natoaktual.cz

SPECIÁL: Útok na Ukrajinu

Zpravodajský souhrn
k ruské invazi na Ukrajinu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Pákistánci se střetli s jednotkami NATO

  16. září 2008  13:20

  Pákistánci se střetli s jednotkami NATO
  Pákistánské jednotky odrazily pozemní útok aliančních sil na pákistánsko-afghánské hranici v Jižním Waziristánu. Bitva trvala čtyři hodiny, ale nezpůsobila žádné ztráty na životech. Pákistánské síly a kmenoví vůdci opětovali útok aliančních vojáků a znemožnili jim vstup na území Pákistánu, kde chtěli pátrat po povstalcích.

  Pákistánský náčelník generálního štábu Ashfaq Kayani slíbil bránit zemi za každou cenu a kmenoví vůdci také přislíbili odrazit jakýkoli útok zahraničních sil směřující na území Pákistánu.

  Čtěte také:
  NATO se nebude účastnit akcí v Pákistánu 
  Američané zaútočili na al-Káidu v Pákistánu

  Zdroj: Press TV (Írán)

  ---

  Velvyslanci NATO: Rusko musí opustit Gruzii
  Diplomaté ze všech členských zemí NATO požadují okamžité stažení ruských sil z Gruzie. Podpořili tak Gruzii po jejím nedávném konfliktu s Ruskem, nicméně nepřislíbili rychlý vstup do Severoatlantické aliance, který žádal gruzínský prezident Michail Saakašvili.

  Generální tajemník NATO Jaap de Hoop Scheffer, jenž delegaci velvyslanců NATO v Tbilisi vedl, prohlásil, že rozhodnutí učiněná na dubnovém aliančním summitu v Bukurešti platí. Nenabídl však žádný časový harmonogram přistupování Gruzie do Aliance. Zdůraznil, že Gruzie musí pokračovat v demokratických reformách navzdory těžkým podmínkám, ve kterých se nyní nachází.

  Čtěte také:
  Velvyslanci NATO jsou na návštěvě Gruzie
  NATO si vytváří opěrný bod v Gruzii

  Zdroj: Philly.com (USA)

  ---

  Medveděv varuje před přijetím Gruzie do NATO
  Členství Gruzie v Severoatlantické alianci by destabilizovalo jak situaci na Kavkaze, tak samotné NATO, prohlásil ruský prezident Dmitrij Medveděv. Na otázku, jak by se Moskva zachovala, kdyby Gruzie opravdu pozvánku do Aliance dostala, odpověděl, že by se neobával konfrontace s NATO, ale „velmi by si přál vyhnout se těmto událostem“.

  Podle Medveděva Severoatlantická aliance slibem členství psychicky labilnímu prezidentu Gruzie Michailu Saakašvilimu způsobila problémy. Medveděv dodal, že gruzínský prezident je „totálně nevypočitatelný, trpící několika patologickými vadami a bohužel mentálně nevyrovnaný“ a údajně prý také užívá drogy, čímž zřejmě myslel Saakašviliho zálibu v energetickém nápoji, který je v některých zemích zakázaný.

  „Pokud naši kolegové v NATO chtějí přivítat takového vůdce, tak prosím,“ řekl na závěr Medveděv.

  Čtěte také:
  Velvyslanci NATO jsou na návštěvě Gruzie 
  Saakašvili varuje NATO před Ruskem

  Zdroj: The Hindu (Indie)

  ---

  Rusko chce mít své námořnictvo ve Středomoří
  Rusko by mohlo posílit své loďstvo ve Středomoří, aby tak vyvážilo ztrátu své černomořské námořní základny v ukrajinském Sevastopolu. „Stažení černomořské flotily z Krymu bude mít nepochybně vliv na bezpečnost Ruska na jihu. Nové základny ve Středozemním moři by to mohly vyvážit,“ prohlásil admirál Andrej Baranov a dodal, že černomořská flotila bude pokračovat ve spolupráci s veliteli NATO.

  Rusko opustí sevastopolskou základnu v roce 2017, kdy vyprší současná dohoda o pronájmu. Tato základna se v posledních letech stávala sporem mezi Ruskem a Ukrajinou, protože prozápadní ukrajinský prezident Viktor Juščenko se snaží dosáhnout členství své země v NATO a Evropské unii. V současnosti jediným opěrným bodem Ruska ve Středomoří je základna Tartus v Sýrii.

  Čtěte také:
  Ukrajina již nechce ruskou flotilu na Krymu
  Rusko by mohlo žádat Krym za Ukrajinu v NATO

  Zdroj: RIA Novosti (Rusko)

  ---

  V USA proběhne konference o standardizaci
  Ve Virginii se tento týden bude konat alianční konference o standardizaci. Bude ji pořádat americké ministerstvo obrany, alianční agentura pro standardizaci a velitelství NATO pro dopravu. Účastnit se jí bude zhruba dvě stě expertů z členských i partnerských států NATO.

  Téma konference „Operační kompatibilita prostřednictvím standardizace“ odráží blízký vztah mezi standardizací a operační kompatibilitou, která zjednodušuje operace se zapojením mnohonárodních sil.

  Zdroj: Kazinform (Kazachstán)

  epl natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media