Norsko velmocí ve vývozu zbraní
Mírový profil Norska stojí v příkrém kontrastu k jeho úspěchům v oblasti vývozu zbraní. Nové údaje ukazují, že Norsko je největším světovým vývozcem zbraní vzhledem ke své populaci. Údaje Stockholmského mezinárodního mírového výzkumného institutu (Stockholm International Peace Research Institute) ukazují Norsko v roli vedoucího vývozce zbraní se silně rostoucím průmyslem. „Profil Socialistické levicové strany jako „odzbrojovací“ strany byl zničen norským zbrojním průmyslem. Vzrůstající podíl norské výroby zbraní je využíván ve válečných situacích, vývoz do Spojených států je kolosální,“ uvádí magazín Økonomisk Rapport. V posledních pěti letech se obrat zvýšil o 30 procent a příjmy tohoto průmyslu jsou 7 miliard norských korun (1,05 miliardy amerických dolarů) ročně. Zaměstnává okolo 5000 lidí. Podle údajů Stockholmského institutu je Norsko největším světovým vývozcem zbraní vzhledem k počtu obyvatel a v reálných hodnotách mu patří 11. příčka.
Zdroj: Aftenposten (Norsko)
---
Výcvikem NATO prošlo 1500 iráckých důstojníků
V roce 2005 výcviková mise Severoatlantické aliance v Iráku vycvičila 1 000 středních a vyšších důstojníků přímo v zemi a téměř 500 v zařízeních NATO v Evropě. „Cílem aliance je dosáhnout stejného výsledku i v roce 2006,“ uvedl mluvčí NATO James Appathurai. Instruktoři 26-ti členné aliance pracují v Iráku od srpna 2004, aby pomohli rozvoji bezpečnostních institucí v zemi. V září 2005 generální tajemník NATO Jaap de Hoop Scheffer a irácký ministerský předseda Al-Jafaari otevřeli Iráckou akademii společného štábu (Iraqi Joint Staff College) v Ar-Rustamijáhu na předměstí Bagdádu, kde výcvik důstojníků primárně probíhá.
Zdroj: Islamic Republic News Agency (Írán)
---
Aliante: Hra, již respektují i vlády
Tisíce evropských středoškoláků od Velké Británie po Litvu se letos účastní soutěže Aliante. Ta vznikla před sedmi lety v severomoravském městečku Studénka. Studenti deseti evropských zemí spolu bojují pomocí internetu ve vědomostech o bezpečnostní politice v rámci NATO.
Dvojice studentů odpovídají pomocí internetu na dvacet otázek prvního kola testu, které pro ně připravili lidé z Mezinárodního politologického ústavu Masarykovy univerzity v Brně. Soutěžící mají za úkol vybrat jednu ze čtyř nabízených odpovědí. Výherci dvou kol letos v červnu odjedou do Nizozemska podívat se na tamní základny královského námořnictva, kde je rovněž čeká finále soutěže. Zůstane čtyřiadvacet nejlepších, kteří budou mít v červenci na programu cestu na základny španělské armády. Klání pořádá občanské sdružení Jagello 2000 sídlící v Ostravě, které vzniklo právě ve Studénce před sedmi lety.
Stále vzrůstající zájem o soutěž si předseda sdružení Zbyněk Pavlačík vysvětluje právě neobvyklými cenami pro studenty, kterými jsou cesty na nejrůznější evropské vojenské základny. „Zpočátku jsme si lámali hlavu nad tím, čím odměnit soutěžící, aby se cenami nestaly obvyklé mobily nebo počítače,“ říká Pavlačík. Náklady na soutěž platí kromě českého ministerstva zahraničí rovněž ministerstva obrany Španělska a Nizozemska, část financuje i centrála NATO.
Zdroj: Lidové noviny (ČR)
---
Lotyšsko bude v listopadu hostit summit NATO
Summit Severoatlantické aliance v Lotyšsku se uskuteční 28. a 29. listopadu, uvedlo lotyšské ministerstvo zahraničí. „Přesné datum pro summit NATO bylo vybráno. Bude se konat 28. a 29. listopadu v Rize,“ sdělila mluvčí ministerstva Inga Saleniece agentuře France-Presse. Lotyšská prezidentka Vaira Vike-Freiberga oznámila již v prosinci, že její země byla jako první bývalá sovětská republika vybrána, aby hostila summit NATO. Uvedla, že shromáždění by se mělo uskutečnit na konci roku 2006, avšak nesdělila přesné datum. Lotyšsko bylo anektováno Sovětským svazem na konci 2. světové války po dobu téměř padesáti let. Svou nezávislost získalo roku 1991 a roku 2004 pak vstoupilo do NATO i Evropské unie.
Zdroj: DefenseNews (USA)
---
První skupina lékařů NATO opouští Pákistán
První skupina zdravotníků NATO, kteří přijeli do Pákistánu léčit oběti zemětřesení z 8. října, po uzavření polní nemocnice v Kašmíru odjela domů. Asi 100 lékařů a zdravotnického personálu z hlavní alianční Vojenské pomocné nemocnice (Military Relief Hospital) opustilo v úterý vojenskou základnu nedaleko pákistánského hlavního města Islamabád, uvedl mluvčí NATO major Eric Bruijn. Nemocnice v Bághu, jednom ze zemětřesením nejvíce zdevastovaných měst Kašmíru, byla vybudována v listopadu. Po uzavření tohoto 32-lůžkového zařízení NATO darovalo stany, léky a další vybavení místní státem spravované nemocnici v Bághu, uvedl Bruijn. Zemětřesení o síle 7,6 stupňů v Kašmíru a severozápadním Pákistánu zabilo téměr 87000 lidí a další tisíce zranilo. NATO pro záchranné operace poskytlo tisícičlenný tým mediků, techniků a pilotů. Aliance uvedla, že celý její tým opustí oblast zemětřesní do 1. února. Personál nemocnice NATO se skládal z lékařů, sester a podpůrného personálu z Nizozemí, České republiky, Francie, Portugalska a Velké Británie.
Zdroj: Daily Times (Pákistán)