natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Nový šéf NATO Stoltenberg přináší do úřadu své blízké vztahy Ruskem

  29. září 2014  16:42

  Generální tajemníci NATO - odcházející Dán Anders Fogh Rasmussen a nový Nor Jens Stoltenberg. Ilustrační foto. | foto: NATO Photos

  Nový šéf NATO Stoltenberg přináší do úřadu své blízké vztahy Ruskem

  Do funkce generálního tajemníka NATO nastupuje bývalý norský premiér Jens Stoltenberg jako první člověk ze země sousedící s Ruskem. Během jeho vlády spolu Norsko a Rusko podepsaly přelomové dohody, a ačkoliv se nikdy nezajímal o bezpečnost nebo obranu, jeho vyjednavačské dovednosti by nyní mohly být klíčové.

  Stoltenberg je znám pro své dobré vztahy s prezidentem Vladimirem Putinem a premiérem Dmitrijem Medveděvem. V posledních měsících se Stoltenberg nevyjadřoval k ruskému počínání na Ukrajině. Je otázkou, zda nyní bude pokračovat ve stopách svého předchůdce, nebo se pokusí hrát roli prostředníka uklidňujícího situaci. Podle jeho prohlášení pro norský tisk však pokračování ve stejné politice nepřipadá v úvahu.

  Kam dál?
  Norsko se připravuje na souboj o Arktidu, chce zapojit i NATO (26.6. 2014)

  Zdroj: NDTV (Indie)

  ---

  Kanada žádá NATO a USA o pomoc s námořním zásobováním a obranou vzdušného prostoru

  Kanadské námořnictvo již několik let čelí problémům se zásobováním svých lodí a zajišťování protivzdušné obrany. Nyní se obrací na své kolegy z USA a Severoatlantické aliance s žádostí o vyplnění mezer v těchto schopnostech. Je možné, že americké námořnictvo poskytne Kanaďanům dvě nadbytečné zásobovací lodě pro zajištění podpory válečných lodí na misích.

  Pro nedostatek financí nepadá oprava vlastních 40 let starých lodí v úvahu, a tak kanadské  námořnictvo zvažuje odkoupení starších zásobovacích lodí od Američanů. Vyřazované lodě poskytující ochranu vzdušného prostoru pak námořnictvo nahradí modernizovanými fregatami. Na koaličních misích má jejich roli dočasně přebrat americké námořnictvo.

  Kam dál?
  Kanada posílá válečnou loď do východní Evropy (2.5. 2014)

  Zdroj: Defense News (USA)

  ---

  Průzkum: Proti základně NATO na Slovensku je 74 % lidí

  Budování vojenské základny NATO na Slovensku si většina Slováků nepřeje. Podle průzkumu je proti 74,4 % tázaných. Slováci jsou i proti budování zásobovací základny Aliance u Popradu.

  Telefonický průzkum se uskutečnil od 12. do 21. září na vzorku 1 312 respondentů. Ve vojenské základně vidí problém jak příznivci vládní strany Smer, tak voliči opozice. Na otázku neumělo odpovědět 13,1 procenta dotázaných.

  Kam dál?
  Fico by chtěl, aby o případné základně NATO na Slovensku rozhodlo referendum (15.9. 2014)

  Zdroj: SME (Slovensko)

  ---

  NATO s Japonskem podnikly první společné protipirátské cvičení

  První společné cvičení Severoatlantické aliance a Japonska se zaměřilo na boj proti pirátům. Během cvičení v Adenském zálivu byly testovány komunikační a taktické schopnosti. Podle velitele protipirátské mise NATO komodora Aage Buur Jensena budou mít flotily, po synchronizaci činností a sdílení informací, mnohem větší šanci zajistit bezpečí námořních tras v tomto regionu.

  Za Alianci se cvičení zúčastnila bojová loď z Dánska. Dohoda o hlubší politické a praktické spolupráci mezi NATO a Japonskem byla podepsána letos v květnu. NATO hlídá vody Afrického rohu od roku 2009, mise je součástí mezinárodního úsilí v boji proti pirátům ze Somálska. Operace Ocean Shield přispěla ke značnému snížení počtu útoků v regionu.

  Kam dál?
  Japonsko rozhoduje o dalších sankcích proti Rusku (18.9. 2014)

  Zdroj: NATO

  ---

  Expert: Německo není schopno plnit své závazky vůči NATO

  Velká část výzbroje německé armády je zastaralá a neschopná držet krok s konkurencí. Německý expert na obranu ze sociálnědemokratické strany SPD Rainer Arnold obviňuje armádu ze zakrývání problémů. Největší problémy má podle Arnolda Luftwaffe, která není schopna dostát závazkům v NATO.

  Armádní zpráva, která byla předložena německému parlamentnímu výboru pro obranu, říká, že veškeré vybavení je připraveno k použití. Po bližším prozkoumání však bylo zjištěno, že některé stroje nejsou v provozuschopném stavu nebo jim chybějí díly. Arnold navrhuje reaktivovat staré funkční vybavení a především posílit armádní rozpočet.

  Kam dál?
  Německo se potýká s armádní technikou: letectvo je na zemi (29.8. 2014)

  Zdroj: Deutsche Welle (Německo)

  voj; natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media