natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

  • natoaktual.cz
  • Zpravodajství
  • Informační centrum o NATO
  • nato.idnes.cz

  • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

    Kvůli Rusku musíme pořádat více cvičení, zní z Pentagonu

    8. června 2015  15:53

    Americký ministr obrany Ash Carter se svou manželkou. Ilustrační foto. | foto: U.S. NAVY

    Kvůli Rusku musíme pořádat více cvičení, zní z Pentagonu

    Spojené státy potřebují zvýšit počet cvičení a výcvikových programů v Evropě a posílit sdílení zpravodajských informací napříč členskými státy Severoatlantické aliance. To vše je potřeba k lepšímu vyvážení ruské agrese v regionu, uvedl americký ministr obrany Ash Carter po setkání s americkými diplomaty a vojáky v Německu. Carter dále připustil, že ekonomické sankce Rusku nezabránily ve vojenské podpoře proruských separatistů na východě Ukrajiny. „Jsou jiné kroky, které musíme učinit, jelikož to vypadá, že Vladimir Putin nezměnil svůj postoj. V dlouhodobém výhledu se proto musíme této skutečnosti přizpůsobit,“ uvedl Carter.

    Jiní zástupci USA za sankcemi stojí, jelikož podle nich poznamenaly ruskou ekonomiku. Podle Cartera však nevedly ke změně.

    Kam dál?
    Aliance odstartovala cvičení Baltops v Pobaltí, na červen chystá i další cvičení (5.6. 2015)

    Zdroj: The San Diego Union-Tribune (USA)

    ---

    Rusko by napadlo NATO leda v šíleném snu, vyloučil válku Putin

    Kreml nezvyšuje své ofenzivní vojenské schopnosti v zahraničí a pouze reaguje na bezpečnostní hrozby způsobené vojenskou expanzí USA a Severoatlantické aliance. Uvedl to ruský prezident Vladimir Putin pro italský list Corriere della Sera. Západ by podle něj neměl vnímat poplašné zprávy o probíhající „ruské agresi“ vážně, jelikož celosvětový vojenský konflikt je v moderním světě nepředstavitelný.

    Přečtěte si k tématu

    „Myslím si, že jen blázen a pouze ve snu si dokáže představit, že by Rusko najednou napadlo NATO,“ uvedl Putin s tím, že některé země by podle něj mohly podobné obavy přiživovat. Například Spojené státy by podle Putina mohly potřebovat externí hrozbu k udržení svojí vedoucí úlohy v atlantickém společenství.

    Ruská vojenská politika „není globální, ofenzivní ani agresivní“, upozornil Putin. Rusko podle něj navíc nemá téměř žádné základny v zahraničí. A těch málo zbývajících jsou pozůstatky z dob Sovětského svazu. „Rusko uzavřelo své základny na Kubě, ve Vietnamu a další,“ zdůraznil Putin a dodal, že NATO vydává na obranu desetinásobek toho, co Rusko. Amerika podle něj v Evropě buduje protiraketové systémy, základny a radary navzdory varování Moskvy, že tyto kroky podkopávají mezinárodní bezpečnost.

    Kam dál?
    Ruský diplomat: Žádost Pobaltí o jednotky NATO je útokem na Zakládající akt (4.6. 2015)
    Musíme být připraveni, upozorňuje Varšava kvůli ruské agresivitě (3.6. 2015)
    Rusko a Evropa jsou v „hybridní válce“, upozorňuje bývalý šéf NATO (16.4. 2015)

    Zdroj: RT (Rusko), TASS (Rusko)

    ---

    Lockheed dostal zakázku na 94 letounů F-35 pro USA, Itálii nebo Turecko

    Americká společnost Lockheed Martin Aeronautics získá od amerického ministerstva obrany 920 milionů dolarů na nákup materiálů a komponentů pro výrobu 94 bojových multifunkčních letounů F-35 Lightning II.

    Letoun 15. generace, který je schopen útočit na pozemní cíle, pomáhat s monitoringem nebo chránit vzdušný prostor, se nyní vyvíjí ve třech verzích. Ve verzi A bude vyrobeno 78 letounů pro americké letectvo, Itálii, Turecko, Austrálii a Norsko. 14 letounů ve verzi B získá americká námořní pěchota a Itálie a dvojici letounů ve verzi C si objednalo americké námořnictvo a námořní pěchota.

    Do programu se kromě Lockheedu zapojují také další firmy. Mezi nimi jsou například Northrop Grumman, BAE Systems, Pratt and Whitney nebo Rolls-Royce. Práce na letounech v USA, Velké Británii a Itálii by měly skončit v roce 2019 a do roku 2022 by letouny měly být plně začleněny do činnosti vzdušných sil.

    Kam dál?
    Northrop Grumman ukázal první monitorovací dron NATO (5.6. 2015)
    Německo začíná s vývojem dronů (13.5. 2015)

    Zdroj: Airforce Technology (Velká Británie)

    ---

    Islámský stát vyzval k boji muslimy na Balkáně

    Organizace Islámský stát ve svém nejnovějším propagandistickém videu vyzvala balkánské muslimy, aby se k IS připojili, nebo aby rozpoutali konflikt na Balkáně. Video nazvané „Čest je v džihádu, zpráva pro Balkán“ trvá 22 minut a průvodce videem v něm anglicky mluví o historii Balkánu a muslimských komunitách v Bosně a Hercegovině, Kosovu, Makedonii, Albánii a dalších zemích v regionu. Ve videu vystupuje také několik lidí, kteří přišli bojovat za IS právě z Balkánu. Ti vyzývají muslimy, aby přišli bojovat do Iráku a Sýrie, kde „mohou důstojně žít se svými rodinami v bezpečí“.

    „Mnozí z vás si stěžují, že nemůžete nosit plnovous nebo nikáb. Tohle je vaše příležitost, uskutečněte hidžru,“ vyzývá jeden z nich. Ti, kdo nemohou cestovat do země islámu, mají zaútočit na armády a diktátory ve své zemi. „Bojujte proti nim. Jestli můžete, dejte jim výbušniny pod auta, do jejich domovů. Jestli můžete, dejte jim do jídla nebo pití jed. Nechte je zemřít. Zabíjejte je, kdekoli a kdykoli to jen jde. V Bosně, Srbsku, Sandžaku. Dokážete to, Alláh vám pomůže.“

    Kam dál?
    IS rekrutuje bojovníky v Afghánistánu, do roka by mohl získat atomové zařízení (25.5. 2015)
    Navzdory výzvě Ankary NATO žádnou strategii proti IS nemá (18.5. 2015)

    Zdroj: B92 (Srbsko)

    ---

    Role Norska v aliančním protiraketovém deštníku je nezbytná

    Oslo souhlasilo se svou rolí v obranném protiraketovém systému NATO. Norská premiérka Erna Solberg uvedla, že jakožto věrný člen Severoatlantické aliance je účast její země nezbytná. „Musíme důkladně prozkoumat, jakou roli bychom v systému měli hrát,“ uvedla Solberg po setkání se svým předchůdcem a zároveň nynějším generálním tajemníkem NATO Jensem Stoltenbergem. Podle šéfa NATO se Norsko nemusí nutně stát domovem protiraketových střel. „Je mnoho způsobů, jak se zapojit do systému protiraketové obrany. O možnostech jsem během své návštěvy jednal s norským parlamentem,“ informoval Stoltenberg.

    Spojené státy již v Evropě rozestavily trojici plavidel, jejichž úkolem je zachytit mezikontinentální balistické rakety, a připravují se na vyslání čtvrté. NATO současně rozmístilo radary a další součásti systému v Polsku, Rumunsku, Španělsku, Turecku a České republice.

    Vývoj protiraketového systému v Evropě, který se skládá ze sítě radarů a protiraketových střel, je již dlouho trnem v oku Kremlu, který v březnu zašel tak daleko, že vyhrožoval Dánsku jaderným útokem na jeho lodě, pokud se stanou součástí systému.

    Kam dál?
    NATO chystá modernizaci systému protiraketové obrany (20.5. 2015
    Rusko vyhrožuje alianci kvůli jejímu protiraketovému deštníku (17.4. 2015)

    Zdroj: The Local (Norsko)

    koc; natoaktual.cz

    Barista i záchranář u kanónu

    Říjen 2019

    Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

    Dny NATO v Ostravě

    Září 2019

    Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

    Továrna na instruktory

    Červenec 2019

    Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

    Mraky prachu, vedro a léčky

    Červen 2019

    Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

    Partneři portálu

    NATO PDD iDnes.cz Newton Media