natoaktual.cz

Summit NATO 2024

Speciální příloha
k summitu ve Washingtonu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Německo přesouvá vojáky z Iráku do Jordánska a Kuvajtu

  7. ledna 2020  15:52

  Německý ministr zahraničí Heiko Maas. Ilustrační foto. | foto: NATO Photos

  Německo přesouvá vojáky z Iráku do Jordánska a Kuvajtu

  Německá armáda se kvůli obavám o bezpečnost svých vojáků v Iráku rozhodla přesunout velkou část z nich z Iráku do Jordánska a Kuvajtu. Reaguje tím na rozkaz velení koalice proti Islámskému státu, aby její členové odvolali z Iráku všechen postradatelný personál. V současné době se ze středního Iráku stáhli všichni němečtí vojáci, z nichž třicet dva bylo povoláno do Jordánska.

  Němečtí představitelé hodlají respektovat rozhodnutí irácké vlády. Nad případným úplným ukončením mise však vyjadřují obavy. „Obáváme se, že když teď mezinárodní síly velmi rychle opustí Irák, boj proti IS bude u konce,“ prohlásil ministr zahraničí Heiko Maas.

  Kam dál?
  NATO pozastaví výcvikovou misi v Iráku kvůli obavám o bezpečnost (6.1. 2020)

  Zdroj: Der Spiegel (Německo)

  ---

  Stoltenberg: Útok na íránského generála byl rozhodnutím USA, ne NATO

  Generální tajemník Severoatlantické aliance Jens Stoltenberg zdůraznil, že útok na íránského generála Kásema Solejmáního byl rozhodnutím Spojených států, nikoliv NATO. Zároveň prohlásil, že je nezbytně nutné, aby Írán nezískal jadernou zbraň. Tajemník to uvedl po schůzce s velvyslanci NATO, kteří byli od amerických představitelů seznámeni s důvody pro zabití Solejmáního.

  Stoltenberg dále uvedl, že chce, aby byla výcviková mise NATO v Iráku obnovena co nejdříve. „Teď je důležité, aby došlo k deeskalaci a vyhnuli jsme se dalšímu zvýšení napětí v regionu,“ shodli se podle Stoltenberga velvyslanci.

  Kam dál?
  NATO svolalo mimořádnou schůzku kvůli irácko-íránské krizi (6.1. 2020)

  Zdroj: The Guardian (Velká Británie)

  ---

  USA popírají, že by se chtěly stáhnout z Iráku

  Spojené státy popírají, že by byly připraveny stáhnout své vojáky z Iráku. Informace o tomto rozhodnutí se objevila v médiích na základě uniklého dopisu napsaného americkým generálem působícím v Iráku. Údajně se však jednalo o špatně formulovaný návrh, který měl informovat iráckou vládu o přesunech vojáků. „Nepadlo vůbec žádné rozhodnutí o odchodu z Iráku,“ prohlásil americký ministr obrany Mark Esper.

  Kanadský ministr obrany Harjit Sajjan se také nedomnívá, že by se USA na stažení chystaly. Ministr chce, aby pokračovala výcviková mise Severoatlantické aliance i koalice proti Islámskému státu, v nichž je Kanada zapojena.

  Kam dál?
  Kongres bude hlasovat o omezení Trumpových vojenských pravomocí (6.1. 2020)

  Zdroj: CBC (Kanada)

  ---

  Ve Vojenském výboru NATO bude poprvé v historii zasedat žena

  Do Vojenského výboru Severoatlantické aliance byla poprvé v historii jmenována žena. Vojenskou představitelkou Norska ve výboru se nově stane viceadmirálka Louise Dedichen.

  „Je důležité posilovat hlasy žen – od našich jednání po naše mise,“ přivítal ji předseda výboru maršál Stuart Peach. Podle něj NATO chápe důležitost genderové vyváženosti a stále více žen je jmenováno do významných pozic.

  „Situace ve světě není pro každého identická. Vzrůstající počet žen v NATO proto dělá Alianci silnější a lépe připravenou na bezpečnostní hrozby, jimž čelí,“ prohlásila Dedichen, která byla také první ženou jmenovanou do hodnosti viceadmirála v norském námořnictvu.

  Kam dál?
  Polsko převezme velení Sil velmi rychlé reakce NATO (31.12. 2019)

  Zdroj: NATO

  ---

  USA posílily své jednotky v Keni po teroristickém útoku

  Den po útoku na vojenskou základnu v Keni, který za sebou zanechal tři mrtvé Američany, dorazily do oblasti americké síly rychlé reakce. K původním 150 vojákům na základně se přidaly posily o síle 50 až 100 vojáků, uvedlo americké velitelství pro Afriku. Velitelství také musí vyvracet zprávy, které tento útok spojují s Íránem.

  Jednotky rychlé reakce jsou vybaveny pro vojenské operace, včetně ochrany Američanů, evakuace civilních osob či poskytování humanitární pomoci.

  Kam dál?
  Při útoku na vojenskou základu v Keni zemřeli tři Američané (6.1. 2020)

  Zdroj: Military.com (USA)

  kpa; natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media