natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Obranné výdaje v evropských zemích NATO stoupnou poprvé po dekádě

  31. května 2016  16:33

  Porovnání výdajů na obranu USA a ostatních evropských členů NATO v procentech HDP | foto: NATO

  Obranné výdaje v evropských zemích NATO stoupnou poprvé po dekádě

  Komentář

  Přečtěte si k tématu komentář Jiřího Šedivého Změní Donald Trump českou armádu? (16.5. 2016)

  Evropské státy Aliance mají kvůli agresivitě Ruska a migrační krizi ve Středozemním moři poprvé po dlouhých letech zvýšit své výdaje na obranu. „Předpověď na rok 2016 indikuje, že po mnoha letech dojde k plošnému navýšení výdajů na obranu u členských států Aliance v Evropě,“ uvedl generální tajemník NATO Jens Stoltenberg. „Čelíme nejistotě, čelíme více hrozbám a bezpečnostním výzvám, než tomu bylo za celou předchozí generaci, musíme ukázat jednotu, potřebujeme být silní a stabilní,“ přednesl Stoltenberg.

  Loni vydaly evropské členské státy Aliance na obranu dohromady 253 miliard dolarů, Spojené státy pak 618 miliard. Pokud by evropská část NATO měla dostát závazku 2 % HDP, musela by dát na obranu ještě dalších 100 miliard dolarů. Dlouhodobý trend snižování výdajů se sice po summitu Aliance ve Walesu v roce 2014 podařilo zastavit, teprve nyní se ale zdá, že by mohlo dojít i k plošnému navýšení výdajů. Jenom pro představu, během posledních pěti let studené války dávaly evropské země NATO na obranu průměrně 3,1 % HDP.

  Zdroj: Financial Times (USA)

  ---

  Alianční zákonodárci chtějí posílit kolektivní obranu NATO

  Parlamentní shromáždění NATO pobídlo představitele aliančních zemí k posílení kolektivní obrany, a to zejména kvůli vojenské asertivitě Ruska. Jednohlasně se na tom shodli na jednání v hlavním městě Albánie. V deklaraci z jednání stojí, že by Aliance „měla hledat způsoby, jak snižovat napětí s Ruskem, a vyhnout se tak zbytečným incidentům. Na druhou stranu je nutné stát proti nepřijatelnému porušování mezinárodních norem ze strany Ruska.“

  Zákonodárci také doporučují navýšit výdaje na obranu, neboť v současnosti pouze pět členských zemí NATO z 28 vynakládá na tyto účely 2 % HDP.

  Kam dál?
  Členové NATO čelí těžkým rozpočtovým volbám, tvrdí představitel Aliance (27.5. 2016)

  Zdroj: Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (USA/ČR)

  ---

  Polsko se připojilo k misi NATO v Egejském moři

  Raketová fregata Generał Tadeusz Kościuszko bude vyslána hlídkovat do Egejského moře, Poláci se tak připojí k probíhající operaci NATO v regionu. Alianční operace zde od února bojuje proti obchodu s lidmi a přívalem migrantů podél takzvané balkánské cesty. Polské vojenské plavidlo bude nyní zapojeno do střežení řeckých a tureckých vod, informoval o tom polský prezident Andrzej Duda po schůzce s generálním tajemníkem NATO Jensem Stoltenbergem. Na návštěvě v Polsku má Stoltenberg v plánu se ještě setkat s premiérkou Beatou Szydlo a ministry obrany i zahraničí.

  Kam dál?
  Stoltenberg zavítal na návštěvu Varšavy (30.5. 2016)

  Zdroj: Radio Poland (Polsko)

  ---

  Uganda přerušila vojenskou spolupráci s KLDR

  Yoweri Museveni, od roku 1986 prezident Ugandy, rozvázal veškerou vojenskou a policejní spolupráci se Severní Koreou, končí i severokorejský export zbraní do Ugandy. Museveni o tom informoval během setkání s prezidentkou Jižní Koreje Pak Kun-hje, a připojil tak Ugandu k mezinárodním sankcím OSN směřujícím proti jadernému programu KLDR. Uganda však se Severní Koreou nepřerušuje diplomatické styky.

  Severokorejci vysílali dlouhé roky do Ugandy instruktory, kteří pomáhali s tamější výcvikem policie a armády ve střelbě a dalších dovednostech. Uganda navíc byla důležitým kupcem severokorejských pušek a malých ručních zbraní. Pro Severní Koreu je to velká finanční rána, protože těmito aktivitami získávala peníze v zahraniční měně, které následně používala také k financování svého jaderného programu.

  Kam dál?
  Stoltenberg odsoudil KLDR za testování jaderných zbraní (7.1. 2016)

  Zdroj: The New York Times (USA)

  ---

  Stoltenberg: Zlomový summit NATO navýší počet aliančních vojáků v Polsku a Pobaltí

  Na návštěvě v Polsku sdělil generální tajemník Severoatlantické aliance Jens Stoltenberg, že několik aliančních praporů bude vysláno do Polska a Pobaltí, Američané dodají i obrněnou brigádu. Přítomnost vojáků, vybavení a infrastruktury má být „jasným signálem, že útok na Polsko bude brán jako útok na celou Alianci,“ prohlásil Stoltenberg po jednání s polským prezidentem Andrzejem Dudou.

  Konečné rozhodnutí o počtu a přesném místě nasazení vojáků padne až přímo na summitu NATO ve Varšavě. Jisté ovšem je, že jednotky budou nasazeny „na bázi rotování a jejich složení bude co nejvíce mezinárodní,“ informoval Stoltenberg. Podle Dudy je důležité na summitu Aliance ukázat solidaritu a jednotu v době, kdy NATO čelí hrozbám na východě a jihu. Oba dva lídři také souhlasí s tím, že se na summitu rozhodne, jakým způsobem pomáhat v budování stability partnerským státům – Ukrajině, Gruzii, Moldavsku, Iráku, Jordánsku a Tunisku.

  Kam dál?
  Kolik vojáků a kam? NATO řeší posily pro své členy na východě (19.5. 2016)

  Zdroj: ABC News (USA)

  mad; natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media