natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Nový ministr zahraničí USA tlačí na spojence kvůli výdajům na obranu

  30. dubna 2018  23:38

  Severoatlantická aliance. Ilustrační foto. | foto: NATO Photos

  Nový ministr zahraničí USA tlačí na spojence kvůli výdajům na obranu

  Americký ministr zahraničí Mike Pompeo spojencům připomněl dohodnutou hranici 2 % HDP na obranu, které by měli dosáhnout do roku 2024. Požadavek vznesl na své první zahraniční cestě, která směřovala na schůzku Severoatlantické aliance v Bruselu. Někteří členové NATO, například Německo, ale navýšení na stanovenou hranici neplánují. „Připouštím, že krok po kroku bude Německo muset zvýšit svůj příspěvek v následujících letech,“ prohlásila kancléřka Angela Merkel při své návštěvě v USA.

  Podle Pompea bude pro ministerstvo zahraničí prioritou sdílení nákladů v rámci Aliance, budování obrany a posílení role NATO v boji proti terorismu. Mimo kritiky plnění závazků však Pompeo vyzdvihl důležitost Aliance a označil ji za „nedocenitelnou“.

  Kam dál?
  USA kvůli Rusku tlačí spojence do zvyšování výdajů na obranu (26. 4. 2018)

  Zdroj: Defense News (USA)

  ---

  Stoltenberg: K pochopení strategického významu Turecka stačí pohled na mapu

  Stačí se na mapě podívat na strategickou polohu Turecka, aby byl pochopen jeho význam jako spojence, uvedl generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.

  „Turecko je velmi ceněným spojencem. Je důležité pro naši společnou bezpečnost. V boji proti terorismu Turecko poskytlo základní infrastrukturu pro působení globální koalice proti ISIL (organizaci Islámský stát). Jsme za to Turecku vděční,“ potvrdil Stoltenberg. Ocenil také turecké zapojení v Afghánistánu.

  Kam dál?
  Turecko povede jednotku velmi rychlé reakce, oznámil Stoltenberg (19.4. 2018)

  Zdroj: Hurriyet Daily News (Turecko)

  ---

  Zaměření NATO se mění z misí na zajištění obrany vlastního teritoria, prohlásil generál Pavel

  „NATO se v těchto letech opět zaměřuje na obranu území členských států, což je jeho původním účelem, a to hlavně kvůli zhoršeným vztahům s Ruskem,“ uvedl předseda Vojenského výboru NATO Petr Pavel. Do ruské anexe Krymu v roce 2014 se Severoatlantická aliance soustředila hlavně na zahraniční mise. Poté však přerušila vojenskou spolupráci s Ruskem a muselo dojít ke změnám ve vybavení i připravenosti jednotek.

  Generál Pavel míní, že NATO musí být připraveno bránit své území vojenskou silou, přestože Rusko bude spíše preferovat jiné způsoby konfliktu než klasický ozbrojený střet. Od České republiky Aliance očekává splnění slibu, že poskytne jednu mechanizovanou brigádu, zatímco bude další připravována k nasazení.

  Kam dál?
  Aliance se připravuje na jednání Rady NATO-Rusko (27.4. 2018)

  Zdroj: Prague Daily Monitor (ČR)

  ---

  Pompeo varuje Evropu ohledně dohody s Íránem

  Spojené státy se brzy stáhnou z jaderné dohody s Íránem, varoval americký ministr zahraničí Mike Pompeo první den ve funkci. Americký prezident Donald Trump se ještě nerozhodl, ale pravděpodobně bude chtít od dohody odstoupit do konce května, tvrdí Pompeo. Prezidentovi se nelíbí chyby v dohodě a absence jejich nápravy. Jeho rozhodnutí by mohla zvrátit jen zásadní úprava dohody s Íránem.

  To, že ministrova první cesta vedla do Bruselu, podle něj ukazuje důležitost Severoatlantické aliance pro americkou zahraniční politiku. „Ve světle nepřijatelných ruských aktivit je NATO nepostradatelnější než kdy jindy,“ prohlásil Pompeo. Další cesta ministra povede do Saúdské Arábie, Izraele a Jordánska.

  Kam dál?
  Netanjahu varoval NATO: Trump možná zruší jadernou dohodu s Íránem (10.1. 2018)

  Zdroj: New York Times (USA)

  ---

  Německé vládní strany se neshodují na financování armády

  Strany německé vládní koalice se neshodnou na tom, o kolik má být navýšen obranný rozpočet. Politici Křesťanskodemokratické unie (CDU) spolu s ministryní obrany Ursulou von der Leyen požadují výrazné navýšení prostředků obranného rozpočtu. Tomu odporuje jejich koaliční partner Sociálnědemokratická strana (SPD). Ta spolu s opozicí navrhuje méně radikální navýšení rozpočtu a požadavky CDU označují jako „klanění se Trumpovi“. Americký prezident totiž po Německu žádá, aby dostálo spojeneckým závazkům.

  Kam dál?
  Německo plánuje utratit miliardu eur za obranu (24.4. 2018)

  Zdroj: Die Zeit (Německo)


  kpa; natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media