natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Německo plánuje utratit miliardu eur za obranu

  24. dubna 2018  18:00

  Tank Leopard německé armády | foto: Bundeswehr

  Německo plánuje utratit miliardu eur za obranu

  Německo údajně zvažuje velké výdaje na novou obranu, čímž by mělo pokrýt nedostatky ve vybavení ozbrojených sil. Nové plány zahrnují závazek zaplatit během následujících devíti let zhruba jednu miliardu eur na nové drony pro letectvo. Podle detailů, které se dostaly k novinářům, chce německý ministr obrany investovat jen v tomto roce více než 450 milionů eur.

  Plánované výdaje zahrnují nákup šesti dopravních letadel, záchranné helikoptéry, raketometů nebo novou technologii pro komunikaci námořnictva. Německá vláda potvrdila seznam položek objednávek, dále se ale k informacím odmítla vyjádřit. Jelikož nejsou tyto plány součástí stávajícího rozpočtu na obranu, budou muset být schváleny parlamentem.

  Kam dál?
  Německo není férové ve výdajích na obranu, říká Donald Trump (8.3. 2018)

  Zdroj: Telegraph (Velká Británie)

  ---

  Austrálie se připojuje k centru kybernetické obrany NATO

  Austrálie se připojila k centru kybernetické obrany Severoatlantické aliance (CCDCOE). V rámci svého členství bude Austrálie do centra vysílat každý rok na tři měsíce jednoho člena svých ozbrojených sil a bude „pozorovatelem“ na letošním cvičení Locked Shields, které každoročně centrum pořádá, uvedla australská ministryně zahraničí Julie Bishop.

  Austrálie je po Japonsku druhým nečlenským státem NATO a Evropské unie, který se k centru připojil. „Austrálie vítá příležitost prohloubení své spolupráce s největšími světovými odborníky z centra kybernetické obrany NATO. Nyní, více než kdykoliv předtím, musíme v mezinárodním společenství nastavit jasná očekávání, co se týče odpovědnosti sátu v kybernetickém prostoru. Mezinárodní řád se musí uplatňovat online, stejně jako offline,“ pronesla Bishop.

  Kam dál?
  Velká Británie provedla kybernetický útok na Islámský stát (13.4. 2018)

  Zdroj: CSO Australia (Austrálie)

  ---

  NATO pomáhá iráckým silám zlepšit dovednosti v obsluze vozidel

  Dvanáct Iráčanů úspěšně dokončilo výcvikový kurz ve vojenské základně Taji, kde obdrželi titul instruktora. Výcvik byl zaměřen na obsluhu a údržbu ozbrojených vozidel typu BMP-1 a T-72. „Vybraných dvanáct účastníků kurzu bude pomáhat vylepšovat schopnosti iráckých bezpečnostních složek v obsluze a údržbě vozidel,“ řekl Pawel Piecyk, velitel polského týmu, který instruktory zacvičoval.

  Tento výcvik je prvním, který se dostal do třetí fáze aliančního modelu pro cvičení nových instruktorů. To znamená, že absolventi kurzu jsou plně kvalifikovaní instruktoři, kteří budou přiděleni do škol irácké armády, aby cvičili své kolegy v armádě a vykonávali zde poradní a instruktorské funkce. Tímto budováním schopností irácké armády NATO pomáhá k zajištění její bezpečnosti vlastními silami.

  Kam dál?
  Stoltenberg jednal v Iráku o spolupráci na výcviku armády (6.3. 2018)

  Zdroj: NATO

  ---

  Rusko: Členství balkánských států v NATO ohrožuje bezpečnost

  Rozšíření Severoatlantické aliance o balkánské státy podrývá bezpečnost a stabilitu v regionu, uvedla předsedkyně dolní komory ruského parlamentu Valentina Matvijenko ve svém proslovu na půdě bosenského parlamentu, čímž narážela na Černou horu, která se nedávno stala členem NATO. Dále kritizovala také makedonské úsilí připojit se k Alianci.

  „Připojení Černé Hory k NATO proti vůli téměř poloviny jejích občanů je největším porušením základních principů moderní demokracie,“ řekla Matvijenko. Makedonie se podle ní také snažila o „stejný nebezpečný experiment“. „Tento krok vede jenom k další destabilizaci situace v regionu. Podkopává systém evropské bezpečnosti,“ dodala Matvijenko.

  Kam dál?
  Závazek k výdajům na obranu splníme do roku 2024, říká černohorský šéf obrany (1.3. 2018)

  Zdroj: Reuters (USA)

  ---

  Maďarsko opět blokuje Komisi Ukrajina-NATO

  Kvůli Maďarsku neproběhne zasedání Komise Ukrajina-NATO. Zasedání mělo proběhnout na úrovni ministrů zahraničí 27. dubna. V únoru letošního roku Maďarsko už jednou zasedání komise zablokovalo. V ohrožení je také zasedání komise na červencovém summitu NATO v Bruselu.

  V březnu maďarský ministr zahraničí požadoval po Ukrajině, aby změnila svůj nový zákon o vzdělávání, který Maďarsko považuje za hrozbu pro maďarskou menšinu žijící na Ukrajině, a odložila jeho implementaci do roku 2023, jinak že bude Budapešť blokovat pro Ukrajinu důležitá zasedání na úrovni Evropské unie a Severoatlantické aliance, zvláště pak dubnové a červencové zasedání Komise Ukrajina-NATO.

  Kam dál?
  Porošenko: Ukrajina usiluje o Akční plán členství v NATO (12.3. 2018)

  Zdroj: UNIAN (Ukrajina)

  abo; natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media