natoaktual.cz

SPECIÁL: Summit NATO 2021

Vrcholná schůzka spojenců Aliance
14. června v Bruselu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  OBSE chce rozmístit více pozorovatelů v Gruzii

  20. srpna 2008  13:53

  OBSE chce rozmístit více pozorovatelů v Gruzii
  Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) požaduje okamžité posílení svých vojenských pozorovatelů v Gruzii. Noví pozorovatelé by monitorovali dodržování příměří mezi Gruzií a Ruskem. S tímto návrhem přišel finský ministr zahraničí Alexander Stubb, který OBSE předsedá, a dodal, že OBSE nyní rozhoduje o vyslání dvaceti nových pozorovatelů do Gruzie. V současné době se čeká jen na schválení tohoto návrhu Gruzií, všechny ostatní členské státy OBSE již vyslání dalších pozorovatelů schválily.

  Stubb informoval o rozhodnutí OBSE ministry zahraničí členských zemí NATO na jejich včerejší schůzce v Bruselu. Podle Stubba je vyslání více vojenských a policejních pozorovatelů do Gruzie krátkodobým řešením vedoucím ke zklidnění situace v regionu.

  Nyní je v Jižní Osetii devět vojenských pozorovatelů OBSE, kteří ale nejsou schopni informačně pokrýt situaci v celém regionu. Po vyslání prvních dvaceti pozorovatelů by se jejich počet mohl dále zvyšovat až na stovku. Pozorovatelé by tak byli schopni pokrýt celé území Gruzie.

  Zdroj: Xinhua (Čína)

  ---

  NATO: Gruzie se stane naším členem
  Severoatlantická aliance na svém včerejším zasedání ministrů zahraničí jasně podpořila Gruzii. Spojené státy americké žádaly své spojence o rozšíření vojenské spolupráce s touto bývalou sovětskou republikou. Americká ministryně zahraničí Condoleezza Rice podpořila návrh vytvoření stálé Komise NATO-Gruzie, která by upevnila vztahy mezi Aliancí a Gruzií. Washington také podporuje ještě větší zapojení Západu do výcviku gruzínské armády.

  Aliance nyní čeká na stažení ruských sil z gruzínských území, nicméně v čase schůzky v Bruselu byly ruské jednotky v Gruzii stále na svých pozicích.

  Alianční ministři zahraničí také zopakovali svůj závazek nabídnout Gruzii členství v NATO. „Řekli jsme, že Gruzie se nakonec stane členem Aliance stejně jako Ukrajina. A to je stanovisko, které dnes budeme prosazovat,“ řekl britský ministr zahraničí David Miliband.

  Čtěte také:
  Ministři NATO vyzvali Rusko ke stažení z Gruzie
  Ministři zahraničí NATO vyjádří podporu Gruzii

  Zdroj: AP (USA)

  ---

  Rusko obvinilo NATO z podpory „kriminálního režimu“
  Západní vlády neléhají na OSN, aby přijala rezoluci, která by žádala okamžité stažení ruských sil z Gruzie. Rusko ovšem v Radě bezpečnosti OSN disponuje právem veta a takovou rezoluci nepodpoří. Proto schůzka Rady bezpečnosti ani neskončila hlasováním o takovém návrhu rezoluce.

  V nynější době horečné diplomatické aktivity se Rusko dostalo pod velký tlak ze strany Severoatlantické aliance, která se rozhodla dočasně přerušit pravidelné styky s Moskvou. Americká ministryně zahraničí Condoleezza Rice k tomu uvedla: „Spojené státy se nesnaží izolovat Rusko. Jednání Ruska v současném gruzínském konfliktu ho izoluje od principů spolupráce mezi národy.“

  Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov vzdorně reagoval: „Zdá se, jakoby se NATO snažilo udělat oběť z agresora a zlegalizovat kriminální režim. Snaží se zachránit hroutící se vládu a znovu vyzbrojit současné lídry Gruzie.“

  Čtěte také:
  Rusko varuje NATO před přerušením vzájemných vztahů
  Rusko: Vztahy s NATO se změní

  Zdroj: Euronews (Francie)

  ---

  Strategie Západu v Afghánistánu selhává
  Snaha mezinárodního společenství o poražení Talibanu v Afghánistánu selhává a zahraniční jednotky v této zemi potřebují posílit, uvedl výzkumný ústav Senlis Council ve své zprávě poté, co povstalci v Afghánistánu zabili deset Francouzů a napadli americkou základnu.

  „Boje vysílají jasný signál, že současná západní strategie v Afghánistánu není úspěšná. Až dosud západní představitelé odmítali uznat skutečnou sílu Talibanu a jeho schopnost rychle se pohybovat po Kábulu,“ píše se dále ve zprávě Senlisu. Ústav navrhuje zvýšit počet aliančních vojáků v Afghánistánu ze současných 53 000 na 80 000.

  Asi stovka talibanských bojovníků přepadla francouzsko-afghánskou patrolu nacházející se asi čtyřicet kilometrů východně od Kábulu. Následná bitva trvala více než dvanáct hodin a bylo při ní zraněno 21 francouzských vojáků. Americké jednotky naproti tomu včera zabily sedm povstalců, z nichž šest bylo sebevražedných atentátníků, kteří se pokoušeli napadnout americkou vojenskou základnu ve východoafghánské provincii Khowst.

  Čtěte také:
  Francouzi se v Afghánistánu dostali do těžkých bojů
  Senlis: Zdvojnásobte počet vojáků v Afghánistánu
  NATO v Afghánistánu nevyhrává, tvrdí studie

  Zdroj: Bloomberg (USA)

  ---

  Scheffer odsoudil bombový útok v Alžírsku
  Generální tajemník Severoatlantické aliance Jaap de Hoop Scheffer odsoudil bombový útok na vojenské škole v Alžírsku, při němž zahynulo 43 lidí a 45 bylo zraněno. „Jménem celé Aliance co nejostřeji odsuzuji dnešní teroristický útok v Issers. Pro takový čin není žádné ospravedlnění,“ řekl Scheffer.

  Aliance bude pokračovat ve spolupráci s Alžírskem a dalšími zeměmi Středomoří v boji proti terorismu.

  Zdroj: Xinhua (Čína)


   

  epl natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media