natoaktual.cz

SPECIÁL: Summit NATO 2021

Vrcholná schůzka spojenců Aliance
14. června v Bruselu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Osm vojáků ISAF zahynulo během jednoho dne

  31. srpna 2010  17:50

  Osm vojáků ISAF zahynulo během jednoho dne
  V Afghánistánu již letos zemřelo téměř tolik zahraničních vojáků jako za celý loňský rok. Jedním z nejkrvavějších dnů bylo pondělí 30. srpna, kdy v této zemi přišlo o život osm koaličních vojáků.

  Všichni zahynuli na jihu země, kde je situace nejnebezpečnější. Sedm z mrtvých vojáků jsou Američané, národnost osmého zatím nebyla zveřejněna. Kanadská armáda uvedla, že jeden z jejích vojáků v pondělí zemřel v německé nemocnici na následky zranění, která utrpěl 22. srpna.

  V letošním roce v Afghánistánu padlo 480 koaličních vojáků, přičemž za celý rok 2009 zde přišlo o život 521 zahraničních vojáků.

  Čtěte také:
  V Afghánistánu letos padlo už 170 zahraničních vojáků

  Zdroj: AFP
  (Francie)


  ---

  Škola NATO: Při raftingu se utopil americký voják
  Výcviková škola Severoatlantické aliance v jižním Německu oznámila, že během raftingu zahynul 39letý americký voják. K neštěstí došlo na řece Ammer v Bavorsku poté, co se jeho raft převrátil. Zemřelý Američan se účastnil výletu organizovaného školou. Policie stále vyšetřuje, jak se mohl utopit, když na sobě měl záchrannou vestu a neoprenovou kombinézu.

  Zdroj: AP (USA)
  ---

  Srbsko chce otevřít svoji misi při NATO
  Na základě zlepšujících se vztahů se Severoatlantickou aliancí Srbsko oznámilo svůj záměr otevřít svoji misi při centrále NATO v Bruselu. Mohlo by se tak stát během zářijové návštěvy srbského ministra obrany Dragana Šutanovace v Bruselu.

  Vztahy Srbska a Severoatlantické aliance se zlepšily poté, co z vedení země odešel nacionalista Slobodan Miloševič. Srbsko bylo v roce 2006 přizváno k účasti v aliančním programu Partnerství pro mír. O dva roky později se však vzájemné vztahy zhoršily v souvislosti s odtržením Kosova od Srbska.

  Čtěte také:
  Srbsko zřídí své stálé zastoupení při NATO
  Westerwelle Srbsku: Berte nezávislé Kosovo jako realitu

  Zdroj: RTT News
  (USA)


  ---

  Málikí: Irák se stává nezávislým
  "Irák je nyní suverénní a nezávislý," prohlásil irácký premiér Núrí Málikí poté, co se z jeho země stáhly americké bojové jednotky. V současnosti je na neohlášené návštěvě Iráku americký viceprezident Joe Biden.

  Irácké ozbrojené síly teď budou muset samy čelit domácím i mezinárodním bezpečnostním hrozbám. Podle Málikího jsou schopné a kvalifikované převzít odpovědnost za bezpečnost země.

  Zatímco někteří Iráčané se obávají, že odchod většiny Američanů ze země přichází v nevhodnou dobu, kdy v zemi ještě není ustavena nová vláda po březnových parlamentních volbách a červenec opět poznamenal nárůst násilí, část populace stažení amerických bojových jednotek vítá s tím, že zcela nezávisle se budou cítit až po odchodu všech Američanů z Iráku. Zatím podle nich Spojené státy Irák stále okupují.

  Čtěte také:
  Irák opustila poslední bojová brigáda USA
  USA se stáhnou z Iráku vzdor obavám iráckého generála

  Zdroj: BBC
  (Velká Británie)


  ---

  Petraeus: Mise ISAF trpěla nedostatkem vojáků
  Velitel amerických a aliančních sil v Afghánistánu generál David Petraeus prohlásil, že devítiletá mise v Afghánistánu až dosud trpěla nedostatkem jednotek na afghánském bojišti a varoval, že budoucnost mise ISAF bude těžká a pokroky budou přicházet pomalu.

  Podle Petraeuse neměly jednotky ISAF až do loňska, kdy došlo ke změně strategie, dostatek mužů. Všechny loni přislíbené posily čítající až 85 000 vojáků mají do Afghánistánu přijet do konce tohoto měsíce. Změny k lepšímu budou podle Petraeusových slov vidět až v létě příštího roku.

  Čtěte také:
  Američané jih Afghánistánu v roce 2011 neopustí
  Gates a Petraeus se přou o začátek odchodu Američanů z Afghánistánu

  Zdroj: Monster and Critics
  (USA)

  epl natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media