natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Německo vyzvalo Turecko k uklidnění situace

  13. června 2013  16:38

  Německý ministr zahraničí Quido Westerwelle. | foto: NATO Photos

  Německo vyzvalo Turecko k uklidnění situace

  Německo vyzvalo tureckou vládu k uklidnění situace po brutálním potlačení protestů v Istanbulu. „Turecko vysílá špatný signál nejen svým lidem, ale i Evropě,“ upozornil na jeden z efektů jednání turecké vlády ministr zahraničí Německa Guido Westerwelle, jenž nazval situaci v Turecku znepokojující. K jeho kritice se připojila i německá kancléřka Angela Merkel a prezident Německa Joachim Gauck. Někteří němečtí poslanci se vyjádřili v tom směru, že by jakákoliv jednání s Tureckem o jeho vstupu do EU měla být nyní přerušena.
   
  Jakkoliv se však na Turecko valí kritika za potlačení demonstrací, volají jiní němečtí poslanci naopak po obnovení procesu o přijetí Turecka do Evropské unie. Podle Johannese Kahra ze sociální demokracie by mělo případné otočení se zády vůči Turecku špatný dopad na tamní demokratizační proces. Ruprecht Polenz z křesťanských demokratů prohlásil, že by revitalizace přijímacího procesu tureckou demokracii posílila.

  „Turecká vláda musí Evropě a světu ukázat, že je řízena principy demokracie, svobody a práva,“ uvedl Westerwelle, podle něhož jsou demonstrace známkou vyspělosti občanské společnosti.

  Kam dál?
  Šéf NATO: Turecko by mělo usilovat o mírové protesty, Rusko komplikuje řešení v Sýrii (10.6. 2013)

  Zdroj: Deutsche Welle (Německo)

  ---

  Afghánské síly převezmou v červnu plnou zodpovědnost za bezpečnost v zemi

  Afghánské bezpečnostní síly by měly v průběhu června převzít plnou zodpovědnost za bezpečnost v zemi, prohlásil zástupce mluvčího ministerstva obrany Afghánistánu Najib Danish, podle kterého jsou nyní afghánské síly schopné zajistit bezpečí a stabilitu země.

  Přestože sužuje Afghánistán v poslední době vlna násilí, podle mluvčího ministerstva obrany generála Zahira Azimiho jsou zvýšená povstalecká aktivita a převod zodpovědnosti na afghánské síly dvě oddělené záležitosti. Azimi také prohlásil, že jsou afghánské síly schopny potlačit jakoukoliv hrozbu ze strany povstalců.

  Kam dál?
  Afghánská armáda stupňuje počet operací proti povstalcům (31.5. 2013)
  Taliban se připravuje na vítězství, varují armádní špičky (21.5. 2013)

  Zdroj: Khaama (Afghánistán)

  ---

  Italské jednotky zůstanou v Afghánistánu i po roce 2014

  Itálie se bude podílet na alianční misi ISAF do konce roku 2014 a i poté budou italské jednotky pokračovat ve výcviku a podpoře afghánských sil, uvedl nový italský ministr obrany Mario Mauro. Nová mise však již nebude zahrnovat boj proti povstalcům, terorismu či pašování drog, upozornil na úlohu italských jednotek v Afghánistánu po roce 2014 Mauro. Itálie má v současnosti v Afghánistánu přes tři tisíce vojáků, kteří se ze země nicméně postupně stahují.

  Mauro o budoucích plánech týkajících se přítomnosti italských jednotek v Afghánistánu hovořil před parlamentem při příležitosti slyšení k nedávné smrti italského vojáka v Afghánistánu. Ten byl zabit při útoku ručním granátem a stal se tak 53. obětí v řadách italské armády od roku 2004, kdy Itálie v Afghánistánu působí.

  Kam dál?
  Vojáci Černé Hory zůstanou v Afghánistánu i po roce 2014 (7.6. 2013)
  NATO odhalilo detaily afghánské mise po roce 2014 (6.6. 2013)

  Zdroj: TCN (Indie)

  ---

  Šest afghánských policistů bylo zabito jejich kolegou

  Šest policistů bylo zabito při útoku do vlastních řad, kdy na ně na jejich stanovišti zaútočil jejich kolega, jenž následně z místa unikl se zbraněmi a vozidlem. Čtyři ze zabitých byli členové místních obraných sil a milice, dva zbylí byli příslušníky národních policejních sil. K útoku došlo v provincii Hílmand na jihu Afghánistánu.

  Tálibán po incidentu vydal prohlášení, že daného policistu k útoku zrekrutoval, což je v současné chvíli předmětem vyšetřování. Daný útok přitom není ojedinělým případem. Na začátku tohoto týdne si jiný útok do vlastních řad, ke kterému došlo taktéž v provincii Hílmand, vyžádal život sedmi policistů. Ačkoliv jsou vojáci NATO také cílem takových útoků, valnou většinou obětí těchto útoků jsou Afghánci.

  Kam dál?
  Vnitřních útoků na alianční vojáky v Afghánistánu výrazně ubylo (26.2. 2013)

  Zdroj: BBC (Velká Británie)

  ---

  Kyberobrana byla tématem ministerského jednání NATO

  Kyberobrana byla jedním z témat posledního zasedání ministrů obrany členských zemí Severoatlantické aliance na začátku června. Kromě kyberobrany se jednání věnovalo i schopnostem NATO a misi v Afghánistánu. Na jednání bylo mimo jiné rozhodnuto o vytvoření detailní analýzy možností a specifických nástrojů NATO k tomu, jak zajistit podporu členským zemím při počítačovém napadení

  „NATO je kolektivní obrannou aliancí založenou na solidaritě. Je nezbytné, aby vyvinula praktické nástroje umožňující prevenci kyberútoků a zajištění podpory zemím, které by se staly jejich obětí,“ prohlásil na setkání náměstek ministra obrany Litvy Marijus Velicka.

  Ministři obrany také projednali téma aliančních možností v tzv. chytré obraně a energetické bezpečnosti. Opět byla jedním z bodů i nevyváženost v rozložení finanční zátěže mezi členy Aliance.

  Kam dál?
  NATO chce týmy rychlé reakce proti kyberútokům (5.6. 2013)

  Zdroj: The Baltic Times (Lotyšsko)

  dun; natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media