natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Nizozemci se přidali k Britům s varováním Putinovi

  22. června 2015  19:02

  Britská vrtulníková loď HMS Ocean vede flotilu plavidel NATO na úvod cvičení BALTOPS v Baltském moři | foto: Royal Navy

  Nizozemci se přidali k Britům s varováním Putinovi

  Probíhající cvičení Severoatlantické aliance na dvorku ruského prezidenta Vladimira Putina se nedějí jen tak pro nic za nic. Je to ochutnávka toho, co Putin zakusí, pokud bude nadále dělat v Evropě problémy. Takto Rusko varoval nizozemský ministr zahraničí Bert Koenders. „Ve východní Evropě jsou státy, které se situací na Ukrajině cítí ohroženy. Tato cvičení jsou proto také varováním prezidentu Putinovi,“ uvedl Koenders.

  Koenders svými slovy navázal na britského ministra obrany Michaela Fallona. Ten se nechal slyšet, že cvičení jsou demonstrací závazku kolektivní obrany NATO. „Je to varování panu Putinovi, že řinčení ruskými zbraněmi nijak neovlivní odhodlání NATO nebo Británie stát bok po boku s našimi spojenci,“ uvedl Fallon.

  Kam dál?
  NATO posiluje svou obranu nejvíce od dob studené války (18.6. 2015)
  Nebezpečně provokujete a destabilizujete, obvinilo NATO Moskvu (17.6. 2015)

  Zdroj: International Business Times (Velká Británie)

  ---

  GLOBSEC 2015: Dodávky plynu přes Ukrajinu mají strategický význam

  Tranzit zemního plynu z Ruska skrz Ukrajinu do Evropy je strategicky důležitý a potřebujeme, aby byl dostupný i v budoucnu. Na bezpečnostní konferenci GLOBSEC to uvedl viceprezident Evropské komise pro energetickou unii Maroš Ševčovič. „Je to významný plynovod s kapacitou přenosu 140 miliard kubických metrů za rok. Tuto kapacitu plynoucí do EU nejsme schopni plně nahradit žádným v současnosti projednávaným projektem,“ upozornil Ševčovič.

  Podle Evropské unie alternativní cesty navržené Ruskem postrádají potřebnou infrastrukturu, obsahují zúžení, která neumožňují dostatečné dodávky, nebo jako v případě plynovodu Turkish Stream jsou teprve ve fázi plánování. „Je nutné začít s velkými projekty jen z důvodu obejití Ukrajiny? Ukrajina je připravena projít velmi bolestivými reformami. Schválila zákon ohledně zemního plynu, který kopíruje evropskou legislativu,“ upozornil dále Šefčovič.

  Kam dál?
  Breedlove: Rusko se nechová jako zodpovědná jaderná mocnost (18.6. 2015)
  Ukrajina ratifikovala smlouvu o radioaktivním odpadu (18.6. 2015)

  Zdroj: Shanghai Daily (Čína)

  ---

  Britové prodlouží svůj závazek k silám NATO o tři roky

  Na jeden tisíc britských vojáků bude součástí sil velmi rychlé reakce Severoatlantické aliance až do roku 2021. V článku pro Sunday Telegraph o tom informoval britský ministr obrany Michael Fallon. Rozhodnutí podle Fallona reflektuje odhodlání britské vlády učinit všechny potřebné kroky, jež Británii zajistí bezpečnost. 

  Fallon současně reagoval na kritiku kvůli možnému snížení britského obranného rozpočtu o 500 milionů liber. V článku ministr poukázal na to, že britské výdaje na obranu ve výši 34 miliard liber ročně jsou páté největší na světě, upozornil na účast Británie ve vojenské alianci proti organizaci Islámský stát, ve výcvikových misích v Afghánistánu a na Ukrajině nebo na úsilí Británie pomáhat v Sierra Leone a Nepálu. „Žádná jiná evropská země tak silnou roli ve světě nemá,“ dodal Fallon.

  Podle Fallona je navíc potřeba věnovat pozornost příčinám a nejen důsledkům nestability. „To znamená využívat naší soft power a diplomacii při pomoci slabším zemím s budováním silnějších institucí nebo vymáháním dodržování práva včetně ženských práv.“

  Kam dál?
  Británie slíbila dalších 500 vojáků pro síly velmi rychlé reakce NATO (9.6. 2015)
  Bývalý šéf NATO: Britský premiér musí dodržet „povinnou míru výdajů“ (4.6. 2015)

  Zdroj: BBC (Velká Británie)

  ---

  GLOBSEC 2015: Muslimové musí více vystupovat proti extremismu, upozorňuje Cameron

  Tichá tolerance extremistických předsudků přispívá k jejich legitimizaci a Britové se pak snáze mohou připojit k džihádu. Na slovenské bezpečnostní konferenci GLOBSEC na to upozornil britský premiér David Cameron. Tolerance protizápadní ideologie tak jde na ruku organizaci Islámský stát, který je díky tomu schopen snadněji verbovat nové síly v britských městech. Cameron proto naléhal na muslimské rodiny a představitele, že se sami musí postavit proti myšlenkám IS.

  „Jste-li znepokojený chlapec naštvaný na svět nebo dívka, která hledá svoji identitu nebo něco, v co by mohla věřit, a ve všem okolí je něco tiše tolerováno, je pro vás potom jednoduší změnit se z britského teenagera v bojovníka IS nebo ženu bojovníka IS, než by to bylo pro člověka, který se s těmito věcmi nesetká,“ uvedl Cameron. Očekává se, že jeho komentář vzbudí nevoli mezi představiteli muslimů. Britský premiér je však přesvědčen, že je potřeba otevřeně debatovat o tom, kdo má vykonávat jakou roli v boji proti extremistické ideologii.

  Kam dál?
  Nevměšujte se do Afghánistánu, varoval Tálibán Islámský stát (17.6. 2015)
  Islámský stát vyzval k boji muslimy na Balkáně (8.6. 2015)

  Zdroj: The Telegraph (Velká Británie)

  ---

  Británie bude na východě Evropy aktivní déle

  Londýn zvýší svůj závazek členským státům Severoatlantické aliance na východě Evropy tím, že jeho vojáci a stíhací letouny budou v oblasti pobývat déle. Informoval o tom britský ministr obrany Michael Fallon. „Je důležité, že nadále budeme panu Putinovi vysílat zprávu o tom, že jsme oddáni kolektivní obraně NATO,“ upozornil Fallon.

  Pro síly velmi rychlé reakce NATO Britové v příštím roce vyčlení 1000 vojáků a v roce 2017 dokonce 3000 vojáků. Britské bojové letouny Typhoon, které hlídaly vzdušný prostor nad Pobaltím, navíc v této činnosti budou příští rok zase pokračovat.

  Kam dál?
  Britský ministr zahraničí: Británie se nemusí odstřihnout od zbytku světa (2.6. 2015)
  Pobaltské státy kvůli ruským letadlům zvažují společnou obranu nebes (29.5. 2015)

  Zdroj: Daily Star (Libanon)

  koc; natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media