natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Němečtí piloti kritizují nasazení vrtulníků Tiger v Mali

  31. července 2017  15:49

  Bitevní vrtulník Eurocopter Tiger německé armády | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

  Němečtí piloti kritizují nasazení vrtulníků Tiger v Mali

  Po nehodě vrtulníku Tiger v Mali, při které zemřeli oba členové posádky, začala komunita německých vojenských pilotů kritizovat nasazení strojů Tiger v této africké zemi. Podle nich nebyly vrtulníky dostatečně testovány na tak specifické prostředí a sami piloti měli nalétáno nedostatek hodin před nasazením.

  „Naši piloti neměli dostatek zkušeností na těchto strojích, aby dokázali vyřešit veškeré krajní situace,“ prohlásil představitel leteckého personálu Bundeswehru. Bundeswehr nařčení odmítl a prohlásil, že do akce žádné nezkušené piloty neposlal, jeden z mrtvých dokonce na stejném stroji sloužil v Afghánistánu.

  Nehoda znovu otevřela diskuze o nedostatečné vybavenosti německé armády, počínaje vybavením jednotlivce až po nefunkčnost některých velkých strojů.

  Kam dál?
  V Mali se zřítila německá helikoptéra, dva mrtví (27.7. 2017)

  Zdroj: Zeit Online (Německo), Der Tagesspiegel (Německo)

  ---

  Pence navštívil Estonsko, aby ukázal americkou podporu východním členům NATO

  Americký viceprezident Mike Pence navštívil Estonsko, aby ukázal podporu východnímu křídlu Severoatlantické aliance. Pence se setkal s estonským předsedou vlády Jürim Ratasem, se kterým diskutoval o potenciálním umístění amerických protiletadlových systémů. Podobný systém umístily Spojené státy tento měsíc v Litvě.

  Viceprezidentova návštěva následovala po přemístění asi dvou tisíc ruských vojáků blíže k lotyšským a estonským hranicím v rámci vojenského cvičení.

  Pence také během svého pobytu v Evropě navštíví Černou Horu, nejnovějšího člena Aliance a Gruzii, zemi, která o členství v NATO dlouhodobě usiluje.

  Kam dál?
  Estonsko: Rusko musí pozvat pozorovatele na cvičení Západ 2017 (24.7. 2017)

  Zdroj: The Hill (USA)

  ---

  Spojené státy: Čas vyjednávání se Severní Koreou vypršel

  Čas pro vyjednávání se Severní Koreou vypršel a není důvod pořádat další setkání Rady bezpečnosti Organizace spojených národů. Severokorejský vůdce Kim Čong-un se totiž nedávno vychloubal, že po testu nové interkontinentální balistické rakety je schopen zasáhnout jakékoliv místo ve Spojených státech. Jako odpověď na test balistických raket přelétly americké strategické bombardéry nad korejským poloostrovem a americká armáda úspěšně otestovala nový systém protiraketové obrany, který bude pravděpodobně instalován v Jižní Koreji.

  „Další rezoluce Rady bezpečnosti, která masivně nezvýší mezinárodní tlak na KLDR, je k ničemu,“ řekla americká velvyslankyně v OSN Nikki Haley.

  Kam dál?
  Jižní Korea chce uvolnit napětí ve vztazích se Severní Koreou (17.7. 2017)

  Zdroj: France24 (Francie)

  ---

  Rusko ukázalo svou sílu během přehlídky námořnictva

  Celá síla námořnictva Ruské federace byla k vidění během oslav každoročního Dne námořnictva, konaných ve čtyřech koutech země a dokonce i v zahraničí. Pacifická flotila měla přehlídku v přístavu Vladivostok, Pobaltská flotila pak na základně Baltijsk.

  Přehlídky se zúčastnila i vlajková letadlová loď Admirál Kuzněcov. Ruský prezident Vladimir Putin navštívil oslavy v Petrohradě, kterých se účastnilo kolem padesáti lodí a ponorek, čtyřicet letadel a asi 5 tisíc námořníků.

  Kam dál?
  USA monitorují rusko-čínská námořní cvičení v Baltu (25.7. 2017)

  Zdroj: CNN (USA)

  ---

  Čínský prezident upevnil moc pomocí vojenské přehlídky

  Čínský prezident Si Ťin-pching si pomocí obří vojenské přehlídky a dalších nástrojů upevnil svou pozici. Přehlídky se zúčastnilo na 12 tisíc příslušníků Čínské lidové armády spolu s tanky, raketomety, stíhačkami a dalšími vozidly.

  „Vojáci ve všech ozbrojených složkách musí být připraveni při obraně principu absolutní stranické nadvlády. Vždy poslechněte stranu. Jděte a bojujte tam, kam strana ukáže,“ prohlásil prezident.

  Kam dál?
  Pentagon: Čína bude mít vojenskou základnu v Pákistánu (7.6. 2017)

  Zdroj: The New York Times (USA)

  oko; natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media