natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Obama zveřejnil strategii proti IS, zahrnuje nálety na území Sýrie

  11. září 2014  23:44

  Americký prezident Barack Obama | foto: U.S. DOD

  Obama zveřejnil strategii proti IS, zahrnuje nálety na území Sýrie

  Americký prezident Barack Obama rok poté, co odmítl americký vojenský zásah v Sýrii kvůli použití chemických zbraní syrským prezidentem Bašárem Asadem, oznámil zahájení vzdušných úderů cílených na organizaci Islámský stát v Iráku a Sýrii (ISIS) na území občanskou válkou zmítané Sýrie. Plán na „postupné odstranění a nakonec zničení” sunnitských džihádistů, kteří popravili dva zajaté americké novináře setnutím hlavy, podle hlavního korespondenta CNN pro oblast národní bezpečnosti Jima Sciutta volá po úplném otočení Obamovy předešlé politiky v regionu.

  „Řekl jsem jasně, že dopadneme každého teroristu, který ohrožuje naši zemi, ať je kdekoli,” uvedl Obama. Široká kampaň proti extrémistům ISIS zahrnuje také vytvoření mezinárodní koalice na podporu iráckých pozemních sil, v rámci níž ostatní spojenci možná poskytnou i vojska. Obama ovšem upozornil, že to neznamená nasazení amerických bojových jednotek na cizí půdě.

  V rámci rozšířené strategie boje proti Islámskému státu oznámil Obama poslání dalších 475 amerických vojenských poradců do Iráku. Celkový počet amerických sil v této zemi se tak zvýší na 1 700.

  Kam dál?
  Osvobození rukojmí v Sýrii se nezdařilo, potvrdil Pentagon (21.8. 2014)
  USA vyslaly do Iráku posily, humanitární pomoc shazují další země (14.8. 2014)

  Zdroj: CNN (USA)

  ---

  Letecký útok NATO zabil v Afghánistánu 11 civilistů

  Minimálně jedenáct afghánských civilistů, mezi nimiž byly ženy a děti, bylo zabito při leteckém útoku Severoatlantické aliance ve východoafghánské provincii Kunar. Dalších šestnáct osob bylo zraněno. Letecký úder se odehrál poté, co došlo k útoku na místní policisty a vojáky. NATO letecký úder vyšetřuje. Afghánský prezident Hamid Karzáí letecké útoky minulý rok v obytných čtvrtích zakázal. Civilní oběti způsobené silami NATO jsou v Afghánistánu velmi citlivým tématem a dlouhodobě způsobují napětí mezi vládou prezidenta Karzáího a Severoatlantickou aliancí.

  Guvernér provincie Kunar Šuja ul-Mulk Jalala uvedl, že proběhly nejméně dva letecké údery, a to poté, co byly místní policie a americké jednotky napadeny v odlehlé hornaté oblasti.

  Kam dál?
  V Afghánistánu umírá stále více lidí. Mise OSN odsoudila útok na Čechy (9.7. 2014)

  Zdroj: BBC (Velka Británie)

  ---

  Slovinský velvyslanec při NATO je podezřelý ze špionáže pro Rusko

  Slovinský velvyslanec při Severoatlantické alianci Andrej Benedejčič je podezřelý ze špionáže pro Rusko, tvrdí slovinský magazín Reporter. Slovinské ministerstvo zahraničních věcí si již údajně mělo velvyslance předvolat ke konzultacím, rezort diplomacie tvrdí, že se podezření magazínu Reporter „intenzivně prověřují”.

  Kariérní diplomat Benedejčič je slovinským velvyslancem při NATO od konce roku 2011. Dříve působil jako ředitel pro globální záležitosti na ministerstvu zahraničních věcí a byl velvyslancem Slovinska v Rusku.

  Zdroj: SME (Slovensko)

  ---

  Bulharsko by chtělo v rámci NATO spolupracovat ve skupině vedené Německem

  Bulharsko by se chtělo připojit ke společnému konceptu Severoatlantické aliance s názvem „vedoucí země” (framework nation). V rámci tohoto konceptu jsou státy podporovány ve vytváření dobrovolných skupin, jež fungují jako platforma k udržování a zlepšování vojenských schopností.

  Bulharsko by se chtělo připojit ke skupině vedené Německem. Bulharský ministr obrany Velizar Šalamanov věří, že jeho země by mohla přispět v oblastech jako jsou společná příprava a vojenská cvičení nebo například zdravotnickými týmy.

  Zdroj: Novinite.com (Bulharsko)

  ---

  Šéf Airbusu kritizuje německá pravidla na vývoz zbraní

  Výkonný ředitel společnosti Airbus Tom Enders kritizoval německou vládu kvůli její restriktivní politice exportu zbraní, která by podle něj mohla uškodit mezinárodní spolupráci na budoucích projektech. „Když jde o obranu a bezpečnostní politiku, to, co německá vláda říká a dělá, jsou dvě velmi odlišné věci,” prohlásil Enders. Na jednu stranu chce německá vláda zpřísnit pravidla na export zbraní v oblastech citlivých pro bezpečnost a říká, že budoucnost zbrojního průmyslu leží v konsolidaci s Evropou. Na stranu druhou je ale proti plánovanému spojení německého výrobce tanků a obrněných vozidel Krauss-Maffei Wegmann (KMW) s francouzským rivalem Nexter a naopak preferuje čistě německé spojení KMW s firmou Rheinmetall.

  Navíc Berlín blokuje kontrakt evropského mezinárodního výrobce raketových střel MBDA na dodávku protitankových střel Milan ER Kataru tím, že nechce schválit přesun součástek z Německa do Francie.

  „Zatímco jsou pronášeny vznešené projevy o spolupráci a konsolidaci v evropské obraně, máchá se sekerou nad desetiletími francouzsko-německé spolupráce,” prohlásil Enders.

  Zdroj: Reuters (USA)

  ist; natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media