natoaktual.cz

SPECIÁL: Útok na Ukrajinu

Zpravodajský souhrn
k ruské invazi na Ukrajinu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Patrioty v Turecku mají údajně hlavně chránit radar NATO

  21. února 2013  17:44

  Baterie amerických střel Patriot nad tureckým městem Gaziantep | foto: NATO photos

  Patrioty v Turecku mají údajně hlavně chránit radar NATO

  Jakkoliv mají rakety Patriot chránit vzdušný prostor Turecka před raketovým útokem ze sousední Sýrie, ozývají se z úst diplomatů a analytiků hlasy, že primárním účelem Patriotů je ochrana aliančního radaru, který má zachytit případný raketový útok z Íránu. "Patrioty tu jsou proto, aby chránily radar v Küreciku," odkázal na možnou dvojí misi aliančních raket turecký diplomat.

  Podobného názoru je i nejmenovaný bezpečnostní analytik, podle kterého "podpora USA pro umístění Patriotů nedaleko aliančního radaru v Turecku souvisela víc se zajištěním bezpečnosti pro tento radarový komplex (…) než s ochranou Turecka." Radar v Küreciku má sloužit jako zdroj včasného varování pro americké jednotky ve Středomoří v případě odpálení rakety z Íránu směřující do Evropy či Izraele. Samotné americké jednotky ve Středomoří přitom před případným raketovým útokem pro Alianci klíčový radar ochránit nemohou.

  Rusko kritizovalo alianční plán na umístění Patriotů v Turecku za snahu Západu neutralizovat íránský a ruský potenciál použití raket a již od počátku tvrdilo, že má sloužit jako ochrana radaru v Küreciku.

  Kam dál?
  Kompletní raketový systém NATO střeží turecko-syrskou hranici (18.2. 2013)
  NATO: Patrioty nejsou namířeny proti Sýrii (15.2. 2013)

  Zdroj: Defense News (USA)

  ---

  NATO možná uspořádá v polovině roku 2013 summit

  NATO zvažuje uspořádání summitu v polovině roku 2013, jenž by podtrhnul milník ve válce v Afghánistánu, kterým má být předání úplné zodpovědnosti za bezpečnost v zemi afghánským bezpečnostním silám, uvedl generální tajemník Severoatlantické aliance Anders Fogh Rasmussen. "Zatím nepadlo žádné pevné rozhodnutí, ale je to myšlenka, která je v současnosti zvažovaná," poodhalil plány na uspořádání summitu Rasmussen.

  Podle aliančních diplomatů existují návrhy uspořádat summit v Bruselu v období, kdy má do Evropy dorazit prezident USA Barack Obama, jenž se v červnu zúčastní zasedání skupiny G8 v Irsku.

  Alianční síly mají v plánu předat plnou zodpovědnost za bezpečnost v zemi afghánským jednotkám na konci roku 2014. Stáhnout by se měla ze země absolutní většina bojových jednotek mise ISAF, zůstat by tam pak naopak měly vojenské jednotky, které by cvičily afghánskou armádu.

  Kam dál?
  Obama: Válka v Afghánistánu pro nás skončí s rokem 2014 (13.2. 2013)
  Karzáí: Po odchodu NATO se situace v Afghánistánu zlepší (4.2. 2013)

  Zdroj: Reuters (Velká Británie)

  ---

  Rusko varuje válčící strany v Sýrii před "vzájemným zničením"

  Rusko naléhá na válčící strany v Sýrii, aby ukončily již dva roky trvající boje a začaly s rozhovory, jinak jim hrozí podle ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova "vzájemné zničení". Lavrov při tom podtrhl snahu Ruska povzbudit dialog mezi válčícími stranami. Zatímco se má v pondělí představitel ruské diplomacie setkat s ministrem zahraničí Sýrie Walidem al-Muallemem, v březnu má Moskvu navštívit vůdce opoziční Syrské národní koalice Mouaz al-Khatib, který to doposud odmítal pro ruskou podporu syrského režimu.

  "Existují určité náznaky pozitivních tendencí, náznaky tendencí k dialogu z obou stran, jak vládní, tak opoziční," přiblížil současný stav ohledně ochoty vyjednávat Lavrov.

  V souvislosti se syrským konfliktem upozornila tento týden OSN na vzrůstající humanitární krizi v Sýrii, kde pomoc již potřebují přibližně 4 miliony obyvatel.

  Kam dál?
  OSN má seznam podezřelých ze spáchání válečných zločinů v Sýrii (19.2. 2013)
  Počet obětí v Sýrii se blíží 70 tisícům, upozorňuje OSN (13.2. 2013)

  Zdroj: Al-Džazíra (Katar)

  ---

  Kerry: Škrty v rozpočtu ohrožují americkou zahraniční politiku

  Největší výzvou pro americkou zahraniční politiku není podle nového ministra zahraničních věcí USA Johna Kerryho rozmach Číny nebo nestabilita na Blízkém východě, ale Kongres, jenž je zodpovědný za škrty v rozpočtu. Na přednášce na univerzitě ve Virginii Kerry mimo jiné prohlásil, že je těžké přesvědčovat jiné státy o tom, aby si vyřešily své ekonomické problémy a neřešit přitom vlastní.

  "Nemůžeme být silní ve světě, pokud nejsme silní doma," dodal Kerry s tím, že plánované škrty ve výdajích ohrozí přibližně 2,6 miliard dolarů určených na pomoc, rozvoj bezpečnosti a jiné mezinárodní programy.

  Kam dál?
  Panetta varoval před snižováním vojenské připravenosti kvůli rozpočtovým škrtům (7.2. 2013)

  Zdroj: SME (Slovensko)

  ---

  Úspory v čínské armádě nutí zpracovávat i zbytky jídla

  Nová kampaň odboru obecné logistiky Čínské lidové osvobozenecké armády skládající se z 10 opatření nutí vojáky, aby spotřebovávali i zbytky od jídla a zřekli se luxusních pokrmů na oficiálních banketech. Nedojedená rýže a jiné přílohy by se měly osmažit a podávat znova s vejci či chlebem, zní například jedno z nařízení. Zbylá zelenina by se měla sterilovat nebo podávat jako předkrm.

  Vytvoření seznamu úsporných nařízení reflektuje výzvu čínského viceprezidenta Si Ťin-pchinga praktikovat hospodárný způsob života a bojovat s extravagancí. Podle odboru obecné logistiky čínské armády existuje právě v čínské armádě obrovský potenciál na uplatňování politiky skromnosti. Loňské výdaje Číny na obranu dosáhly 106 miliard dolarů, což je meziroční nárůst o víc jak 11 procent. Nezanedbatelnou položkou jsou právě výdaje na nasycení armády.

  Kam dál?
  Čína dělá další vojenské pokroky, stíhačka přistála na letadlové lodi (26.11. 2013)

  Zdroj: Xinhua (Čína)

  dun; natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media