Nenápadná, ale důležitá změna v aliančním vnímání kyberbezpečnosti
K nenápadné, ale velice důležité změně v tom, jak Severoatlantická aliance vnímá kyberútoky, došlo minulý měsíc. NATO potvrdilo, že ve svých operacích bude ofensivně využívat kyberprostor.
Aliance se tak vzdálila od svého historického přístupu k této doméně, který znamenal především obranu vlastních sítí. Agresivnější přístup má ukázat Rusku, že Aliance je připravena bránit své členy v kyberprostoru stejně jako na zemi, ve vzduchu nebo pod vodou.
Kam dál?
V Estonsku začíná kybernetické cvičení pod vlajkou NATO (29.11. 2017)
Zdroj: Foreign Policy (USA)
---
Polsko: Cena systémů Patriot je pro nás nepřijatelná
Cena, za jakou jsou Spojené státy ochotné prodat nám protiraketové systémy Patriot, je nepřijatelná, prohlásil náměstek polského ministra obrany Bartosz Kownacki. V listopadu se americká strana rozhodla systémy prodat za 10,5 miliardy amerických dolarů, Polsko však není ochotno do systémů investovat více než 7,5 miliardy dolarů.
„Cena pro nás byla překvapením. Cena je naprosto nepřijatelná, i pokud vezmeme v úvahu finanční zdroje, které máme k dispozici na modernizaci polských ozbrojených sil. Nemůžeme si dovolit utratit tolik na dvou bateriích a raketách,“ dodal Kownacki.
Američané za tuto cenu nabízejí ještě čtyři rádiové stanice, čtyři panely pro řízení palby, 16 palných systémů a 208 raket pro systém PAC-3 Patriot.
Kam dál?
Polsko plánuje zvýšit výdaje na obranu až na 2,5 % HDP (24.10. 2017)
Zdroj: Novinite (Bulharsko)
---
S následky povodní v Albánii pomáhá i NATO
Členské a partnerské země Severoatlantické aliance začaly v tomto týdnu pomáhat Albánii vypořádat se s nejzávažnějšími následky dešťových srážek v historii země. Albánie zažádala o pomoc aliančního Euro-atlantického centra pro koordinaci při katastrofách (EADRCC) 4. prosince, po těžkých deštích ve středu a na jihu země. Podle oficiálních albánských údajů záplavy poškodily přes 4500 budov, 36 elektráren a desítky silnic. Vedly také k dočasnému uzavření letiště v hlavním městě a rozsáhlým evakuacím.
Členské a partnerské země NATO ihned odpověděly na požadavek Albánie a v současné chvíli nabídlo pomoc, včetně vybavení na vodní záchranné operace, generátorů elektřiny a dočasných přístřešků Bulharsko, Francie, Černá Hora, Slovinsko, Slovensko a Rakousko.
---
Makedonie chce získat pozvánku do NATO v roce 2018
Ač je další summit Severoatlantické aliance za rok a půl, někteří z aspirujících členů Aliance se již ptají, jestli budou na akci pozváni. Podle posledních oficiálních informací dojde v dubnu 2018 ke schůzce ministrů zahraničí členských zemí, která bude mít za úkol přezkoumat, zda některá země splnila všechny podmínky do vstup do Aliance.
Pro brzký vstup doufá Makedonie, která o členství usiluje již od roku 1999, kdy začal program Membership Action Plan (MAP), který se pokouší přiblížit zemi standardům NATO.
Sousední Albánie, která začala o členství usilovat ve stejném roce, se členem stala v roce 2009, Černá Hora se pak k Alianci přidala v roce 2017.
Kam dál?
Makedonie v Albánii usiluje o podporu ke vstupu do NATO (21.11. 2017)
Zdroj: Deutsche Welle (Německo)
---
Americké jednotky v bojových zónách budou v případě omezení provozu vlády bez platu
Americké jednotky v bojových zónách by v případě dočasného pozastavení některých činností vlády byly nuceny pracovat bez platu. „Takové narušení má vliv na celou organizaci a je značně destruktivní,“ prohlásil David Norquist z ministerstva obrany USA.
Pozastavení činností vlády by donutilo uniformované vojenské příslušníky, včetně nasazených vojáků, pracovat bez platu, dokud se činnost vlády neobnoví. Pozastavení by se taky dotklo některých vojenských rodin a tisíců civilních zaměstnanců ministerstva obrany, kteří by se museli odebrat na nucenou neplacenou dovolenou. Taková situace se mohla odehrát tento týden, Kongres však pozastavení některých činností zabránil přijetím nového zákona.
Zdroj: Stars and Stripes (USA), The Guardian (Velká Británie)