natoaktual.cz

SPECIÁL: Útok na Ukrajinu

Zpravodajský souhrn
k ruské invazi na Ukrajinu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Německo chce stáhnout své vojáky z Bosny

  1. listopadu 2006  15:53

  Německo chce stáhnout své vojáky z Bosny
  Do prosince tohoto roku začne Německo stahovat své jednotky z Bosny a Hercegoviny. Oznámil to ministr obrany Franz Josef Jung. Ministr své rozhodnutí odůvodnil rostoucím počtem misí, na kterých se Spolková republika podílí. Německo má v zahraničí takřka devět tisíc vojáků – 2,800 v Afghánistánu, stejný počet v Kosovu, 750 osob pak působí v Kongu. V Bosně má Německo 850 vojáků. Minulý měsíc přitom Berlín slíbil, že vyšle dalších tisíc členů svého námořnictva do Libanonu v rámci mise OSN.

  Analytici upozorňují, že načasování ministrova rozhodnutí je ve chvíli, kdy se region západního Balkánu potýká s nestabilitou, poněkud nešťastné. Za špatný signál tuto situaci označil i Ivan Vejvoda z organizace Balkan Trust for Democracy.

  V Bosně tento měsíc ve volbách zvítězil Haris Silajdžić a stal se tak muslimským zástupcem ve tříčlenném předsednictvu země. V minulosti tento politik vyhrožoval, že rozpustí federaci Bosny a Hercegoviny, čímž znepokojil západní diplomaty i zástupce chorvatské a srbské komunity v zemi. K napětí v regionu v uplynulých dnech přispělo také sousední Srbsko, a to přijetím ústavy, která označuje Kosovo za neoddělitelnou součást srbského území. Proti tomu se staví většinové albánské obyvatelstvo této provincie.

  Zdroj: International Herald Tribune (Francie)

  Čtěte také: USA stáhnou zbylé vojáky z Bosny

  Čtěte také: Bosna se ohradila proti výrokům srbského ministra

  ---

  Richards: Jsou třeba další posily pro Afghánistán
  NATO nemá v Afghánistánu takový počet vojáků, který by umožnil vítězství nad Talibanem, postěžoval si britský generál David Richards v interview pro britské Timesy. Zároveň ale vyjádřil uspokojení nad skutečností, že do země dorazily posily z Kanady a Polsko na začátku příštího roku poskytne tisíc vojáků.

  Richards se v rozhovoru také pochlubil úspěchy, které více než třicetitisícový kontingent, spadající pod jeho velení dosáhl. Aliance za poslední tři dny zabila, zranila nebo zajala na 150 povstalců. Bezpečnostní situace se prý obecně zlepšila a generál vyjádřil naději, že během zimních měsíců dojde jen k minimu násilností. Richards také mluvil o nové alianční operaci Oqab (Orel), která je zaměřena na rozvoj a správu země. 

  Zdroj: Washington Post (USA)

  ---

  USA: Aliance má globální závazky
  USA mají ambiciózní program na přetvoření Severoatlantické aliance v organizaci globální bezpečnosti. Washington jej hodlá prosazovat na summitu aliance, který se uskuteční příští měsíc v lotyšské Rize.

  Americká velvyslankyně při NATO Victoria Nulandová v této souvislosti připomíná, že organizace již nyní překonala svou euroatlantickou zónu a angažuje se globálně. Aliance má misi v Afghánistánu, zároveň podporuje Africkou unii při řešení konfliktu v súdánském Dárfúru, střeží srbskou provincii Kosovo a poskytovala pomoc po zemětřesení v Pákistánu. Podle Nulandové celosvětový záběr aliance již v praxi existuje, a je proto nutné ho přijmout i teoreticky. Na nadcházejícím summitu by tak aliance měla ukázat, že „přijímá své globální závazky, má globální schopnost tyto závazky splnit a bude tak činit ve spolupráci se svými globálními spojenci“, domnívá se velvyslankyně.

  Washington si nicméně uvědomuje, že někteří evropští spojenci budou k ideji NATO jakožto globálního aktéra zdrženliví. Zejména se jedná o Francii, která má v rámci aliance specifický status, ale také o Německo, Belgii, Lucembursko a Španělsko.

  Zdroj: AlertNet / Reuters (Velká Británie)

  O zvláštním postavení Francie v NATO se dozvíte více zde

  ---

  Kanada žádá větší přítomnost NATO v Afghánistánu
  Kanadský ministr zahraničí Peter MacKay je zatím neúspěšný ve své snaze přesvědčit další země NATO, aby poslaly více vojáků na jih Afghánistánu. Kanada spolu s hrstkou dalších zemí nese tíhu bojů s Talibanem, postěžoval si premiér ve svém projevu na půdě ottawského Canadian Defence and Foreign Affairs Institute. Zároveň vyjádřil naději, že tato otázka bude ústředním tématem blížícího se summitu aliance v lotyšské Rize.

  MacKay se zmínil i o faktu, že lídr Al-Kajdy Usáma bin Ládin uvedl jakožto případný cíl odvety za americkou válku proti terorismu vedle jiných zemí také Kanadu. Ministr připomněl, že ze zmíněných zemí je Kanada jediná, která zatím na svém území nezažila teroristický útok.

  Zdroj: Canada.com (Kanada)

  Čtěte také: Kanada vyzývá NATO k větší aktivitě v Afghánistánu

  ---

  Ukrajina: Referendum o NATO až v roce 2008
  Referendum o vstupu Ukrajiny do aliance se neodehraje dříve než v roce 2008. Oznámil to ukrajinský ministr zahraničí Borys Tarasyuk a dodal, že do té doby bude vláda informovat své občany o povinnostech a aktivitách aliance, aby bylo jejich rozhodnutí „uvědomělé“.

  Generální tajemník NATO Jaap de Hoop Scheffer v této souvislosti nedávno uvedl, že by kandidátským zemím včetně Ukrajiny rád „vyslal pozitivní signál“. Nicméně, jak připomněl, žadná ze zemí nedostane pozvánku do aliance dříve, než splní všechna potřebná kritéria.

  Zdroj: Trend (Ázerbajdžán)

  Čtěte také: Aliance vyšle dobrý signál Balkánu

   

   

  egi natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media