Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Stoltenberg odsoudil KLDR za testování jaderných zbraní

7. ledna 2016  15:21
Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg. Ilustrační foto. | foto: NATO Photos

Stoltenberg odsoudil KLDR za testování jaderných zbraní

Korejská lidově demokratická republika by měla přestat testovat a vyvíjet jaderné zbraně, uvedl generální tajemník Severoatlantické aliance Jens Stoltenberg. Podle něj tyto testy podkopávají regionální a mezinárodní bezpečnost a porušují rezoluce Rady bezpečnosti OSN.

„Odsuzuji KLDR za vývoj jejího jaderného programu i za její výhrůžnou rétoriku,“ řekl Stoltenberg ve svém prohlášení. Severní Korea by podle něj měla respektovat mezinárodní závazky, přestat vyvíjet jaderné zbraně a měla by se zapojit do rozhovorů o zákazu jaderných zbraní.

Zdroj: Novinite (Bulharsko)

---

Pacifická flotila USA se zmenšuje, čínská armáda sílí

Zatímco americká tichomořská flotila má čím dál méně lodí, vojenská moc Číny roste. Představitelé amerického námořnictva oponují, že kvantitu nahrazují kvalitou - moderními loděmi. Kvůli menšímu počtu lodí ale muselo námořnictvo prodloužit dobu nasazení námořníků na moři a odložit údržbu lodí.

V současné době má námořnictvo USA 182 lodí včetně bojových, letadlových či logistických, což je o deset méně než před dvaceti lety. Čína však disponuje více než 300 loděmi, ponorkami, amorfními a hlídkovými plavidly, informovala Asijsko-tichomořská námořní bezpečnostní strategie Pentagonu v srpnu 2015.

Kam dál?
Americký ministr obrany varuje před konfliktem v Jihočínském moři (9.11. 2015)

Zdroj: Stars and Stripes (USA)

---

Do Estonska na podzim dorazí první bojová vozidla pěchoty

První bojová vozidla pěchoty CV9035 dorazí do Estonska na podzim letošního roku, informoval plánovací důstojník estonské armády podplukovník Kalle Teras. Jedná se o 14 vozidel, které Estonsko koupilo od Nizozemska na základě smlouvy z roku 2014. Estonští vojáci se již připravují na obsluhování nové techniky na kurzech ve Finsku a Nizozemsku.

Celkem Estonci koupí 44 ojetých vozidel CV9035NL a podpůrných vozidel s podvozkem tanku Leopard 1, která by měla být doručena v letech 2016-2018. Hodnota smlouvy je 113 milionů eur.

Kam dál?
Estonsko bude velet Baltskému praporu na cvičení NATO (14.10. 2015)

Zdroj: ERR (Estonsko)

---

Američan byl obviněn z plánování útoku na základnu USA v Afghánistánu

Ve Spojených státech byl obžalován Američan Muhanad Mahmoud Al Farekh z plánování útoku na americkou vojenskou základnu v Afghánistánu, ke kterému mělo dojít v lednu 2009. Farekh je obviněn z plánování vraždy amerických občanů a bombového útoku na vládní zařízení. Žalobci uvádí, že pomáhal připravit jedno ze dvou vozidel s výbušninami před tím, než vjelo na základnu. Jedno auto ale nevybuchlo a právě v něm našli vyšetřovatelé Farekhovy otisky prstů.

Farekh je údajně z Texasu. V roce 2007 opustil školu a připojil se k al-Káidě v Pákistánu. Pokud bude usvědčen, mohl by ve vězení strávit zbytek svého života.

Zdroj: Fox News (USA)

---

Vojenský vrtulník se zřítil během operace v Afghánistánu

Během vojenské operace v afghánské provincii Hílmand se zřítil vojenský vrtulník, potvrdili místní zástupci. K pádu došlo v regionu Mardža, kde se vojáci snaží potlačit rostoucí povstaleckou aktivitu. Zatím neexistují žádné zprávy o poštu obětí, ani zdali vrtulník patřil afghánskému letectvu. Jedná se již o druhý pád vrtulníku během jednoho týdne.

Kam dál?
V Afghánistánu se zřítila helikoptéra RAF (12.10. 2015)

Zdroj: Khaama Press (Afghánistán)

gen; natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2018

Výroční Dny NATO v Ostravě letos vidělo 220 tisíc návštěvníků.

Yankee od mariňáků

Září 2018

Premiéra amerického UH-1Y Venom, jednoho z kandidátů na přezbrojení českých vrtulníků.

Cvičení Sky Avenger

Červen 2018

Jak doplňují palivo americké stíhačky nad Českem z létajícího tankeru.

Army test u výsadkářů

Červen 2018

Pět disciplin dokonale prověří, zda by vaše fyzička stačila na přijetí do armády.