Nemocnice NATO v Pákistánu rozšiřuje kapacitu
Lékařský tým NATO poblíž města Bagh, který již léčí denně stovky lidí, dosáhl nového milníku zprovozněním 60-ti lůžkového zařízení. V závodě s časem lékaři NATO ošetřili a ošetřují stovky lidí denně pomocí lékařských týmů, které pročesávají oblast automobilem i pěšky a léčí zraněné a nemocné. Mezitím pokračovaly práce na hlavním nemocničním zařízení, které nyní začíná poskytovat širokou péči včetně komplexní chirurgické činnosti.
„Nyní jsme provozuschopní, avšak budeme pokračovat v rozšiřování kapacity a kvalifikace, jakmile přibude další zdravotnický personál. Některá ošetření jsou komplexnější, jiná mohou být provedena rychleji. V průměru bychom dnes měli být schopni vyšetřit okolo 300 lidí denně,“ řekl kapitán Jelle Bijlsma, nizozemský operační důstojník mnohonárodní jednotky.
V těchto dnech by se k týmu NATO měl připojit 30-ti členný zdravotnický personál z České republiky a v blízké domě by měl dorazit i tým z Británie. Oblasti, které jsou nyní těžko dostupné se s očekávajícím příchodem sněhu stanou téměř nedostupnými, nicméně týmy NATO hodlají stále pokračovat. „Hovořili jsme s pákistánskými představiteli ohledně použití oslů při přepravě medikamentů a lékařů do horských oblastí,“ uvedl kapitán Bijlsma.
Zdroj: NATO (Brusel)
---
Ukrajina v NATO může způsobit nové rozdělení
Vstup Ukrajiny do NATO způsobí mezi ní a Ruskem a Běloruskem rozdělení, podobné Berlínské zdi, uvedl Andrej Kokošin, člen ruské dolní komory parlamentu a předseda výboru pro vztahy s ruskou diasporou. Podle něj ukrajinský vstup do NATO způsobí „vízový režim, který bude mít špatný dopad na desítky milionů lidí.“
„Z hlediska ukrajinské bezpečnosti je to naprosto absurdní,“ řekl Kokošin. „Ani Rusko, ani Bělorusko jako hlavní sousedé nepředstavují pro Ukrajinu žádnou hrozbu.“ Dále uvedl, že ukrajinské členství v NATO by bylo „nesmyslné a znamenalo by velkou ránu jejímu průmyslu.“ Obvinil Ukrajinu, že se nechala aliancí strhnout z „ideologických a politických důvodů.“
Zdroj: RIA Novosti (Rusko)
---
Mírová mise NATO na jižním Kavkaze předčasná
Ministr zahraničí Ázerbajdžánu Elmar Mamedyarov uvedl, že umístění mírových jednotek NATO v zóně konfliktu Náhorního Karabachu by bylo předčasné. „Pokud hovoříme o mírových misích, měli bychom primárně diskutovat jejich mandát. A to jsme ani nezačali rozvíjet,“ uvedl Mamedyarov pro tisk.
Vyslanec NATO na jižním Kavkaze Romualds Razuks již dříve v Jerevanu řekl, že NATO by bylo připravené na jižním Kavkaze rozmístit mírový kontingent, pokud by o to bylo požádáno. „Ázerbajdžán, Arménie a další spolupředsedové Minské skupiny chápou, že mírové síly nesmí být ze zemí spolupředsedajících Minské skupině či sousedních států. Pokud bude zvolena varianta mírové mise, musí být provedena v rámci Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě,“ řekl Mamedyarov. Uvedl pak, že jeho země „není pro cizí vojenskou přítomnost v Ázerbajdžánu.“ „Zákony takové umístění cizích jednotek v naší zemi zakazují,“ dodal.
Zdroj: Interfax (Rusko)
---
Pobaltí chystá společné středisko včasné výstrahy
Ministři obrany Litvy, Estonska a Lotyšska odsouhlasili vytvoření střediska včasného varování, jehož účelem má být lepší ochrana vzdušného prostoru baltských států, uvádí zprávy z estonského hlavního města Tallinu. Ministři se setkali v jihoestonském městě Paarnu, aby zpevnili bezpečnost svých vzdušných prostorů poté, co 15. září v Litvě havaroval ruský bojový letoun. Velící zpravodajské středisko bude umístěno poblíž litevského města Kaunas. Havárie ruského letounu Su-27 uspíšila vytvoření centra, které bylo plánováno již od vstupu baltských států do NATO v březnu 2004, uvedl litevský ministr obrany Gediminas Kirkilas.
Ruský bojový letoun havaroval nedaleko vesnice Ploksciai 90 km severozápadně od litevského hlavního města Vilnius při svém letu z Petrohradu do ruské enklávy Kaliningrad. Letoun byl v litevském vzdušném prostoru asi 20 minut, než stačily německé bojové letouny, zodpovědné za střežení vzdušného prostoru těchto tří nových členů NATO, na tuto situaci reagovat.
Zdroj: Xinhua (Čína)
---
Stav zraněného vojáka v KFOR stabilizován
Podle dnešních informací z francouzské polní vojenské nemocnice v kosovské Plané, kde je hospitalizován postřelený český voják z mise KFOR, je jeho stav stabilizovaný.
Život příslušníka českého kontingentu v misi KFOR, který byl postřelen při plnění úkolů patroly v úterý 8. listopadu 2005 kosovskými Albánci, nebyl a není v souvislosti s utrpěným zraněním v přímém ohrožení. Po předpokládaném pobytu ve francouzské polní nemocnici by měl být zřejmě ve čtvrtek 10. listopadu 2005 propuštěn k dalšímu doléčení na české základně Šajkovac a po nezbytné rekonvalescenci by měl být opět zařazen k plnění úkolů mise.
Zdroj: Ministerstvo obrany ČR