natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Northrop Grumman ukázal první monitorovací dron NATO

  5. června 2015  14:12

  Systém vzdušného průzkumu pozemních cílů NATO AGS. | foto: NATO Alliance Ground Surveillance Management Agency

  Northrop Grumman ukázal první monitorovací dron NATO

  Americká společnost Northrop Grumman ukázala první bezpilotní letoun Severoatlantické aliance určený pro sledování pozemních cílů. Alianční Global Hawk se může zapojit do širokého spektra operací od podpory pozemních jednotek přes kontrolu hraničních přechodů až po operace spojené se zvládáním krizových situací. „Co tu dnes vidíte, je výsledkem závazku ze summitu NATO v roce 2012 – díky tomu budeme schopni kvalitního nepřetržitého monitoringu, který Alianci pomůže vypořádat se s širokou škálou výzev, jimž členské a partnerské země čelí,“ uvedl zástupce alianční agentury pro sledování pozemních cílů (NAGSMO) Erling Wang.

  „Na letecké základně Sigonella v Itálii vytváříme potřebné pozemní stanice, systémy velení a kontroly stejně jako podporu pro výcvik a logistiku,“ informoval Jim Edge ze stejné agentury. Nový alianční Global Hawk je schopen létat nepřetržitě až třicet hodin a je vybaven nejnovějšími technologiemi.

  Kam dál?
  Vzdušný prostor Pobaltí ohlídají alianční drony (28.5. 2015)
  Německo začíná s vývojem dronů (13.5. 2015)

  Zdroj: UPI (USA)

  ---

  Aliance odstartovala cvičení Baltops v Pobaltí, na červen chystá i další cvičení

  Plavidla a letouny ze 17 zemí se zúčastní námořního cvičení Severoatlantické aliance v Baltském moři. Alianční cvičení Baltops potrvá až do 20. června. Cvičení, které vedou Spojené státy, se zaměří na protiponorkové operace, vzdušnou obranu, monitoring podezřelých plavidel a vyloďování. Celkem se do cvičení zapojí 49 lodí, 61 letounů, jedna ponorka a 700 amerických, finských a švédských výsadkářů. Kromě čtrnácti zemí NATO se do cvičení zapojí také Švédové, Finové a Gruzínci. Celkem se tak cvičení týká asi 5 600 vojáků.

  Baltops je jen jedno z několika větších mnohonárodních cvičení, které NATO na červen nachystalo. V Polsku bude Aliance o víkendu testovat své komunikační systémy v rámci cvičení Steadfast Cobalt a u našich severních sousedů tento měsíc proběhne také první cvičení sil velmi rychlé reakce NATO Noble Jump.

  Kam dál?
  Moskva překvapila cvičením vzdušných sil ve stejný den jako NATO (27.5. 2015)

  Zdroj: Xinhua (Čína)

  ---

  Strach z Putina je hlavním motivem pro členství Finska v NATO

  Před několika dny finská vláda oznámila, že se hodlá věnovat tématice potenciálního členství Helsinek v Severoatlantické alianci. Ačkoli se finská veřejnost členství v NATO stále obává, hrozba, kterou představuje agresivní Rusko, je značná. Helsinky proto nyní detailně zkoumají, jaké výhody by členství v NATO Finsku poskytlo.

  Samo Finsko má k dispozici 60 bojových letounů a 250 tanků a obrněných vozidel. To je na stát finských rozměrů velmi dobrý arzenál, Rusku by však Finové čelit nemohli. Jejich armáda čítá 35 tisíc aktivních vojáků. Pokud by se Helsinky rozhodly pro vstup do NATO, mohlo by finské území bránit až 3,3 milionu aliančních vojáků s pomocí několika tisíců kusů vojenských prostředků.

  Kam dál?
  Finsko poprvé od druhé světové války cvičí bombardování pozemních cílů (3.6. 2015)

  Zdroj: Newsweek (USA)

  ---

  Příměří na Ukrajině je velmi křehké, upozorňuje šéf NATO

  Nejnovější boje mezi ukrajinskou vládou a proruskými separatisty jsou důkazem toho, jak křehké je příměří z února letošního roku. Upozornil na to generální tajemník Severoatlantické aliance Jens Stoltenberg. „Neustále někdo příměří porušuje, a je proto čím dál důležitější, aby došlo k podpoře všech iniciativ, které povedou k respektování klidu zbraní,“ uvedl šéf NATO. Za poslední dva dny kvůli konfliktu na východě Ukrajiny zemřelo 26 lidí – většinu z nich tvoří separatisté.

  Kam dál?
  NATO diskutuje o případném členství Ukrajiny, zatímco tamní boje stále pokračují (28.5. 2015)

  Zdroj: Defense News (USA)

  ---

  Americké bombardéry B-52 se zúčastní cvičení NATO v Estonsku

  Americké strategické bombardéry B-52 se příští týden zúčastní cvičení Saber Strike a Baltops v Estonsku. Součástí cvičení bude také výsadek parašutistů a těžké vojenské techniky. Cvičení se dále zúčastní americká rota tanků a obrněných vozidel, která má základnu v Lotyšsku. Obrněnci budou cvičit ve výcvikovém středisku poblíž města Tapa.

  Kam dál?
  Pobaltské státy kvůli ruským letadlům zvažují společnou obranu nebes (29.5. 2015)

  Zdroj: ERR (Estonsko)

  koc; natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media