natoaktual.cz

Summit NATO 2024

Speciální příloha
k summitu ve Washingtonu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Papež podpořil vojenské akce k zastavení nábožensky motivovaných útoků v Iráku

  19. srpna 2014  13:53

  Papež František. | foto: Senát USA

  Papež podpořil vojenské akce k zastavení nábožensky motivovaných útoků v Iráku

  Papež František podporuje vojenské akce s cílem zastavit útoky islámských militantních aktivistů na náboženské menšiny v Iráku. Jedná se o vzácné prohlášení, které je v rozporu s obvyklým nabádáním Vatikánu k nepoužívání zbraní a síly.

  Papež František upozornil, že by žádná země neměla jednat samostatně a žádá o shodu mezinárodního společenství například prostřednictvím Organizace spojených národů. Varoval také před totální válkou s nasazením všech sil a trval na tom, že síla může být ospravedlněná pouze k „zastavení“ Islámského státu, muslimských extrémistů, jež nutí irácké křesťany a jezídy k přestoupení na Islám. Ti, kteří odmítli, museli uprchnout, někteří byli popraveni ozbrojenci.

  Kam dál?
  USA vyslaly do Iráku posily, humanitární pomoc shazují další země (14.8. 2014)

  Zdroj: USA Today (USA)

  ---

  Německo: NATO bude Pobaltí bránit, ale stálé základny tam nevybuduje

  Severoatlantická aliance bude bránit baltské státy, pokud to bude nutné, ale nebude stavět trvalé základny v tomto regionu, uvedla německá kancléřka Angela Merkel na návštěvě v Rize. Kancléřka zdůraznila, že kolektivní obrana NATO neexistuje pouze na papíře, ale vyloučila možnost výstavby stálých základen v oblasti, protože by to bylo porušení smlouvy NATO-Rusko z roku 1997.

  „Nebudeme mít trvale umístěné bojové jednotky v regionu, ale zvýšíme naši účast jinak... Uděláme, co bude nutné, abychom zajistili, že NATO bude schopné ihned pomoci, pokud by se Lotyšsko dostalo do nesnází,“ prohlásila Merkel.

  Německé stíhačky začnou 20. srpna v Lotyšsku svou misi, při které budou dohlížet na vzdušný prostor Pobaltí, a Aliance buduje jednotku rychlého nasazení pro případ, že by se Rusko rozhodlo destabilizovat Pobaltí stejně, jako se stalo na Ukrajině.

  Zdroj: EU Observer (Belgie)

  ---

  Aliance používá „hrozbu Ruska“ k ospravedlnění své existence, tvrdí ruský zástupce při NATO

  Severoatlantická aliance používá „hrozbu Ruska“ pouze proto, aby dokázala, že Aliance je potřebná, prohlásil velvyslanec Ruska při NATO Alexander Gruško.

  „Aliance si uvědomuje, že Rusko nepředstavuje hrozbu pro její členy a obecně není na Východě nikdo, před kým své spojence bránit,“ uvedl Gruško.

  „Avšak tato „hrozba“ ospravedlňuje snahy vybudovat východní křídlo, rozvíjet svou přítomnost v centrální a východní Evropě, ve vodách Pobaltí, Středozemí a Černého moře a zintenzivnění manévrů podél ruských hranic,“ dodal velvyslanec.

  Zdroj: Itar-Tass (Rusko)

  ---

  V Missouri povolali k uklidnění nepokojů vojáky národní gardy

  Guvernér amerického státu Missouri Jay Nixon povolal vojáky národní gardy, aby pomohli obnovit pořádek na předměstí St. Louis ve Fergusonu poté, co policie rozehnala protestující proti zastřelení černošského teenagera policistou.

  „Dnes byl den naděje, modliteb a klidných protestů pokažen násilnými kriminálními činy organizované a rozrůstající se skupiny jednotlivců,“ uvedl Nixon na svých stánkách jako důvod, proč se rozhodl povolat národní gardu k obnovení pořádku.

  Americká národní garda je záložní vojenská síla, která je součástí americké armády. Záložáci jsou ze všech států USA a můžou být mobilizování k obraně národa doma i v zahraničí. Nasadit je může buď americký prezident nebo guvernér státu.

  Zdroj: France 24 (Francie)

  ---

  Putin mění pravidla hry a NATO hledá odpověď

  Putin změnil pravidla hry a Severoatlantická aliance teď řeší, jakou strategii zvolí. Politika spojenců vůči Moskvě je jednou z hlavních otázek nadcházejícího summitu NATO ve Walesu. V rámci NATO existují různé přístupy, například Polsko a země Pobaltí volají po razantnějších opatřeních, zatímco Itálii spíše zajímá problém imigrantů z Afriky. Najít jednotný přístup k Rusku bude složité.

  „Znalci aliančního zákulisí říkají, že půjde jako vždy o to najít takový odstín šedi, který bude pro jedny vypadat jako bílá a pro druhé jako černá,“ napsaly lidovky.cz.

  Přitom ještě v roce 2010 na summitu v Lisabonu Aliance věřila v dlouhotrvající spolupráci s Ruskem. „Všechno je jinak kvůli tomu, že Rusko změnilo pravidla hry,“ uvedl pro skupinu evropských novinářů nejmenovaný představitel NATO.

  Zdroj: Lidovky (Česká republika)

  ist; natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media