natoaktual.cz

SPECIÁL: Útok na Ukrajinu

Zpravodajský souhrn
k ruské invazi na Ukrajinu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Německá armáda postrádá strategickou vizi, tvrdí odborníci

  22. ledna 2018  15:41

  Ilustrační foto. Německá ponorka U-33. | foto: U.S. Navy

  Německá armáda postrádá strategickou vizi, tvrdí odborníci

  Už od roku 2005 chtělo německé námořnictvo bojovou loď, která by mohla dopravit jednotky do mise kamkoliv na světě, bojovat proti nepřátelským lodím a zůstat mimo domovský přístav až dva roky, to vše s posádkou poloviční, než měli předchůdci. Plavidlo se po mnoha odkladech dostalo na moře v roce 2016, minulý měsíc však byla u 7 000tunové fregaty Baden-Württemberg odhalena neočekávaná chyba v návrhu – stroj ve skutečnosti nefunguje.

  Poruchový software a nevhodně zvolený arsenál jsou podle bezpečnostních odborníků pouze příznaky hlubších, neřešitelných problémů – poklesu vojenských znalostí a narůstajícího zmatku mezi vedoucími představiteli Německa v otázce koncepce ozbrojených sil. Německé vojenské plánování je „absolutně katastrofické,“ uvedl odborník na obranný průmysl při Německém výboru pro zahraniční vztahy v Berlíně Christian Mölling. „Vyřešit tento problém potrvá roky,“ uzavírá Mölling.

  Problémy s vývojem techniky a budováním infrastruktury „pramení z absence strategické vize Německa pro jeho armádu“, uvedla odbornice na obranný průmysl z Německého institutu pro mezinárodní a bezpečnostní záležitosti v Berlíně Ronja Kempin. Fiasko s fregatou odhaluje, že po letech bez velkých projektů chybí odborníci, kteří by byli schopni takové projekty uskutečnit.

  Kam dál?
  Představitel německé SPD žádá zvýšení výdajů na obranu (4.1. 2018)

  Zdroj: Wall Street Journal (USA)

  ---

  Odloučení vojska a civilistů by mohlo ohrozit plně dobrovolné síly, varuje Pentagon

  Američané jsou s armádou provázáni stále méně, což znepokojuje vedoucí představitele ministerstva obrany, kteří se obávají možných potíží s náborem v příštích letech. „Z našich interních dat vyplývá, že rozdělení civilního a vojenského života narůstá,“ uvedla zástupkyně ministerstva obrany Amber Smith. „V konečném důsledku jde o ohrožení životaschopnosti a udržitelnosti všech dobrovolných sil,“ varovala Smith.

  Desítky let po válce ve Vietnamu, kdy armáda skončila s odvody, se kompletně dobrovolnická armáda Spojených států postupně změnila v plně profesionální složku. V tuto chvíli jsou ozbrojené síly USA z velké části založeny na rodinách, jejichž synové a dcery následují ve službě své rodiče.

  Kam dál?
  Od začátku roku usilují desítky transsexuálů o službu v armádě USA (16.1. 2018)

  Zdroj: Stars and Stripes (USA)

  ---

  Národní bezpečnost USA se nadále nesoustředí na terorismus, říká Mattis

  Komentář natoaktual.cz

  Pavel Hlaváček, ZČU

  Nikoliv terorismus, nýbrž soupeření velmocí je nyní hlavním bodem pozornosti americké národní bezpečnosti, prohlásil ministr obrany Spojených států James Mattis. USA čelily „rostoucím hrozbám revizionistických mocností, rozdílným jako Čína a Rusko,“ uvedl ministr při odhalování národní bezpečnostní strategie, a s jasným odkazem na Rusko varoval před „ohrožováním amerického demokratického experimentu“. „Pokud nás napadnete, bude to váš nejdelší a nejhorší den,“ varoval.

  Vůbec poprvé byly vyřčeny bezpečnostní politiky administrativy prezidenta Trumpa na jednom místě. Seznam hrozeb zůstává zachován ve stejné podobě jako za vlády administrativy prezidenta Obamy, mění se ovšem pořadí priorit. Dříve byly středem zájmu militantní džihádistické skupiny jako jsou Islámský stát (IS) a Al-Káidá, nyní se strategicky připomněli studenováleční soupeři Rusko a Čína. Tyto státy se snaží vytvořit svět v souladu s jejich autoritářskými modely, zdůraznil Mattis.

  Kam dál?
  Rusko dohání NATO, varuje americký generál (18.1. 2018)

  Zdroj: BBC (Velká Británie)

  ---

  Turecko seznámí NATO s přeshraniční operací proti YPG

  V průběhu pokračující operace turecké armády proti Lidovým obranným jednotkám (YPG) syrských Kurdů v severozápadní syrské provincii Afrin navštíví Ankaru zástupkyně generálního tajemníka Severoatlantické aliance Rose Gottemoeller. V rámci diplomatických jednání s partnery a mezinárodními orgány Turecko seznámí představitelku Aliance s probíhajícími zásahy, uvedl představitel ministerstva zahraničí. Gottemoeller se mimo jiné setká se zástupcem ministra zahraničních věcí Ahmetem Yildizem a dalšími vysoce postavenými představiteli.

  Kam dál?
  Turecký NGŠ se v Bruselu sejde s Dunfordem (16. 1. 2018)

  Zdroj: Hurriyet Daily News (Turecko)

  ---

  Maďarsko blokuje schůzku ministrů obrany NATO-Ukrajina

  Maďarsko neumožní schůzku Severoatlantická aliance-Ukrajina na úrovni ministrů obrany, uvedl maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó po schůzce s představitelem Společnosti maďarské kultury v Zakarpatsku (region na jihozápadě Ukrajiny) Vasylem Brenzovychem.

  Pozice Maďarska se nemění, Budapešť nepodpoří aspirace Kyjeva na evropskou integraci, dokud porušuje evropské a mezinárodní práva, zdůraznil ministr. Maďarsko popudil nový vzdělávací zákon, který omezuje práva jazykových menšin. Oznámení patrně znamená zmar pro ukrajinské snahy o přiblížení k členství v NATO, které země letos obnovila.

  Kam dál?
  Schválení dodávek zbraní Ukrajině z USA pobouřilo Rusko (27.12. 2017)

  Zdroj: Euractiv (Velká Británie)

   

  voj; natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media