natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  PESCO je vykročením EU k obranné unii

  14. listopadu 2017  15:47

  Šéfka unijní diplomacie Federica Mogheriniová a generání tajemník NATO Jens Stoltenberg | foto: NATO Photos

  PESCO je vykročením EU k obranné unii

  Většina členských států Evropské unie se zavázala ke společné obranné spolupráci zaměřující se na vojenské operace a investice. Po Brexitu a nástupu Donalda Trumpa do úřadu prezidenta Spojených států chce Evropa posílit jednotu. Ministři obrany a zahraničí z 23 států EU podepsali plán na vytvoření Stálé strukturované spolupráce (PESCO), který umožní státům bližší spolupráci na bezpečnostních operacích a budování vojenských schopností.

  Za „historický okamžik pro evropskou obranu“ označila schválení PESCO vysoká představitelka EU pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku Federica Mogherini. Jde o příležitost pro „posílení evropského pilíře uvnitř Severoatlantické aliance,“ uvedl generální tajemník NATO Jens Stoltenberg, který rozhodnutí evropských států přivítal. K programu PESCO se zatím nepřipojily Dánsko, Irsko, Portugalsko a Malta.

  Kam dál?
  Evropská armáda by jen duplikovala NATO, říká britský NGŠ (27.9. 2017)

  Zdroj: Deutsche Welle (Německo)

  ---

  NATO pomohlo Británii s pátráním po ponorce

  Při pátrání po podezřelé ponorce u břehů Spojeného království byla Británie nucena spolehnout se na spojence ze Severoatlantické aliance. Do akce odstartovaly hlídkové letouny Spojených států a Kanady, které měly za úkol pomoci vyhledat patrně ruskou ponorku pohybující se západně od Británie.

  V rámci úsporných opatření Británie v roce 2010 svá námořní pátrací letadla RAF Nimrod uzemnila. Moskva se zřejmě snaží zajistit si přísun zpravodajských informací o pohybu přísně tajných odstrašujících prostředků Velké Británie – ponorek vyzbrojených jadernými hlavicemi Trident.

  Kam dál?
  Hodges: Pokud Británie podfinancuje armádu, přestane být na špici NATO (9.11. 2017)

  Zdroj: Mirror (Velká Británie)

  ---

  V Afghánistánu byli zraněni čtyři vojáci USA

  Čtyři vojáci Spojených států byli zraněni sebevražedným útočníkem, který odpálil automobilovou nálož v blízkosti hlavního provinčního města Kandahár na jihozápadě Afghánistánu, uvedla Severoatlantická aliance.

  „Došlo ke zranění celkem čtyř mužů ve službách USA, všichni jsou ve stabilním stavu v amerických zdravotnických zařízeních,“ dodala Aliance. K útoku došlo nedaleko kandahárského letiště, kde mají jednotky USA a NATO svou základnu. K odpovědnosti za útok se okamžitě přihlásilo hnutí Tálibán.

  Kam dál?
  Alianci chybí vojáci pro misi v Afghánistánu (9.11. 2017)

  Zdroj: Military.com (USA)

  ---

  Severokorejská armáda se připravuje na zimní cvičení

  Armáda Severní Koreje se připravuje na zimní manévry, Jižní Korea se proto pro všechny případy ujišťuje o bojeschopnosti svých sil. Severokorejská cvičení patrně potrvají od prosince do dubna, uvedla jihokorejská armáda.

  „V tuto chvíli jednotky Severní Koreje provádí běžná polní cvičení. Naše vojska ovšem setrvávají v pozicích plné připravenosti pro případ severokorejských provokací,“ uvedl představitel jihokorejské armády. V oblasti nadále zůstávají tři letadlové lodi USA, které připluly coby demonstrace síly odstrašující režim Kim Čong-una.

  Kam dál?
  Cvičení amerických bombardérů podráždilo Severní Koreu (3.11. 2017)

  Zdroj: Newsweek (USA)

  ---

  Americká armáda udeřila v Jemenu a Somálsku

  Řadu leteckých úderů proti teroristům v Somálsku a Jemenu provedla během posledního víkendu armáda Spojených států, uvedlo několik vojenských představitelů. Jednotky provedly tři útoky proti organizaci Islámský stát (IS) v Jemenu, při kterých bylo zabito pět podezřelých ozbrojenců, uvedl mluvčí Centrálního velitelství USA.

  Všechny údery proběhly v provincii Bajdá známé aktivitou hnutí IS a skupiny al-Káida. Do operace byl nasazen dron, výsledky armáda stále analyzuje. V Somálsku proběhlo pět úderů proti IS a skupině Aš-Šabáb, došlo k likvidaci více než 40 teroristů, řekl mluvčí ministerstva obrany plukovník Rob Manning.

  Zdroj: CNN (USA)

  voj; natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media