natoaktual.cz

SPECIÁL: Útok na Ukrajinu

Zpravodajský souhrn
k ruské invazi na Ukrajinu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Němci v Afghánistánu? Boj proti veřejnému mínění

  6. února 2008  16:07

  Němci v Afghánistánu? Boj proti veřejnému mínění
  Severoatlantická aliance tlačí německou kancléřku Angelu Merkel k vyslání dalších jednotek do Afghánistánu. Veřejné mínění v zemi však takový krok nepodporuje. „Většina německé populace je velmi pacifistická. Je otázkou, zda se v tak důležitém problému může jednat proti přání lidu,“ vyjádřil se politolog z Univerzity v Bonnu Gerd Langguth. Žádná z německých vládních stran podle analytiků nechce pobouřit veřejné mínění rok před volbami.

  NATO však dává najevo, že ze svých požadavků neustoupí. Americký ministr obrany Robert Gates ve svém dopise požádal Německo o vyslání vojáků na jih Afghánistánu. Kanada, která v této nebezpečné oblasti operuje, již pohrozila stažením svých jednotek v případě, že žádné alianční posily nepřijdou. Vyslání dalších jednotek podporují i někteří němečtí politikové. Německo poskytlo pro operace v severním Afghánistánu 3 500 jednotek a podle ministra obrany Franze Josefa Junga se navýšení jejich počtu nepředpokládá.

  Čtěte také:
  Scheffer se obává roztržky v NATO kvůli Afghánistánu
  NATO v Afghánistánu chce po Německu bojové zapojení

  Zdroj: Defense News (USA)

  ---

  Albánie zvyšuje úsilí o členství v NATO
  Albánské instituce a politikové tvrdí, že jsou rozhodnuti „učinit všechna opatření, přijmout jakýkoli zákon a zaplatit libovolnou cenu,“ aby zajistili úspěch reforem, které požaduje Severoatlantická aliance. Podle státního koordinátora pro integraci do NATO Glori Husiho je nezbytné ujistit Alianci o nevratnosti již nastartovaných reformních procesů. „Zaznamenáváme pozitivní výsledky boje proti organizovanému zločinu,“ řekl Husi, „Albánie již není tranzitní zemí pro obchod s lidmi, ani oblíbenou cestou pro obchod s drogami.“

  Albánie také provedla podstatnou reformu armády. Šestnáct tisíc profesionálních, dobře vybavených vojáků je připraveno účastnit se operací NATO. „Důvěra v Alianci…je hlavním důvodem, proč usilujeme o členství v NATO,“ sdělil předseda albánské vlády při příležitosti vyslání druhého albánského kontingentu do mezinárodních sil ISAF v Afghánistánu. Podle průzkumů podporuje vstup své země do NATO přes devadesát procent Albánců.

  I přes dosavadní úspěchy má před sebou Albánie, stejně jako ostatní členové Akčního plánu členství NATO, dost práce. Podle generálního tajemníka NATO Jaap de Hoop Scheffera by se měla zaměřit hlavně na reformu soudního a volebního systému.

  Čtěte také:
  Albánie může dostat pozvání do NATO příští rok

  Zdroj: Southeast European Times (USA) 

  ---

  Moskva váhá s nabídkou radarů pro USA
  Spojené státy a Rusko nemohou najít společnou řeč ohledně využití radarů v Gabale a Armaviru. Moskva odmítá, aby její radary posílily americký obranný systém.  Podle náměstka ruského ministra zahraničí Sergeje Kisljaka byl návrh poskytnout tyto radary Spojeným státům zamýšlen jako alternativa k plánovanému protiraketovému štítu ve střední Evropě. „Amerika je však chce využít k posílení svých systémů, ne jako alternativu,“ stěžoval si v rozhovoru Kisljak. Podle něj není možné dosáhnout dohody, pokud budou Spojené státy chtít jen „vybírat rozinky z koláče“.

  Kisljak komentoval i obavy, že se Ázerbájdžán domluví s USA na využití radaru v Gabale v rámci dvoustranných jednání: „Myslím, že tyto obavy nejsou podložené. Jedná se o složitý komplex, ne o auto, které se může snadno převést z ruky do ruky. Všechny naše snahy o spolupráci se Spojenými státy jsme předem konzultovali s Ázerbájdžánem a … jsme vděčni  za jeho podporu našim návrhům.“

  Čtěte také:
  Rusko nabízí Západu „strategické partnerství“

  Zdroj: Interfax (Rusko)

  ---

  Británie posílí své jednotky v Afghánistánu
  Velká Británie pošle do Afghánistánu novou a lépe vybavenou jednotku, která v dubnu vystřídá britskou pěší brigádu na jihu země. Zpráva přichází v době, kdy USA zvyšují tlak na své alianční spojence ve snaze odvrátit vypuknutí občanské války v Afghánistánu. Britské rozhodnutí, které by mělo být oficiálně oznámeno ještě dnes, ukazuje na odhodlanost vlády dále se aktivně účastnit vojenských akcí v oblasti.

  Všechny tři britské výsadkové prapory, které společně tvoří 16. leteckou útočnou brigádu, vystřídají v dubnu britskou pěší brigádu. Nová brigáda bude navíc vybavena obrněnými vozidly a vrtulníky Merlin. Celkový počet britských jednotek operujících v Afghánistánu se však nezmění.

  Čtěte také:
  Británie: Na Afghánistán musí přispět i ostatní

  Zdroj: The Guardian (Velká Británie)

  ---

  Ukrajina: NATO rozděluje zemi i parlament
  Otázka možnosti vstupu Ukrajiny do Severoatlantické aliance nerozděluje jen tamní populaci, ale i ukrajinský parlament. Tomu rozpory o NATO zkazily úterní zasedání. K roztržce došlo hned ráno, kdy opozice požadovala škrtnutí podpisu předsedy parlamentu Arsenije Jaceňuka z ukrajinské žádosti o připojení k Akčnímu plánu členství NATO. O další zasedání se ukrajinský parlament pokusí ve čtvrtek.

  „Pokud nedosáhneme dohody, rozhodne většina (226 poslanců). Jinak by se parlament proměnil v boxovací ring,“ prohlásil Jaceňuk. Podle lídra Komunistické strany krizi způsobil prezident Viktor Juščenko, předsedkyně vlády Julia Tymošenko a předseda parlamentu Arsenij Jaceňuk, kteří se na žádosti Ukrajiny vstoupit do NATO dohodli jen mezi sebou. Kvůli parlamentní roztržce musel prezident Juščenko zrušit svůj plánovaný projev o stavu země. Místo něj se vydal na pracovní návštěvu Ženevy.

  Čtěte také:
  Polovina Ukrajinců je proti vstupu do NATO
  Tymošenko a Scheffer: Posílíme spolupráci

  Zdroj: Itar-Tass (Rusko)

   

   

  bzm natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media