natoaktual.cz

SPECIÁL: Útok na Ukrajinu

Zpravodajský souhrn
k ruské invazi na Ukrajinu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  O Kosovu se rozhodne po srbských volbách

  22. listopadu 2006  14:16

  O Kosovu se rozhodne po srbských volbách
  Návrh na vyřešení kosovské otázky bude srbské vládě oznámen  po parlamentních volbách v Srbsku. Řekl to americký velvyslanec v Bělehradě Michael Polt. Současně zdůraznil klíčovou roli Bělehradu a Prištiny a připomněl, že Kosovo je nadále jednou z priorit americké zahraniční politiky a že na bezpečnost v oblasti by mělo nadále dohlížet mezinárodní společenství.  „Několik dnů po volbách pan Ahtisaari seznámí obě strany s návrhem,“ řekl Polt. Velvyslanec připustil, že existuje riziko obnovení násilí v Kosovu, zároveň však dodal, že nové násilí v oblasti nebude tolerováno.

  Čtěte také:
  Srbský premiér odrazuje od uznání Kosova
  Annan: Rozhodnutí o Kosovu možná odložíme
  Srbové nikdy nepřijmou ztrátu Kosova
  Srbsko potvrdilo nadvládu nad Kosovem v ústavě
  Ahtisaari nepodpoří okamžitou nezávislost Kosova

  Zdroj: B92 (Srbsko)

  ---

  Bush vyzve NATO k větší účasti v Afghánistánu
  Americký prezident George W. Bush hodlá vyzvat státy Severoatlantické aliance, aby poslaly do Afghánistánu více vojáků a odstranily omezení jednotek, které již v zemi působí. Zhoršující se situace v Afghánistánu bude jedním z hlavních témat nadcházejícího summitu NATO v Rize, kam se Bush také chystá.

  NATO už má v Afghánistánu asi 31 000 vojáků, ale USA, Kanada a Velká Británie si stěžují, že mnoho jednotek je svázáno různými omezeními, a hlavní tíha bojů tak leží na armádách zmíněných států. Boje v Afghánistánu jsou dnes nejhorší od doby, kdy padl Taliban. Velitel spojeneckých sil v Afghánistánu Karl Eikenberry řekl, že aliance nemá v Afghánistánu dost vojáků, aby povstalce porazila. Spojenci by v zemi potřebovali dalších 1 500 vojáků.

  Nicolas Burns, náměstek americké ministryně zahraničí pro politické otázky, řekl, že prezident Bush se bude snažit více zapojit spojence mimo NATO - Austrálii, Švédsko, Finsko, Japonsko a Jižní Koreu.

  Čtěte také:
  USA: Ať jde Německo na afghánský jih
  V Rize se bude jednat i o Afghánistánu
  USA žádá víc vojáků NATO na jih Afghánistánu

  Zdroj: AlertNet / Reuters (Velká Británie)

  ---

  Vlna atentátů v Afghánistánu
  Ve východním Afghánistánu zaútočil sebevražedný atentátník na jednotku NATO, která předávala zásoby afghánským školákům. Atentátník zranil dvě děti a další dva Afghánce. Jednalo se o konvoj provinčního rekonstrukčního týmu. Další útok postihl dva vojáky ISAF, kteří byli zraněni při výbuchu nastražené miny v provincii Kandahár. Třetí útok se obešel bez zranění a vyžádal si jen život atentátníka.

  Útoky se odehrály na jihu Afghánistánu, kde se stále nedaří dostat situaci pod kontrolu. Afghánské vládní úřady si stěžují, že sousedící Pákistán není schopen zastavit proud bojovníků směřujících do Afghánistánu. Počet sebevražedných útoků v poslední době prudce stoupá a většina je připisována Talibanu.

  Zdroj: Khaleej Times (Spojené arabské emiráty)

  ---

  NATO čelí obvinění z popravy nezletilého
  Severoatlantická aliance se omluvila za svůj útok na afghánskou vesnici západně od Kandaháru, provedený minulý měsíc. Oznámila však, že neexistují důkazy o tom, že by voják NATO popravil nezletilého afghánského chlapce. Otec 16letého chlapce, který přišel při útoku téměř o celou svou rodinu, obvinil totiž příslušníka mírových sil z popravy jeho zraněného syna.

  Mluvčí NATO major Luke Knittig řekl, že útok na vesnici byl v pořádku. Spojenci zaútočili na vesnici a mohutné bombardování zabilo devět civilistů. Cílem útoku bylo zlikvidovat povstalce, kteří umísťují bomby podél silnic. Nicméně Knittig připustil, že útok neproběhl podle představ a pro příště musí lépe fungovat koordinace mezi mírovými silami NATO a vládními afghánskými jednotkami.

  Čtěte také:
  Afghánský parlament prošetří smrt civilistů
  HRW kritizuje civilní ztráty v Afghánistánu
  NATO potvrdilo úmrtí civilistů v Afghánistánu
  Karzai žádá větší bezpečnost pro civilisty

  Zdroj: Canada.com (Kanada)

  ---

  „Ne“ vojenským základnám na Ukrajině?
  Bývalý ukrajinský ministr zahraničí a poslanec za stranu Naše Ukrajina Genadij Udovenko prosadil ve sněmovně jednání o návrhu zákona zakazující cizí vojenské základny na ukrajinském území. To by znamenalo i zrušení základny ruské černomořské flotily na Ukrajině.      

  Návrh zákona upravuje i ukrajinsko-ruské vztahy. Ukrajina má zájem na dobrých vztazích s Ruskem založených na dobrém partnerství a vzájemném respektování. Nový návrh zákona se také věnuje vztahům Ukrajina-NATO. Ukrajina by měla vytvořit s aliancí vztahy na základě již existující smlouvy o zvláštním partnerství NATO-Ukrajina. Návrh dále předpokládá rozšířenou spolupráci na všech úrovních, aby byla Ukrajina v co nejkratším čase připravena na vstup do NATO.

  Čtěte také:
  Ukrajina: Referendum o NATO až v roce 2008
  Na Ukrajině se rozjíždí kampaň pro NATO

  Zdroj: Regnum (Rusko)

  ---

  Aliance má před sebou jinou výzvu
  Severoatlantická aliance by měla více dbát na vnitřní bezpečnost svých členů, domnívá se Daniel Hamiltona, asistent bývalé ministryně zahraničí USA Madeleine Albrightové.

  „Posledních patnáct let jsme mluvili o tom, že NATO musí opustit svůj prostor, nebo ztratí smysl. Rozšířili jsme se tak o Českou republiku a další země, uplatňujeme vojenskou sílu v Afghánistánu. Jenže pokud se zeptáte lidí na ulici, co by mělo dělat NATO, nejspíše logicky řeknou, že aliance by je měla chránit...Podle mě přišel čas upravit agendu aliance. Kromě rozprostírání aktivit začít znovu mluvit o úkolech uvnitř původního prostoru. Protože bojovou linií nemusí být hory v Afghánistánu, ale třeba pražské metro nebo letiště ve Frankfurtu, spousta dalších civilních cílů. A co dělá NATO v této oblasti? Odpověď zní: nic moc," tvrdí Daniel Hamilton v rozhovoru pro Hospodářské noviny.

  Jak dále dodává, „dříve se NATO soustředilo na obranu území, terorismus ale útočí na společnosti. Jejich ochrana, spolupráce v rámci aliance, to je podle mě pro NATO velké téma. Mělo by se o tom právě v Rize začít přemýšlet".

  Zdroj: Hospodářské noviny (ČR)


   

   

  jak natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media