natoaktual.cz

SPECIÁL: Útok na Ukrajinu

Zpravodajský souhrn
k ruské invazi na Ukrajinu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Norští vojáci v Afghánistánu bojovat nebudou

  15. září 2006  23:39

  Norští vojáci v Afghánistánu bojovat nebudou
  Norsko odmítlo vyhovět požadavku Severoatlantické aliance, aby byli norští vojáci v Afghánistánu přesunuti do bojů na jihu. Norsko má 300 čerstvě vycvičených vojáků v relativně klidné severní části Afghánistánu.

   

  Mluvčí norského ministerstva obrany Kjetil Eide zdůraznil, že NATO poslalo Norsku jen dotaz, nikoli žádný rozkaz. Norský viceadmirál Jan Reksten se rozhodl uplatnit právo veta a zablokovat přesunutí norských vojáků na jih. “Toto není úkol, kvůli kterému byli norští vojáci do Afghánistánu posláni,“ řekl náčelník štábu Spojeného norského operačního velitelství Gunnar Gustavsen.

   

  Podle deníku Aftenposten NATO původně neplánovalo nasazení Norů do bojových misí. Norské jednotky nejsou dostatečně vycvičeny pro boj, a nejsou pro něj ani dostatečně vybaveny.

   

  Zdroj: Aftenposten (Norsko)

   

  ---

   

  Za boje v Afghánistánu nemůže jen Taliban

  Taliban by neměl být obviňován z veškerých současných nepokojů v Afghánistánu. S Talibanem ochotně bojují i zbytky Al kajdy a různí zločinci. Řekl to vrchní velitel NATO generál James Jones. „Tendence charakterizovat současné nepokoje jako znovuzrození Talibanu je nepřesná. Za dnešní těžké boje můžou i drogové kartely, které v zemi působí. Role Talibanu by se neměla přeceňovat,“ uvedl Jones.

   

  Alianční velitelé se domnívají, že pouze menšina povstalců, se kterými na jihu země NATO bojuje, jsou radikální Talibanci. Většinou se jedná o místní lidi, kterým Taliban platí pět dolarů na den, tedy víc, než národní afghánská armáda svým mužům.

   

  Velitele NATO znepokojuje propaganda Talibanu, která hlásí, že „okupanti“ ohrožují jejich živobytí, protože hodlají vymýtit jejich maková pole, ze kterých získávají opium. Jednotky NATO jsou zaneprázdněny bojem s povstalci, a nemají tak čas na to, aby se snažily propagandu vyvrátit a získat si afghánské obyvatelstvo na svou stranu.

   

  Generál Jones vyzval mezinárodní společenství, aby účinně bojovalo proti opiové produkci, která zemi přináší polovinu státního příjmu. NATO se však nechce přímo zapojit do boje proti drogám, neboť to je práce pro civilní úřady a afghánské orgány.

   

  Zdroj: The Guardian (Velká Británie)

   

  ---

   

  Vstup Ukrajiny do NATO vyřeší referendum

  Otázku vstupu Ukrajiny do Severoatlantické aliance vyřeší referendum, které se bude konat, až přijde ten správný čas, řekl na své návštěvě Bruselu ukrajinský premiér Viktor Janukovič. Ukrajinský prezident Viktor Juščenko udělal ze vstupu země do NATO jeden z klíčových bodů své kampaně, ale narazil na silný odpor části Ukrajinců.

   

  Na návštěvě v Bruselu ukrajinský premiér Viktor Janukovič oddělil otázku vstupu Ukrajiny do NATO od vzájemně výhodné spolupráce. Řekl také, že otázka referenda je zatím předběžná, neboť Ukrajina musí nejprve provést sociální a ekonomické reformy. Podle Janukovičových slov potřebuje vstup země do NATO silnou podporu lidí a ne současných 12% - 25% obyvatelstva.

   

  Sbližování Ukrajiny a NATO se nelíbí Rusku. Janukovič však prohlásil, že v zájmu Ukrajiny je zachovat si strategické vztahy s Ruskem.  

   

  Čtěte také:

  NATO zvýší finanční podporu Ukrajině (6.9.2006)

  Termín vstupu Ukrajiny do NATO stále neurčen (4.9.2006)

   

  Zdroj: Novosti (Rusko)

   

  ---

   

  Scheffer chválí Ukrajinu za účast v misích

  Ukrajinský premiér Viktor Janukovič navštívil při své cestě do Bruselu velitelství NATO a sešel se s generálním tajemníkem Jaapem de Hoopem Schefferem a stálými zástupci zemí NATO.

   

  Po společné schůzce premiér Janukovič novinářům řekl: „Pro Ukrajinu je velice důležité, že se může účastnit budování nového systému evropské bezpečnosti skrze intenzivní dialog se Severoatlantickou aliancí. Pro Ukrajinu dnes neexistuje žádná jiná alternativa, než vzájemná spolupráce s NATO.“

   

  Na otázku, jestli bude Ukrajina žádat o účast v Akčním plánu členství NATO, premiér odpověděl, že vzhledem k současné situaci na Ukrajině bude nutné udělat na chvíli pauzu.

   

  Jaap de Hoop Scheffer řekl, že obě strany souhlasí, že z partnerství mezi Ukrajinou a NATO má užitek jak Ukrajina, tak i NATO. Generální tajemník zároveň Ukrajinu pochválil za její aktivní účast v misích aliance.

   

  Zdroj: NATO

   

  ---

   

  NATO a Rusko budou cvičit afghánské protidrogové specialisty

  Rada NATO-Rusko odstartovala projekt pro protidrogový výcvik afghánských bezpečnostních složek. Do programu se zapojí 44 afghánských policistů, kteří svůj výcvik zahájí 15. září. Afghánci odcestují nejprve do Turecka, kde budou navštěvovat Tureckou akademii proti drogám a organizovanému zločinu v Ankaře, poté se přesunou do Ruska na Mezinárodní výcvikové centrum Domodědovo u Moskvy. Frekventanty programu vybrala Organizace spojených národů, Kancelář pro drogy a kriminalitu v úzké spolupráci s afghánskými úřady. Na místě bude rovněž působit mobilní výcvikový tým.  

   

  Cílem projektu je přispět k bezpečnosti v oblasti Afghánistánu a okolí sdílením znalostí států NATO a Ruska. Do celé akce se zapojily kromě Afghánistánu i Kazachstán, Kyrgyzstán, Tádžikistán, Turkmenistán a Uzbekistán. Celý projekt má být doplňkem pro již běžící výcvikové programy ve střední Asii pro boj proti drogám.

   

  Zdroj: NATO

   

   

   

  jak natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media