natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Ochranu tankerů v Hormuzském průlivu zajišťuje další vojenská loď

  30. července 2019  15:18

  Loď HMS Duncan, aktuálně nasazená v Hormuzském průlivu, je stejné třídy jako HMS Dragon (na ilustračním snímku). | foto: UK MOD

  Ochranu tankerů v Hormuzském průlivu zajišťuje další vojenská loď

  Již druhá bojová loď připlula do Hormuzského průlivu chránit britské tankery na strategické plavební cestě. K „vystoupení ze stínu“ a propuštění již dva týdny zadržovaného tankeru, plavícího se pod britskou vlajkou, vyzval Írán britský ministr zahraničí Dominic Raab.

  Do prostoru připlula loď královského námořnictva HMS Duncan, která bude na „zabezpečení této nezbytné trasy“ spolupracovat s fregatou HMS Montrose, uvedlo ministerstvo obrany.

  Kam dál?
  Americké ozbrojené síly zakročily proti dalšímu íránskému dronu (24.7. 2019)
  Britské speciální síly obsadily supertanker s íránskou ropou (5.7. 2019)

  Zdroj: Independent (Velká Británie)

  ---

  V roce 2019 zapříčinily afghánské síly a spojenci většinu civilních obětí

  V první polovině letošního roku zapříčinily afghánské a mezinárodní koaliční síly smrt více civilistů než hnutí Tálibán a další ozbrojenci, uvedla zpráva mise Organizace spojených národů. Tato odkazuje na počty civilistů zabitých při vojenských operacích sil Afghánistánu a Spojených států vedených proti povstalcům, jako jsou letecké útoky a noční přepady skrýší ozbrojenců – ti se často schovávají právě mezi civilním obyvatelstvem.

  Během prvních šesti měsíců letošního roku bylo afghánskými silami zabito 403 civilistů, dalších 314 zabily mezinárodní síly, tvrdí zpráva OSN. Ve stejném období zabili ozbrojenci Tálibánu, spřízněné buňky organizace Islámský stát a další povstalci 531 civilistů, uzavírá zpráva organizace.

  Kam dál?
  V Afghánistánu byl zabit chorvatský voják. Další dva byli zraněni (25.7. 2019)

  Zdroj: The Washington Post (USA)

  ---

  USA v příštím roce sníží počet svých jednotek v Afghánistánu

  Nařízením prezidenta Spojených států Donalda Trumpa budou do začátku prezidentských voleb v roce 2020 sníženy počty bojových jednotek v Afghánistánu, oznámil ministr zahraničí Mike Pompeo. Jedná se o „jednoznačné“ rozhodnutí prezidenta, dosud není blíže znám počet stahovaných jednotek ani časový harmonogram, dodal Pompeo.

  „Věříme, že obecná potřeba bojových sil v regionu je snížena,“ řekl ministr a vyjádřil svůj optimismus. Snížení počtu jednotek se bude vztahovat také na síly dalších zemí v Afghánistánu.

  Kam dál?
  Tálibán podmiňuje jednání s afghánskou vládou stažením USA (29.7. 2019)

  Zdroj: Deutsche Welle (Německo)

  ---

  Nový úřad zlepší podporu vojenských veteránů ve Velké Británii

  Nový úřad zlepší podporu vojenských veteránů ve Velké BritániiZa účelem „poskytnutí doživotní podpory vojenskému personálu“ bude vytvořen ve Velké Británii nový Úřad pro vojenské veterány. Kancelář by „převzala odpovědnost za veškeré aspekty civilního života vojenských veteránů,“ uvedl premiér Boris Johnson. Péče zahrnuje mentální a fyzické zdraví, vzdělání a zaměstnání. Instituce by se měla zabývat také právním stíháním veteránů, zejména těch, kteří sloužili v Severním Irsku – tato problematika v poslední době rozpoutala hněv uvnitř Konzervativní strany.

  Zdroj: BBC (Velká Británie)

  ---

  Zvláštní operace NATO se soustředí na technický pokrok

  Dopady technologií takzvané čtvrté průmyslové revoluce vyhodnocuje komunita speciálních operací Severoatlantické aliance, jejíž velitelství sídlí v belgickém Monsu. Důraz je kladen na zpravodajství, sledování a průzkum, umělou inteligenci a strojové učení, bezdrátové připojení 5G a 6G a internet věcí. Rozvíjející se dynamika hrozeb je zkoumána především v kontextu konkurence mezi členskými státy Aliance a velmi schopnými protivníky, jakými jsou Čína, Írán, Severní Korea a Rusko.

  Organizace přijímá existenci „stále nestabilnějšího strategického prostředí“, uvedli představitelé velitelství speciálních operací NATO. „Stále častěji je uznáváno, že jistí státní a nestátní aktéři usilují o podkopání mezinárodního řádu založeného na pravidlech, povzbuzují a umožňují nepokoje a destabilizaci,“ varuje ředitel Centra pro strategická studia v Haagu Rob de Wijk, který je členem řídící skupiny aliančního velitelství.

  Kam dál?
  Stoltenberg varuje před průmyslovou špionáží (16.7. 2019)

  Zdroj: C4ISRNET (USA)

  voj; natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media