natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Pákistán protestuje proti náletům NATO

  29. září 2010  16:14
  Pákistán protestuje proti náletům NATO
  Pákistán varoval představitele Severoatlantické aliance, že přestane chránit americké a alianční zásobovací trasy do Afghánistánu, pokud nepřestanou zahraniční letecké útoky na území Pákistánu. Ty jsou zaměřeny především proti místním ozbrojencům. Přes Pákistán přitom proudí do Afghánistánu až 80 % zahraničních nevojenských zásob.

  Ukončení ochrany konvojů by pro válku v Afghánistánu i pro vzájemné americko-pákistánské vztahy mělo dalekosáhlé důsledky.Experti proto soudí, že je pouze malá pravděpodobnost, že Pákistán své hrozby vyplní. Hrozba je tak vnímána jako signál, který má umlčet domácí kritiky. V Pákistánu v současnosti panují silné protiamerické nálady a rozšířena je i fáma, že USA zemi napadnou.

  Pákistánské varování je však zároveň třeba vnímat i jako jasné znamení, že se Islámábádu útoky bezpilotních letadel nelíbí a že si je vědom své důležitosti ve společných vztazích s Washingtonem.

  Čtěte také:
  NATO odmítlo nařčení z palby na pákistánskou ves
  Bezpilotní letoun v Pákistánu usmrtil šest militantů
  Letouny NATO dál vozí pomoc do Pákistánu

  Zdroj: The Associated Press (USA)

  ---

  V Afghánistánu chybí výcvikoví experti
  Severoatlantická aliance nebude moci stáhnout své vojáky z Afghánistánu včas, pokud spojenci nedodají další stovky vojenských a policejních instruktorů. Ti jsou pro stažení aliančních jednotek klíčoví, neboť západní spojenci plánují předat odpovědnost za bezpečnost v zemi afghánským silám. Podle velitele výcvikové mise v Afghánistánu Williama Caldwella chybí výcvikoví experti především u policie.

  Caldwell uvedl, že chybí nejen instruktoři na výcvik policistů, ale i na výcvik leteckých specialistů a zdravotnického personálu. Problémem také zůstává velký úbytek již vycvičených rekrutů kvůli ztrátám v boji a dezerci. Podle Caldwella je tak potřeba 133 tisíc rekrutů k navýšení počtu vojáků o 50 tisíc.

  Čtěte také:
  Evropští spojenci zdržují vyslání instruktorů do Afghánistánu
  Kanadští liberálové: Cvičme afghánské ozbrojené síly i po roce 2011

  Zdroj: Reuters (Velká Británie)

  ---

  Rusko obdrželo pozvánku na summit NATO
  Moskva obdržela oficiální pozvánku na nadcházející summit Severoatlantické aliance, který se bude konat ke konci roku v Lisabonu. Potvrdil to ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov, který uvedl, že se nyní připravuje zpráva pro prezidenta Medvěděva.

  Lavrov připustil, že NATO prosazuje některé věci, důležité pro obě strany. Na mysli měl především spolupráci v Afghánistánu, boj proti pašování drog a boj s terorismem a společná protiraketová obrana.

  Čtěte také:
  NATO a Rusko spolu jednají v New Yorku
  Rasmussen: Vztahy NATO a Ruska na dobré cestě

  Zdroj: RIA Novosti (Rusko)

  ---

  Saakašvili: Gruzie se nezaměřuje pouze na NATO
  Gruzie stále usiluje o vstup do Severoatlantické aliance, ale není to její jediný cíl, na který se upíná. Prohlásil to gruzínský prezident Michail Saakašvili, který dříve mluvil o tom, že se Gruzie stane součástí NATO do roku 2013, nyní však nechce žádné konkrétní termíny stanovovat.

  Saakašvili v rozhovoru pro televizi al-Džazíra neopomněl připomenout, že Gruzie je strategicky velice důležitým státem ležícím ve velice komplikovaném geopolitickém regionu. Soustředí se proto na posilování vzájemných vztahů i s Evropskou unií, se kterou začala rozhovory o dohodě o přidružení, s USA, ale i s ostatními zeměmi v regionu – Ukrajinou, Tureckem a středoasijskými státy z okolí Kaspického moře.

  Čtěte také:
  Rogozin Gruzii: Cesta do NATO vede přes uznání Abcházie a Jižní Osetie
  EU nabádá Gruzii k dialogu se separatistickými provinciemi

  Zdroj: Civil Georgia (Gruzie)

  ---

  NATO zničilo továrnu na výbušniny
  Jednotky Severoatlantické aliance při leteckém útoku v provinci Hílmand zlikvidovaly továrnu na výrobu improvizovaných výbušnin, tzv. IED. Zároveň došlo i ke zničení dvou tun výbušných zařízení. "Toto je důležitou fází našich operací na snížení schopnosti vzbouřenců zraňovat místní afghánské obyvatelstvo pomocí IED," uvedl k útoku generál Josef Blotz.

  Právě IED se ukázaly být zbraní, která způsobuje zahraničním vojákům v Afghánistánu největší ztráty. Většina z 530 aliančních vojáků, kteří letos zemřeli v Afghánistánu, byla zabita právě těmito výbušnými zařízeními – IED.

  Čtěte také:
  Podomácku vyrobené nálože metlou aliančních vojáků

  Zdroj: Xinhua (Čína)

  mdo natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media