natoaktual.cz

SPECIÁL: Summit NATO 2021

Vrcholná schůzka spojenců Aliance
14. června v Bruselu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  OSN: V Dárfúru je potřeba více vojáků

  2. května 2005  22:47

  OSN: V Dárfúru je potřeba více vojáků
  Rozhodnutí Africké unie až ztrojnásobit počet svých vojáků v oblasti súdánského Dárfuru byl "velkým krokem směřujícím správným směrem", nikoliv však dostačujícím, informuje The Australian s odkazem na pracovníka OSN. List kritizuje fakt, že několik stovek vojáků má na starosti region o rozloze jako Francie. Počet humanitárních pracovníků také významně překračuje počet příslušníků stabilizačního kontingentu.

  "Pokud mají být civilní obyvatelé chráněni, má být z našeho pohledu počet vojáků a policistů stejný jako (humanitárních) pracovníků," říká Jan Egeland, který má v OSN na starosti právě naléhavou humanitární pomoc.

  Krize v Dárfuru vypukla v únoru 2003, když došlo ke střetům mezi obyvateli regionu a převážně arabskou vládou. Konflikt si již vyžádal nejméně 180 000 lidských životů a dva miliony lidí muselo opustit své domovy.

  Zdroj: The Australian (Austrálie)

  ---

  Spojené státy vítají roli Africké unie v Dárfuru
  Africká unie, organizace sdružující většinu států Afriky, se rozhodla navýšit svůj dosavadní vojenský kontingent na západě Súdánu, píší The Washington Times. Ze současných více jak 3 000 vojáků, by měla mise Africké unie posílit až na 7 700 vojáků. Tento krok přivítaly i Spojené státy americké.

  "Spojené státy podporují konzultace mezi Africkou unií a NATO o možné logistické spolupráci a vyzívají členy Unie k rychlému navýšení počtu vojáků v Dárfuru," stojí také v prohlášení USA. Na misi Africké unie přispěly Spojené státy již 95 miliony USD.

  Zdroj: The Washington Times (USA)

  ---

  Afghánské parlamentní volby se blíží
  O víkendu začala registrace pro kandidáty do zářijových afghánských parlamentních voleb, informuje agentura Reuters. Volby, které se mají uskutečnit 18. září, jsou považovány za další "velký krok" na cestě Afghánistánu ke stabilitě. Obyvatelé tak budou moci rozhodovat o svých zástupcích v dolní komoře parlamentu (Wolesi Jirga) a v regionálních shromážděních.

  "Očekáváme asi 10 000 kandidátů do obou hlasování. Pro ženy bude v 249-členné Wolesi Jirga vyhrazeno 70 míst," řekl Sayed Azam, mluvčí volební komise. Kandidátům do dolní sněmovny musí být 25 a více let, a aby se mohli zaregistrovat, potřebují nasbírat 300 podpisů svých příznivců.

  Zdroj: Reuters

  ---

  Bulharský soud osvobodil srbského generála
  Soud v Sofii propustil srbského velitele Cedomira Brankoviče, kterého před dvěma dny zatkla bulharská policie na základě zatykače Interpolu, infomuje Security Watch. Podle bulharského soudu byl zákrok policie nelegální, protože Brankovič byl součástí oficiální delegace a požíval tak imunitu podle Vídeňských úmluv o diplomatických vztazích. Související článek: Bulharsko zatklo hledaného srbského generála

  Zájem na zatčení generála má Chorvatsko, jehož soud odsoudil Brankoviče v nepřítomnosti na 20 let za zločiny proti lidskosti. V roce 1991 velel Brankovic jednotce bývalé jugoslávské armády, kterou chorvatská vláda viní z odpovědnosti za smrt 13 civilistů během války za chorvatskou nezávislost na bývalé Jugoslávii.

  Zdroj: International Relations and Security Network (Švýcarsko)

  ---

  Speciální tým v Iráku bojuje proti stresu vojáků
  Ne všechny jednotky americké armády rozmístěné na území Iráku přišly bojovat s nepřáteli, ale některé také proti stresovým momentům, které zažívají vojáci v těžkých podmínkách, píše vojenský časopis Stars and Stripes.  Oproti minulým letům se americká politika mající sloužit vojákům v těžkých chvílích změnila. Přispěl k tomu i průzkum, který provedla americká armáda v loňském roce. Ten ukázal, že 50 procent vojáků nevyhledávalo pomoc u "antistresového" týmu z obav před možnými následky v budoucí kariéře.

  Členové těchto speciálních jednotek jsou tak nyní se svými kolegy z bojových útvarů i v předních liniích bojů. Dostávají se tím do těsného kontaktu a vojáci trpící problémy mají již menší obavy se jim se svými problémy svěřit.

  Zdroj: Stars and Stripes (USA)

  dvr natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media