natoaktual.cz

SPECIÁL: Útok na Ukrajinu

Zpravodajský souhrn
k ruské invazi na Ukrajinu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Nová mise NATO u somálského pobřeží

  18. srpna 2009  14:09

  Nová mise NATO u somálského pobřeží
  Na základě rozhodnutí Severoatlantické rady byla v pondělí zahájena operace Ocean Shield u somálského pobřeží. Ve snaze potlačit aktivitu somálských pirátů v Adenském zálivu naváže na předcházející operaci Allied Protector. Podle prohlášení mluvčího Společného velitelství v Lisabonu majora Stefana Sbaccantiho se jedná o dlouhodobou operaci, která bude trvat tak dlouho, dokud bude třeba. Aliance stanovila cíl mise jasně, trvale zajistit bezpečnou námořní plavbu v oblasti Afrického rohu.

  Součástí mandátu aliančních lodí bude pomáhat místním státům samostatně potlačovat pirátskou hrozbu. V současné době brázdí vody u somálského pobřeží v rámci mise Ocean Shield britské, řecké, italské, turecké a americké bojové lodě. Další státy o účasti v námořní misi uvažují, uvedl Sbaccanti.

  Desítky plavidel námořních mocností operují u pobřeží Somálska a snaží se ochránit jednu z nejrušnějších námořních cest. Za minulý rok se počet útoků na obchodní plavidla zdvojnásobil.

  Čtěte také:
  Eskalace násilí o somálského pobřeží

  Zdroj: AFP (Francie), NATO

  ---

  Ukrajina: Ruské námořnictvo znečišťuje Černé moře
  Ruské lodě kotvící v ukrajinském přístavu znečišťují místní vody a pobřeží, stěžuje si Ukrajina. Ukrajinské úřady jsou toho názoru, že na konci července ruská plavidla kontaminovala krymské pobřeží ropou.

  Ukrajina zaslala ruské vládě protestní nótu, v níž žádá okamžitou akci a vyřešení celé události. Rusko nedodrželo své smluvní závazky a neumožnilo úřadům přístup do zamořených lokalit, udává náměstek ukrajinského ministra zahraničí Jurij Kostenko.

  Námořní základna Sevastopol je poslední dobou zdrojem napětí, které vážně narušuje vztahy mezi Ruskem a Ukrajinou. Od počátku minulého roku zaslala Ukrajina již 14 protestních nót, týkajících se ruské flotily v Sevastopolu.

  Čtěte také:
  Rusko nechce opustit základnu na Krymu

  Zdroj: Defense News (USA)

  ---

  NATO: Klid zbraní v den afghánských voleb
  Podle prohlášení představitelů Severoatlantické aliance se vojáci ISAF nebudou podílet na žádných útočných operacích v den voleb. Ve stejném duchu nařídil afghánský prezident Hamíd Karzáí tamním ozbrojeným silám, aby učinily totéž.

  Afghánské a koaliční síly budou hlavně dohlížet na bezpečný průběh voleb a pokusí se zabránit jakýmkoliv snahám Talibanu narušit prezidentské volby. Pouze operace nezbytné pro ochranu obyvatelstva budou probíhat i v den voleb, stojí ve stanovisku ISAF, které dále říká, že v době konání voleb nesou hlavní tíhu zodpovědnosti za bezpečnost voleb afghánské ozbrojené síly.

  Čtěte také:
  Násilí před volbami v Afghánistánu vrcholí

  Zdroj: Associated Press (USA)

  ---

  Povstalci nabídli pomoc v boji proti Talibanu
  Vůdce protalibansky orientované povstalecké skupiny Gulbuddin Hekmatyar vyjádřil v interview pro CNN ochotu pomoci koaličním jednotkám v boji proti Talibanu, pokud se mezinárodní síly připraví na odchod z jeho země. Vůdce skupiny Hizb-e-Islami nabízí svou spolupráci pod podmínkou, že mnohonárodnostní síly stanoví přesný časový plán stažení z Afghánistánu.

  "Jsem přesvědčen, že Afghánci budou bojovat proti USA a budou pokračovat v Džihádu stejně jako bojovali proti Rusům, dokud neopustí zemi," prohlásil Hekmatyar. Nespecifikoval šíři jeho pomoci, zřejmě by jeho "spolupráce" znamenala zastavení všech útoků na mnohonárodnostní síly.

  Zdroj: The Times of India (Indie)

  ---

  Válka v Afghánistánu má smysl, tvrdí Obama
  Americký prezident Barack Obama ve svém projevu prohlásil, že válka v Afghánistánu je válkou, která má smysl. Ve svém projevu se Obama snažil připravit americkou veřejnost na dlouhé tažení v Afghánistánu a na rostoucí ztráty vlastních vojáků. Je známo, že průzkumy veřejného mínění poukazují na klesající podporu afghánské kampaně. Obama si je vědom, že afghánské tažení ještě zdaleka není u konce. "Násilí v Afghánistánu nevypuklo přes noc, tudíž ho nemůžeme zkrotit přes noc,” řekl.

  Obama hovořil o nezbytnosti vést válku proti Talibanu. Podle něj je to jediná možnost, jak zabránit dalším útokům Talibanu proti Spojeným státům. "Tohle není pouze válka, která má smysl, ale je to základ obrany našeho lidu,” zdůraznil Obama.

  Prezident je přesvědčen, že jeho nová strategie v Afghánistánu je účinná. Skutečným křtem ohněm nové strategie bude průběh blížících se afghánských prezidentských voleb.

  Čtěte také:
  Jones naznačil rysy nové americké strategie

  Zdroj: The Star (Malajsie)

  sin natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media