Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Německo za americké základny utrácí miliony euro

22. srpna 2019  15:43
ilustrační snímek | foto: USAREUR

Německo za americké základny utrácí miliony euro

Německá vláda během posledních sedmi let utratila za podporu amerických jednotek na svém území 243 milionů euro. V sumě jsou zahrnuty náklady na údržbu budov, benefity pro bývalé zaměstnance i provozní náklady. Dalších 480 milionů euro pak Německo vydalo za stavební náklady Severoatlantické aliance na svém území. Tyto peníze však opět putovaly především do USA. O zveřejnění čísel požádala německá parlamentní strana Levice.

Německo hostí ze všech evropských zemí nejvíce amerických vojáků. Zdejší americká posádka čítá 35 000 vojáků a dalších 17 000 civilistů. Na americké základny je také navázáno asi 12 000 německých pracovních míst. Nyní však Američané hrozí, že kvůli německé neochotě vydávat více peněz na obranu své jednotky přesunou do Polska.

Kam dál?
Merkel chce opět navýšit vojenský rozpočet. Může za to tlak z USA? (16.8. 2019)

Zdroj: Deutche Welle (Německo)

---

V Afghánistánu zemřeli další američtí vojáci

Od invaze v roce 2001 zahynulo v Afghánistánu více než 2 400 amerických vojáků. I když bojové operace oficiálně skončily v roce 2014, mrtví stále přibývají. Další dva vojáci zemřeli tuto středu. Jména vojáků ani to, jak zamřeli, zatím nebylo zveřejněno. Spojené státy nyní jednají s Tálibánem o příměří, aby tak ukončily nejdelší válku ve své historii.

Kam dál?
Dohoda s Tálibánem může být uzavřena už příští týden, říká generál (21.8. 2019)

Zdroj: USA Today (USA)

---

Trump kritizuje Dánsko a další evropské členy NATO za obranné výdaje

Americký prezident Donald Trump zkritizoval Dánsko a další evropské členy Severoatlantické aliance za to, že se nedostatečně podílí na udržování bojeschopnosti NATO. „Dánsko teď vynakládá na obranu jen 1,35 % svého HDP. Je to bohatá země, měli by dávat 2 %,“ napsal prezident na svém Twitteru. Dále si postěžoval, že pouze 8 z 28 aliančních zemí sjednaných dvouprocentních výdajů dosahuje. Samotné Spojené státy vydávají na obranu přes 3 %.

Kritika Dánska zazněla poté, co dánská premiérka Mette Frederiksen označila za „absurdní“ Trumpův plán na koupi Grónska. Americký prezident následně prohlásil komentář dánské premiérky za „nestydatý“ a zrušil plánovanou návštěvu skandinávské země. Trump ovšem není první americký prezident, který si na Grónsko dělá zálusk. Už Harry Truman za něj po druhé světové válce nabízel Dánsku 100 miliónů dolarů ve zlatě.

Kam dál?
Dánská armáda chce rekrutovat PC hráče (22.3. 2019)

Zdroj: Fox Business (USA)

---

Američané přišli nad Jemenem o další dron

Jemenští povstalci Hútíové sestřelili americký dron MQ-9 Reaper. Stalo se to v provincii Dhamar, jihovýchodně od povstalci kontrolované metropole San’á. Není to poprvé, co byl americký dron nad Jemenem sestřelen. Už v červnu se Hútíům, za íránské pomoci, podobný kousek podařil. Dron byl nejspíše sestřelen střelou země-vzduch poskytnutou právě Íránem. Americké drony v Jemenu útočí na základny pobočky al-Káidy, která občanskou válku mezi Hútíi a vládními silami využívá k posílené vlastní pozice.

Sestřelení dronu Íránem podporovanými separatisty přichází v době, kdy napětí mezi ním a USA narůstá. I samotnému Íránu už se jeden sestřel amerického dronu podařil. V červnu sestřelil bezpilotní letoun Global Hawk, o poznání větší stroj než nyní sestřelený Reaper.

Kam dál?
Nad Jemenem byl sestřelen americký dron Reaper (18.6. 2019)

Zdroj: Reuters (Velká Británie)

---

Kvůli sporům o NATO stále nemá Bosna a Hecegovina vládu

Členům tříčlenného předsednictva Bosny a Hercegoviny se ani deset měsíců po volbách nepodařilo sestavit novou vládu. Poslední schůzka z 20. srpna zůstala bez dohody. Hlavní překážkou vytvoření nového kabinetu je přijetí balíčku opatření v rámci Akčního plánu členství v Severoatlantické alianci, který by Bosnu a Hercegovinu přiblížil ke vstupu do NATO. Předseda za bosenské Srby Milorad Dodik je však kategoricky proti tomu, aby byl balíček přijat a trvá na zachování neutrality.

Bosna se k akčnímu plánu připojila v roce 2010. Koncem loňského roku se ministři zahraničních věcí zemí NATO dohodli na aktivaci programu poradenství a pomoci a předložení prvního ročního plánu, jehož budoucnost nyní leží právě na Dodikovi. Pokud se neshody nepodaří vyřešit, mohla by neexistence vlády zatáhnout Bosnu a Hercegovinu do hluboké krize.

Kam dál?
Bosna je připravena na další krok k členství v NATO, říká Stoltenberg (4.12. 2018)

Zdroj: Rádio Svobodná Evropa / Rádio Svoboda (USA/ČR)

luk; natoaktual.cz

Barista i záchranář u kanónu

Říjen 2019

Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

Dny NATO v Ostravě

Září 2019

Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

Továrna na instruktory

Červenec 2019

Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

Mraky prachu, vedro a léčky

Červen 2019

Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.