natoaktual.cz

SPECIÁL: Summit NATO 2021

Vrcholná schůzka spojenců Aliance
14. června v Bruselu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Pákistán si pochvaluje pomoc od NATO

  28. února 2006  23:20

  Pákistán si pochvaluje pomoc od NATO
  Spolupráce s NATO při záchranných operacích po nedávném zemětřesení otevírá možnost další spolupráce mezi pákistánskou armádou a NATO. Tento pocit vyjádřil generál Ehsan Ul Haq během návštěvy vrchního velitele spojeneckých sil v Evropě generála Jamese L. Jonese.

  Pákistánský generál Ehsan Ul Haq ocenil šlechetnou pomoc Severoatlantické aliance při záchranných operacích. Delegace NATO mimo jiné projednávala také regionální bezpečnostní situaci, zejména pak na východní a západní hranici země, včetně mírového procesu s Indií.

  Generál James L. Jones chválil součinnost s pákistánskou armádou při záchranných operacích a podotkl, že NATO zanechalo hluboký dojem, který ulehčí budoucí spolupráci.

  Zdroj: Kashar World News (Pákistán)

  ---

  Saakašvili: V Gruzii nebudou základny NATO
  Přestože Gruzie usiluje o členství v NATO, neumožní rozmístění aliančních základen na vlastním území, sdělil včera tisku prezident Saakašvili. Také označil zprávy o americkém sondování, zda by bylo možné gruzínské základny využít pro případný konflikt s Íránem, za pouhé spekulace.

  Když byl prezident dotázán zda budou v Gruzii rozmístěny základny NATO, Saakašvili resolutně odmítl slovem „Ne“.

  „Jsou to pouhé spekulace. Američané ještě o základny nepožádali. Říkají otevřeně, že nehodlají vytvářet vojenské základny v Gruzii a samozřejmě za této situace ani Gruzie nikoho k tomu neláká,“ dodal prezident.

  Zdroj: Civil.ge (Gruzie)

  ---

  Námořníci NATO na Maltě pomáhají charitě
  Na sto námořníků z pěti plavidel NATO si při svých vycházkách našlo čas pro charitativní činnost na maltském ostrově, kde v přístavu Valletta kotvily jejich lodě v rámci operace NATO Active Endeavour ve Středozemním moři.

  Pro námořníky pocházející z Kanady, Německa, Polska a USA, kteří jsou daleko od domova, to byla příjemná změna, a tak se zapojili do různých činností jako jsou údržby budov či zahradnické práce, ale i krmení zvířat v zoo. Námořníci by se rádi zapojili do podobné dobrovolné činnosti i v případě, že budou v domovském přístavu.

  Zdroj: Malta Independent (Malta)

  ---

  NATO si připravuje půdu na Kapverdách
  Zhruba 77 důstojníků Severoatlantické aliance přicestovalo v pondělí do Praii, hlavního města Kapverdských ostrovů, aby zde připravili společné válečné manévry, které se mají konat za účasti afrických vojáků letos v červnu.

  Tyto první manévry NATO v Africe dostaly označení „Adfast Jaguar 2006“ (pravděpodobně jde o chybu zdroje, cvičení se jmenuje Steadfast Jaguar 06 - pozn. natoaktual.cz) . Mělo by se jich zúčastnit na 8 tisíc vojáků. Zdroj z ministerstva obrany novinářům řekl, že se cvičení Sil okamžité reakce NATO se uskuteční na ostrovech Sal, Saint Vincent, Santo Antao a El Fuego by se měli stát místem cvičení.

  Zdroj: Prensa Latina (Kuba)

  ---

  Krize v Dárfúru překročila hranice Súdánu
  Zmatek v súdánském regionu Dárfúru, kde bylo zabito více než 200 tisíc civilních obyvatel, překročil hranice země a rozšířil se do sousedního Čadu. Stal se tak současnou nejhorší světovou uprchlickou krizí.

  V Čadu svádí vláda boj proti rebelům podpořených Súdánem usilujících o odstranění prezidenta Idrisse Débyho, který podporuje guerillu bojující v Dárfúru. Obě strany se na summitu v Libyi počátkem února zavázaly v zastavení vzájemné podpory rebelů a utlumení agresivní politiky. Čadští rebelové však stále zůstávají na území Súdánu a není jisté zda Čad přestal podporovat rebely v Dárfúru.

  Rada bezpečnosti OSN souhlasí s vysláním jednotek k ochraně civilního obyvatelstva, ale jejich příchod potrvá několik měsíců. Prezident Bush sdělil, že by mohlo pomoci NATO, které by zde podpořilo mírovou misi Africké unie.

  Další články k tématu čtěte ZDE.

  Zdroj: New York Times (USA)


   

  sta natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media