu v Kambodži, tvrdí americký generál

Čína uzavřela dohodu s Kambodžou o využívání námořní základny Ream v kambodžské provincii Preah Sihanouk, oznámil novinářům americký generál Joel B. Vowell. Práce na vybudování základny by měly začít v příštím roce. Čínské námořnictvo díky tomu získá přístup hluboko do pobřežních vod Thajského zálivu.

Se zprávou přišel jako první Wall Street Journal, podle nějž může Čína základnu využívat po třicet let s automatickým obnovením smlouvy po deseti letech. Čína a Kambodža zprávy o využití základny popírají.

Kam dál?
Čína bude „hlavní vojenskou výzvou“ pro USA po desetiletí, tvrdí generál Milley (12.7. 2019)

Zdroj: Voice of America (USA)

---

Izrael zasáhl palestinské pozice v Libanonu

Izraelský nálet zasáhl pozici velitelství Lidové fronty pro osvobození Palestiny v Libanonu nedaleko syrské hranice. „Tři izraelské střely dopadly na libanonsko-syrskou hranici východně od města Zahlé,“ uvedl libanonský deník An-Nahar. Tři menší rakety vystřelené z dronů nezpůsobily žádná zranění, jen materiální škody.

K náletu došlo den poté, co dva drony spadly v oblasti pozic organizace Hizballáh na předměstí Bejrútu. Izraelská armáda nechce tyto incidenty komentovat.

Kam dál?
V globálním žebříčku vojenské síly si Izrael pohoršil (12.8. 2019)

Zdroj: France 24 (Francie)

---

Japonsko protestuje proti jihokorejskému cvičení nedaleko sporných ostrovů

Vojenské cvičení Jižní Koreje v blízkosti ostrovů Tokdo/Takešima vyvolalo protesty ze strany Japonska, které si tyto ostrovy dlouhodobě nárokuje. Japonské ministerstvo zahraničí prohlásilo cvičení za nepřijatelné a požaduje jeho ukončení. Jedná se o další zhoršení vztahů mezi těmito zeměmi, jen několik dní poté, co Jižní Korea zrušila pakt o sdílení zpravodajských informací s Japonskem.

Cvičení letos zahrnuje námořní, vzdušné i pozemní síly, včetně torpédoborce se střelami Aegis. Jižní Korea tvrdí, že není namířené proti žádné zemi. „Jedná se o cvičení k obraně naší suverenity a teritoria,“ prohlásila mluvčí jihokorejského prezidenta.

Kam dál?
USA neplánují změny ve cvičení s Jižní Koreou, prohlásil americký představitel (1.8. 2019)

Zdroj: Al-Džazíra (Katar)

---

Bundeswehr se zkusí zapojit do boje proti kůrovci

Ministerstvo životního prostředí spolkové země Porýní-Falc potvrdilo ochotu německé armády zapojit se do boje proti kůrovci. Následuje tak výzvu federálního ministerstva, které vyzvalo spolkové země, aby se obrátily na armádu s žádostí o pomoc. Bundeswehr však původně vyjádřil obavy, zda by takové armádní zapojení bylo v souladu s ústavou.

Sárské ministerstvo životního prostředí je také skeptické ohledně nutnosti zapojení armády. Podle něj se jedná pouze o práci pro lesníky. „Nevidíme, zde žádný prostor pro zapojení vojáků,“ uvedla mluvčí ministerstva.

Kam dál?
Armáda je součástí naší společnosti, říká nová německá ministryně obrany (26.7. 2019)

Zdroj: RTL (Německo)

kpa; natoaktual.cz

Barista i záchranář u kanónu

Říjen 2019

Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

Dny NATO v Ostravě

Září 2019

Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

Továrna na instruktory

Červenec 2019

Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

Mraky prachu, vedro a léčky

Červen 2019

Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.