OSN: Vyjet do zahraničí a bojovat na straně extremistů je vážný trestný čin
Rada bezpečnosti Organizace spojených národů požaduje, aby všechny státy považovaly cestování do zahraničí za účelem boje v ozbrojených skupinách nebo rekrutování a financování jiných pro tuto činnost za vážný trestný čin. Patnáctičlenná Rada bezpečnosti na jednání, kterému předsedal americký prezident Barack Obama, přijala rozhodnutí jednohlasně. Rezoluce, jež spadá pod Kapitolu 7 Charty OSN, je právně závazná pro všech 193 členských států a Rada bezpečnost OSN ji může vymáhat ekonomickými sankcemi nebo silou.
Podnětem k tomuto rozhodnutí je stoupající podpora, které se těší hnutí Islámský stát a syrské křídlo al-Káidy. Přes 12 000 bojovníků z více než 70 zemí již odcestovalo do Sýrie nebo Iráku, aby se připojili k extrémistickým skupinám.
Kam dál?
Počet sebevražedných atentátníků IS z Německa narůstá (18.9. 2014)
Zdroj: France 24 (Francie)
---
Ukrajina kupuje od Polska bezpilotní letouny
Ukrajina kupuje od Polska bezpilotní letouny v době, kdy ukrajinský premiér varuje Západ, že je příliš brzy na odvolávání sankcí proti Rusku. Podle prozatímního předsedy ukrajinského parlamentu Oleksandra Turčynova by bezpilotní letouny, schopné nést až 15kilogramový náklad včetně zbraní, pomohly v „protiteroristických“ operacích v oblastech držených rebely na východě země.
Již dříve americký prezident Barack Obama prohlásil, že pokud bude Rusko podporovat příměří, tak by mohly být sankce zrušeny. S tím ale nesouhlasí ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk: „Žádáme naše partnery, aby nerušili sankce vůči Rusku, dokud Ukrajina nebude mít kontrolu nad celým svým územím. Krym byl, je a bude součástí Ukrajiny.“
Kam dál?
NATO: Rusko stáhlo hodně svých vojáků z Ukrajiny (24.9. 2014)
SACEUR: Příměří na Ukrajině je prozatím pouze na papíře (23.9. 2014)
Zdroj: Polskie radio (Polsko)
---
Koaliční nálety udeřily na ropné rafinérie IS v Sýrii
Koaliční letecké útoky byly zaměřeny na ropné rafinérie Islámského státu v Sýrii. Odhaduje se, že příjmy této teroristické skupiny z pašování ropy jsou vyšší než milion dolarů za den. Tyto peníze jsou pak použity k financování operací Islámského státu. Koalice Spojených států, Saudské Arábie a Spojených arabských emirátů udeřila na dvanáct cílů na východě Sýrie. Podle Spojených států byla operace úspěšná.
Při posledních leteckých útocích byly požity stíhačky, ale také bezpilotní letouny. Zemřelo minimálně čtrnáct ozbrojenců a pět civilistů. Důležitost přerušení přísunu peněz teroristům z Islámského státu zdůraznil americký prezident Barack Obama během svého nedávného vystoupení na půdě OSN.
Kam dál?
USA rozšířily nálety proti Islámskému státu na území Sýrie (23.9. 2014)
Zdroj: Deutsche Welle (Německo)
---
Rasmussen: Afghánci jsou schopni zajistit si bezpečnost
Generální tajemník Severoatlantické aliance Anders Fogh Rasmussen je přesvědčen, že afghánské síly jsou schopny zajistit v zemi bezpečnost. Rasmussen uvítal úmluvu mezi novým afghánským prezidentem Ašrafem Gháním a jeho „výkonným premiérem“ Abdulláhem Abdulláhem o sdílení moci a dodal, že doufá v rychlé podepsání dohody, jež umožní působení alianční výcvikové mise v Afghánistánu od ledna 2015.
„Věřím, že afghánské bezpečnostní složky dokáží převzít plnou zodpovědnost za bezpečnost Afghánistánu do konce tohoto roku, jak bylo plánováno. V průběhu posledního roku již vedly bezpečnostní operace a profesionálně zvládly těžké bezpečnostní situace,“ prohlásil Rasmussen.
Kam dál?
Afghánistán musí bezpečnostní dohodu podepsat do summitu NATO, varuje Aliance (9.7. 2014)
NATO dál chystá novou misi v Afghánistánu, dostalo z Kábulu vzkaz (4.9. 2014)
Zdroj: Voice of America (USA)
---
NATO stahuje letouny AWACS z Afghánistánu
Severoatlantická aliance provedla poslední misi průzkumného letounu AWACS v Afghánistánu. Nasazení nezveřejněného počtu letadel AWACS bylo schváleno v roce 2009 a do Afghánistánu tyto letouny přiletěly v lednu 2011. Jejich úkolem bylo dohlížet na leteckou dopravu v afghánském vzdušném prostoru, který byl přeplněný civilními a vojenskými letadly i letouny kontraktorů.
Na svou poslední misi v rámci operace „Afghan Assist“ letěl alianční AWACS z Mazár-e Šarífu na severu země. Letouny se nyní vrátí na svou domovskou základnu Geilenkirchen v Německu.
Zdroj: IHS Jane’s 360 (USA)