Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Irácká armáda vstoupila do Fallúdže, chce vyhnat Islámský stát

30. května 2016  16:24
Irácká armáda. | foto: NATO Photos / SHAPE

Irácká armáda vstoupila do Fallúdže, chce vyhnat Islámský stát

Analýza

Přečtěte si k tématu analýzu Lukáše Dyčky a Jakuba Landovského Terorismus verze 2.0 – případ Islámského státu (9.5. 2016)

Speciální jednotky irácké armády vstoupily do třetí fáze bojů o osvobození jedné z hlavních bašt samozvaného Islámského státu (IS), města Fallúdža. Týden se jednotky soustředily na čistění okolních vesnic od radikálů, nyní vstupují do města Fallúdža ze tří směrů. Očekávají se tuhé městské boje, neboť IS má ve městě až tisíc bojovníků, včetně těch nezkušenějších.

Iráčtí velitelé odhadují, že by jim dobytí města mělo trvat 48 hodin. Iráckou armádu ze vzduchu podporuje irácké letectvo a koalice vedená Spojenými státy. Fallúdža je důležitým symbolickým městem ležícím pouhých 30 minut jízdy autem od Bagdádu. Jedná se o hlavní sunnitské město, které po invazi v roce 2003 bojovalo proti Američanům. Probíhaly zde jedny z nejtěžších bitev od války ve Vietnamu, které američtí vojáci svedli. Navíc je Fallúdža prvním iráckým městem, které v roce 2014 padlo do rukou IS.

Zdroj: Al-Džazíra (Katar)

---

Stoltenberg zavítal na návštěvu Varšavy

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg přicestoval do Polska na dvoudenní návštěvu, jejímž cílem je hlavně projednat přípravy na summit Aliance ve Varšavě. Ten proběhne 8. a 9. července a podle Stoltenberga se očekává, že „summit NATO bude mezníkem, který určí směr Aliance v současném bezpečnostním prostředí plném výzev.“

Stoltenberg mimoto přednese projev na půdě Varšavské univerzity a setká se s polským prezidentem Andrzejem Dudou, premiérkou Beatou Szydlo a ministry obrany i zahraničí.

Kam dál?
Stoltenberg jednal o silnější spolupráci NATO a EU (20.4. 2016)

Zdroj: Radio Poland (Polsko)

---

V Afghánistánu byl zadržen žurnalista BBC

Místní reportér BBC Nematullah Kariab byl zadržen ve východním Afghánistánu, v provincii Nangarhár. Podle agentury pro podporu médií NAI to potvrdili úředníci v provincii i zástupci BBC, ovšem důvod zadržení není známý. Jestliže vyjde najevo, že tím je Kariabova novinářská činnost, měly by autority okamžitě zasáhnout a reportéra propustit, tvrdí šéf NAI.

Kam dál?
Po stažení sil NATO prochází Afghánistán nejhorší humanitární krizí od roku 2001 (25.4. 2016)

Zdroj: Khaama Press (Afghánistán)

---

Generál Pavel je na návštěvě v Jižní Koreji

Jako první předseda Vojenského výboru NATO v historii zavítal generál Petr Pavel na návštěvu Jižní Koreje. Na čtyřdenní cestě se setká s náčelníkem generálního štábu Lee Sun-jinem, s nímž bude jednat o bližší vojenské spolupráci mezi Aliancí a Jižní Koreou. Generál Pavel má také v plánu se setkat s ministrem obrany Han Min-koo a zavítat do demilitarizovaného pásma, včetně nejstřeženějších oblastí.

Kam dál?
Americký bombardér přelétl nad Koreou. Pentagon chce odstrašit Sever (11.1. 2016)

Zdroj: The Korea Times (Jižní Korea)

---

Bývalý šéf NATO Rasmussen bude radit ukrajinskému prezidentovi

Ukrajinský prezident Petro Porošenko má nového speciálního poradce, tím se stal Anders Fogh Rasmussen. Bývalý premiér Dánska a zároveň také bývalý generální tajemník NATO mezi roky 2009 a 2014 to na sociálních sítích potvrdil. „Budu se snažit podporovat zlepšení bezpečnosti a provádět reformy na Ukrajině,“ sdělil Rasmussen. Podle jeho slov je situace na východě země kvůli ruské agresi „alarmující“, potřeba je i řešit boj proti korupci. Bližší vymezení jeho působnosti ovšem prozatím není známo.

Rusové jmenování Rasmussena bleskově odsoudili. Podle ruských politiků se jedná o „okázalé divadlo“, které má pouze zaměřit pozornost Západu zpět na Ukrajinu za každou cenu. Ruský politik Leonid Kalašnikov označil jmenování Rasmussena „z velké části pouze za gesto, na které ale bude navazovat další aktivita, je to tedy nepřátelské gesto.“

Kam dál?
Cílem Ruska je rozdělit NATO, tvrdí americký velvyslanec 12.5. 2016

Zdroj: The Guardian (Velká Británie)

mad; natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2018

Výroční Dny NATO v Ostravě letos vidělo 220 tisíc návštěvníků.

Yankee od mariňáků

Září 2018

Premiéra amerického UH-1Y Venom, jednoho z kandidátů na přezbrojení českých vrtulníků.

Cvičení Sky Avenger

Červen 2018

Jak doplňují palivo americké stíhačky nad Českem z létajícího tankeru.

Army test u výsadkářů

Červen 2018

Pět disciplin dokonale prověří, zda by vaše fyzička stačila na přijetí do armády.